Historyczny Legoland. W Krakowie powstaje HistoryLand


HistoryLand w Krakowie

Szykuje się gratka dla miłośników Lego i pasjonatów historii. W Krakowie powstaje HistoryLand – interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków. Drugiego takiego miejsca nie znajdziemy na całym świecie. Makiety bitwy pod Grunwaldem i bitwy pod Oliwą to tylko dwie z wielu historycznych atrakcji czekających w hali dawnego Dworca.

Na odwiedzających czekać tam będą zbudowane z dziesiątek tysięcy klocków makiety prezentowane z wykorzystaniem licznych interaktywnych rozwiązań. Na miejscu znajdziemy się na przykład w samym środku zajmującej 200 m2 bitwy pod Grunwaldem, wyruszmy na morze, gdzie na naszych oczach rozegra się bitwa pod Oliwą, a także przeniesiemy się do Biskupina, na Westerplatte, do Stoczni Gdańskiej, pod Monte Cassino czy na krakowski Rynek Główny. Cały HistoryLand zajmie powierzchnię ponad 2500 m2. Otwarcie już na przełomie września i października tego roku.

– HistoryLandu nie będzie się zwiedzać. W HistoryLandzie będzie się odkrywać historię i to wszystkimi zmysłami. Udowodnimy, że poznawanie przeszłości może być fascynujące i emocjonujące – zapowiada jego rzecznik prasowy Sandra Żochowska. Będzie to miejsce unikatowe na skalę światową, które powstaje między innymi z myślą o dzieciach – stąd decyzja twórców o tym, by wykorzystać uwielbiany przez nie budulec, czyli klocki. – Nie oznacza to jednak, że to centrum wyłącznie dla najmłodszych – podkreśla Sandra Żochowska. – Spora dawka rzetelnej wiedzy zostanie podana w przystępnej i atrakcyjnej oprawie – poszczególne makiety będą bowiem prezentowane z wykorzystaniem licznych interaktywnych rozwiązań. Dzięki temu zarówno dzieci, jak i dorośli odwiedzający HistoryLand będą mogli go współtworzyć – przeżyją przygodę, która oznaczać będzie nie tylko oglądanie makiet, ale też na przykład uruchamianie pewnych elementów czy efektów specjalnych przez samych odwiedzających. Wszystko po to, by spędzać czas ciekawie i – co bardzo ważne – razem. Wspólna podróż przez dzieje angażująca poszczególne zmysły i wywołująca różne emocje będzie niezwykłą zabawą – dodaje.

HistoryLand - makieta bitwy pod Grunwaldem

Na odwiedzających to miejsce czekać będą atrakcje rozlokowane na ponad 2500 m2, z których znaczna część zostanie wypełniona makietami zbudowanymi w całości z klocków Lego oraz elementów modelarskich. Na miejscu znajdziemy się na przykład w samym sercu starcia między wojskami Korony i Zakonu Krzyżackiego pod Grunwaldem, sprawdzimy, jak w rzeczywistości przebiegało oblężenie Jasnej Góry, a przy odgłosach strzałów armatnich przekonamy się, jak wyglądało zatonięcie szwedzkiego galeonu Solen w trakcie bitwy morskiej pod Oliwą. Przeniesiemy się też na Westerplatte, gdzie właśnie wybuchła II wojna światowa, do Stoczni Gdańskiej, ale i pod Monte Cassino – HistoryLand będzie bowiem skupiać się na historii Polski, ale pojawią się w nim również makiety obrazujące wybrane wydarzenia rozgrywające się poza granicami naszego kraju, w których Polacy mieli swój udział. Różnorodność będzie dotyczyła nie tylko lokalizacji, ale i okresów historycznych – będziemy bowiem mogli zarówno cofnąć się aż do kultury Prasłowian i zajrzeć do osady w Biskupinie, jak i spojrzeć z innej perspektywy na czasy nam współczesne czy dobrze znane przede wszystkim mieszkańcom Krakowa budynki – w HistoryLandzie znajdą się bowiem również makiety Sukiennic, Katedry Wawelskiej czy Wieży Ratuszowej. Wszystkie prezentowane obiekty będą odwzorowane w skali 1:50 z jednym wyjątkiem. Twórcy centrum postanowili, że Drzwi Gnieźnieńskie zbudują nie tylko w całości z klocków, ale do tego w skali 1:1, by oddać wszystkie detale tego misternie zdobionego unikatowego zabytku.

HistoryLand - makieta bitwy pod Oliwą

Wszystko dziać się będzie w budynku starego Dworca PKP Kraków Główny. Otwarcie planowane jest na przełom września i października tego roku, ale bilety trafią do sprzedaży już wcześniej. Na początek przygotowanych zostanie 10 makiet, jednak nie będzie to zbiór skończony, ponieważ HistoryLand ma być cały czas rozwijany i wzbogacany o nowości. – W planach jest na przykład sala z makietami poświęconymi historii kolei, by uhonorować lokalizację w zabytkowym krakowskim dworcu – dodaje rzecznik prasowy.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Ader pisze:

    Obiekt dworca jest spory, jeśli w całości będzie w LEGO to jest szansa, że będzie to fajna nowa atrakcja Krakowa

Zostaw własny komentarz