Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” i monety z Kościuszką


W najbliższy czwartek, 12 października Muzeum Historii Polski zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”. Tego samego dnia Narodowy Bank Polski uhonoruje Naczelnika insurekcji wprowadzając do obiegu monety kolekcjonerskie. Wystawa jest czynna do 27 października.

O godzinie 9.30 i 10.30 planowane jest oprowadzanie po ekspozycji. Oprowadzać będzie kurator wystawy Wojciech Kalwat. Uczestnicy dostaną też specjalne materiały dotyczące Kościuszki m.in. okolicznościową jednodniówkę „Jesteśmy” z artykułami i zdjęciami.

Z kolei NBP zaprasza na zwiedzanie Centrum Pieniądza, w którym znajdują się m.in. zbiory numizmatyczne w tym monety i banknoty z czasów Tadeusza Kościuszki. 12 października NBP wprowadza do obiegu nowe kolekcjonerskie monety 200- i 10-złotowe z wizerunkiem Naczelnika. Rok 2017 jest oficjalnie rokiem Kościuszki.

Ekspozycja MHP jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze.  Ikonografia, cytaty i teksty korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Na multimedialnych ekranach widzowie mogą zobaczyć m.in. animacje bitew z udziałem Kościuszki, a nawet będą mogli dokonać wyboru potyczki, którą chcą oglądać, a także dokonać zbliżeń postaci.

Na wystawie prezentowane są pomniki i kopce poświęcone Naczelnikowi oraz znaki pieniężne z wielu krajów świata. Na odrębnym ekranie w ruchomej formie pokazane są twarze Kościuszki z wielu obrazów, wykonywanych przez znanych artystów. Multimedia są uzupełnione planszami z tekstami na temat życia, walki i myśli polskiego bohatera. Na ekspozycji zobaczyć można również fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku i posłuchać muzyki przez niego skomponowanej.

Ekspozycja przybliża sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Francji, Ameryki i Europy, ale także człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Muzeum pokazuje zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał. 

Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” jest również dostępna w wersji internetowej na platformie Google Arts & Culture (wystawy.muzhp.pl).

Ekspozycja, przygotowana w wersji polsko-angielskiej, udostępniona odwiedzającym nieodpłatnie, od 4 do 27 października prezentowana jest przed budynkiem Narodowego Banku Polskiego przy pl. Powstańców Warszawy w Warszawie. Wcześniej od 10 do 30 września można ją było zobaczyć przy Krakowskim Przedmieściu (obok. pl. Zamkowego).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz