„Joannici. Historia Zakonu Maltańskiego” – B. Galimard-Flavigny – recenzja


Opiekunowie pielgrzymów i chorych, wojownicy Boga, obrońcy wiary, a nawet piraci – członkowie zakonu joannitów przez wieki pokazywali różne oblicze. W swojej monografii Bertrand Galimard-Flavigny przybliża niełatwą historię rycerzy idei Milites Christi.

Autor Joannitów…, z wykształcenia prawnik i literaturoznawca, pracuje jako dziennikarz i publicysta poczytnych francuskich czasopism dla humanistów, m.in. „Historii”. Ponadto jest autorem ok. 20 książek poświęconych w dużej mierze joannitom.

Joannici. Historia Zakonu Maltańskiego jest publikacją sporządzoną w stylu dziennikarskim. W nielicznych tylko przypadkach rozdziały liczą więcej niż 20 stron. Narracja prowadzona jest w sposób linearny; po kolei omawiane są: założenie, dzieje i funkcjonowanie zakonu aż po m.in. jego obecną charytatywną działalność. W tym celu Galimard-Flavigny podzielił książkę na 14 rozdziałów.

W pozycji poruszono wiele zagadnień dotyczących działalności i życia codziennego zakonu. Nie jest monotonna i czyta się ją bardzo szybko. Niemniej jednak zwraca uwagę „dziennikarskość” języka, co dla niektórych może być niesatysfakcjonujące.

Szczególnie ciekawy jest rozdział dotyczący aktywności joannitów na morzu: udział w bitwach i wykorzystywanie sposobności do łupienia jednostek handlowych nie należą do zbyt często poruszanych tematów. Zdecydowanie na plus należy uwzględnić proponowane przez autora aneksy, m.in. oznaki przynależności, lokalizacje baliwatów (posiadłości zakonu) czy przykłady wykorzystania wizerunku kawalerów maltańskich we współczesnej kulturze. W przypadku bibliografii autor broni się tym, że źródeł i publikacji do omówienia dziejów joannitów jest na tyle dużo, że selekcję pozycji sprowadził do tych najważniejszych. Galimard-Flavigny, co jest czasami rażące, upraszcza niektóre pojęcia tak, aby były przystosowane do poziomu współczesnego odbiorcy.

Należy zaznaczyć, że Joannici… są typową książką popularnonaukową, nieotwierającą nieznanych wątków w dziejach organizacji, lecz przybliżającą je. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju „przedsmak” w zgłębieniu o wiele bardziej specjalistycznej literatury. Dla miłośników historii krucjat lektura jest łatwo przyswajalna, jednakże dla badaczy nie będzie to publikacja wyczerpująca temat.

Podsumowując, Joannici… nie należą do książek, które chce się odstawić po przeczytaniu pierwszych stron. Jest warta polecenia dla wszystkich miłośników historii zakonów rycerskich.

 

Plus minus:

Na plus:

+ aneksy

+ konstrukcja rozdziałów

+ przystępność treści

Na minus:

- momentami zbyt „kolokwialny” język

- selektywna bibliografia

 

Tytuł: Joannici. Historia Zakonu Maltańskiego

Autor: Bertrand Galimard-Flavigny

Wydawca: Wydawnictwo Astra

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-65280-23-7

Liczba stron: 368

Okładka: twarda

Cena: 54,99 zł

Ocena recenzenta: 7/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz