Korona królów i jej bohaterowie. Kazimierz Wielki, Bolko II Mały, Aldona Giedyminówna, Jarosław Bogoria i inni |
Korona królów to nowy serial przygotowany przez TVP. Jego bohaterami będą postacie historyczne żyjące w okresie panowania Władysława Łokietka i jego syna Kazimierza Wielkiego. Obok królów pojawią się postacie mniej znane, dla których serial jest szansą zaistnienia w powszechnej świadomości Polaków. Dlatego aby wprowadzić Was w ten świat, przygotowaliśmy zestawienie bohaterów z metryczką i krótkim opisem.
Król Władysław Łokietek
Urodzony: między 3 marca 1260 r. a 19 stycznia 1261 r.
Koronowany: 20 stycznia 1320 r.
Zmarły: 2 marca 1333 r. w Krakowie
Rodzice: Kazimierz I kujawski i Eufrozyna opolska
Żona: Jadwiga Bolesławówna
Dzieci: Kunegunda, Stefan, Władysław, Elżbieta, Kazimierz III Wielki i Jadwiga
W serialu króla Władysława Łokietka poznamy u schyłku jego życia. Koronację tego władcy w 1320 r. uważa się za koniec rozbicia dzielnicowego polskiego państwa. W wymiarze politycznym to wydarzenie stanowiło przywrócenie Królestwa Polskiego na arenę międzynarodową. Jednak mimo sukcesu króla, jego państwu daleko było do rozmiarów terytorialnych państwa Bolesława Krzywoustego. Polska w momencie jego koronacji nie posiadała dostępu do morza, a Krzyżacy stanowili realną groźbę dla jego stabilności. Ostatecznie następcy Łokietka doprowadzili do odzyskania ziem straconych w rozbiciu dzielnicowym. Następcą zmarłego w 1333 r. króla został Kazimierz Wielki.
W Koronie królów w jego rolę wcielił się Wiesław Wójcik.
Jadwiga Bolesławówna
Urodzona: 1266–1270/1275 r. w Kaliszu
Koronowana: 20 stycznia 1320 r.
Zmarła: 10 grudnia 1339 r. w Starym Sączu
Rodzice: Bolesław Pobożny i Jolenta Helena
Mąż: Władysław I Łokietek
Dzieci: Kunegunda, Stefan, Władysław, Elżbieta, Kazimierz III Wielki i Jadwiga
Jadwiga Bolesławówna urodziła się prawdopodobnie między 1270–1275 r. w Kaliszu, którego była księżną. Jej ojcem był Bolesław Pobożny, a matką Jolenta Helena (błogosławiona). To jedyna żona Władysław Łokietka, któremu urodziła sześcioro dzieci: Kunegundę, Stefana, Władysława, Elżbietę, Jadwigę i królewskiego następcę Kazimierza. W latach 1320–1333 była królową Polski. Po śmierci męża w 1333 r. w ramach swojego zabezpieczenia otrzymała ziemię sądecką. Mimo śmierci Łokietka próbowała aktywnie uczestniczyć w polityce. Nie godziła się na koronację synowej Aldony Anny. Po naleganiach syna uległa – wyjechała do klasztoru klarysek w Nowym Sączu, gdzie ostatecznie zmarła w 1339 r.
W Koronie królów w jej rolę wcieliła się Halina Łabonarska.
Kazimierz Wielki
Urodzony: 30 kwietnia 1310 r. w Kowalu
Koronowany: 25 kwietnia 1333 r.
Zmarły: 5 listopada 1370 r. w Krakowie
Rodzice: Władysław I Łokietek i Jadwiga Bolesławówna
Żony: Aldona Anna Giedyminówna, Adelajda Heska, Krystyna Rokiczana i Jadwiga Żagańska
Dzieci: Elżbieta, Kunegunda, Anna, Kunegunda i Jadwiga
Kazimierz Wielki w 1325 r. ożenił się z litewską księżniczką Aldoną Giedyminówną. Następnie od 1331 r. piastował stanowisko namiestnika królewskiego w Wielkopolsce, na Kujawach i ziemi sieradzkiej. Po śmierci ojca Władysława Łokietka przejął władzę w kraju, koronując się 25 kwietnia 1333 r. Na zjeździe w Wyszehradzie w 1335 r. wykupił od króla Czech Jana Luksemburskiego pretensje do polskiego tronu. W 1343 r. zawarł w Kaliszu pokój z Zakonem Krzyżackim, a w 1348 r. z Czechami w Namysłowie. W 1364 r. ufundował uniwersytet w Krakowie. Był czterokrotnie żonaty, jednak żadna z żon nie dała mu męskiego potomka. W polityce wewnętrznej wspierał lokacje polskich miast. Zreformował armię. Za jego panowania ufortyfikowano 53 zamki. Doprowadził do zwiększenia dochodów skarbu państwa oraz kodyfikacji prawa. Zorganizował system sądownictwa. W 1369 r. adoptował wnuka Kazimierza IV Słupskiego, zaś rok później w dniu 5 listopada zmarł w Krakowie.
W Koronie królów w jego rolę wcielił się Mateusz Król.
Aldona Anna Giedyminówna
Urodzona: ok. 1311–1313 r.
Koronowana: 25 kwietnia 1333 r.
Zmarła: 25 maja 1339 r. w Krakowie
Rodzice: Giedymin i prawdopodobnie Jewna
Mąż: Kazimierz III Wielki
Dzieci: Elżbieta i Kunegunda
Aldona Anna wywodziła się z litewskiej dynastii Giedyminowiczów – była córką wielkiego księcia Litwy Giedymina. Na świat przyszła między 1311–1313 r. To pierwsza żona Kazimierza Wielkiego. Małżeństwo Kazimierza i Aldony zaaranżowali rodzice, mając na celu umocnienie sojuszu polsko-litewskiego, któremu zagrażał wspólny wróg, czyli Krzyżacy. Aby poślubić Kazimierza, Aldona przyjęła chrzest, przybierając imię Anna. Ślub młodej pary odbył się w Krakowie 16 października 1325 r. W trakcie związku z Kazimierzem Aldona urodziła dwie córki – Elżbietę i Kunegundę. Zmarła w 1339 r.
W Koronie królów w jej rolę wcieliła się Marta Bryła.
Kunegunda Łokietkówna
Urodzona: ok. 1295 r.
Zmarła: 9 kwietnia 1331 lub 1333 r.
Rodzice: Władysław I Łokietek i Jadwiga Bolesławówna
Mąż: Bernard świdnicki i Rudolf I Askańczyk
Dzieci: Bolko II Mały, Konstancja, Elżbieta, Henryk II świdnicki, Beata i dwoje dzieci zmarłych w dzieciństwie
Kunegunda Łokietkówna to siostra Kazimierza Wielkiego oraz żona księcia świdnickiego Bernarda. Z ich związku na świat przyszedł m.in. Bolko II Mały. Po śmierci Bernarda wyszła za mąż po raz drugi. Tym razem za Rudolfa I Askańczyka, z którym nie doczekała się potomstwa.
W Koronie królów w jej rolę wcieliła się Anna Grycewicz.
Bolko II Mały
Urodzony: między 1309–1312 r.
Zmarły: 28 lipca 1368 r. w Krzeszowie
Rodzice: Bernard świdnicki i Kunegunda Łokietkówna
Żona: Agnieszka, córka Leopolda I Habsburga
Syn Kunegundy Łokietkówny i Bernarda świdnickiego. Od 1336 r. był związany z dworem Kazimierza Wielkiego. W 1338 r. ożenił się z Agnieszką, córką Leopolda I Habsburga. Po śmierci swojego brata w 1343 r. przejął samodzielną władzę na ziemi świdnickiej. Był jedną ze stron antyluksemburskiego sojuszu zawiązanego z Kazimierzem Wielkim, Ludwikiem Andegaweńskim i Wittelsbachami. Przez cały okres swojego książęcego panowania pozostawał wiernym sojusznikiem Królestwa Polskiego. Był najpotężniejszym księciem śląskim swoich czasów. Zmarł bezpotomnie.
W Koronie królów w jego rolę wcielił się Andrzej Popiel.
Elżbieta Łokietkówna
Urodzona: 1305 r.
Zmarła: 29 grudnia 1380 r. w Budzie
Rodzice: Władysław I Łokietek i Jadwiga Bolesławówna
Mąż: Karol Robert
Dzieci: Karol Andegaweński, Władysław Andegaweński, Ludwik Węgierski, Andrzej Andegaweński i Stefan Andegaweński
Córka Władysława Łokietka i Jadwigi. Poślubiła króla Węgier Karola Roberta. Następnie została koronowana na królową Węgier. Jej małżeństwo było sukcesem politycznym Łokietka, który w ten sposób zabezpieczył swoje stosunki z Węgrami. Dzięki Elżbiecie wielu Polaków zrobiło karierę na węgierskim dworze, obejmując ważne urzędy. Z małżeństwa z Karolem Robertem przyszedł na świat Ludwik Węgierski, późniejszy następca tronu węgierskiego. Po śmierci Kazimierza Wielkiego Ludwik objął także tron polski, a Elżbieta została jego regentką. Regencję z powodu zaawansowanego wieku zakończyła w 1375 r. Zmarła 29 grudnia 1380 r. w Starej Budzie.
W Koronie królów w jej rolę wcieliła się Katarzyna Czapla.
Niemierza z Gołczy
Urodzony: ok. 1305 r.
Zmarły: ok. 1350 r.
Żona: Cudka
Dzieci: Pełka, Niemierza, Jan, Elżbieta i Pachna
Niemierza z Gołczy h. Mądrostki, zwany Mądrostka, był dyplomatą króla Kazimierza Wielkiego. Był jednym ze świadków dokumentu potwierdzającego lokację miasta Kazimierz pod Krakowem (dziś dzielnica Krakowa). Wchodził w skład delegacji polskiego monarchy w trakcie rokowań z królem czeskim Janem Luksemburczykiem, które odbyły się w Trenczynie. Na skutek negocjacji czeski król zrzekł się pretensji do polskiej korony. Na życzenie króla udał się wraz z biskupem Janem Grotowicem do Awinionu. Niemierza jest również uważany za jednego z autorów polsko-cesarskiego przymierza zakończonego układem w Krakowie i małżeństwem córki Kazimierza Kunegundy z cesarskim synem Ludwikiem.
W Koronie królów w jego rolę wcielił się Piotr Gawron-Jedlikowski.
Władysław Garbaty
Urodzony: między 1303–1305 r.
Zmarły: w 1351 lub 1352 r.
Rodzice: Siemowit dobrzyński i Anastazja Lwówna
Żona: Anna
Dzieci: brak
Władysław Garbaty to książę dobrzyński urodzony między 1303 a 1305 r. Był synem Siemowita dobrzyńskiego i Anastazji Lwównej. Został osierocony przez ojca w wieku 11–13 lat. Wychowywał się pod opieką matki i stryja Władysława Łokietka. W 1327 lub 1328 r. ziemia dobrzyńska została mu zamieniona na ziemię łęczycką. Po zawarciu przez Kazimierza Wielkiego pokoju z Krzyżakami w Kaliszu ziemia dobrzyńska powróciła pod władanie Władysława. Po jego śmierci Kazimierz Wielki wcielił ziemię dobrzyńską do Korony.
W Koronie królów w jego rolę wcielił się Jan Wieczorkowski.
Jarosław Bogoria ze Skotnik
Urodzony: ok. 1276 r.
Sakra biskupia: 8 lipca 1342 r.
Zmarły: 17 września 1376 r. w Kaliszu
Rodzice: Piotr Bogoria
Jarosław Bogoria ze Skotnik to poplecznik Kazimierza Wielkiego i zwolennik umocnienia jego władzy. W latach 1331–1337 był kanclerzem kujawskim. W 1339 r. został pełnomocnikiem króla w procesie polsko-krzyżackim w Warszawie. Od 1342 r. był arcybiskupem gnieźnieńskim. Sakrę arcybiskupią otrzymał w Awinionie od papieża Klemensa VI. Był jednym z autorów pokoju kaliskiego. Dokonał kodyfikacji polskiego ustawodawstwa kościelnego, ponadto został budowniczym i fundatorem kościołów i zamków. Po utracie wzroku w 1371 r. zrezygnował z arcybiskupstwa. Zmarł w 1376 r. w Kaliszu.
W Koronie królów w jego rolę wcielił się Andrzej Deskur.
Spycimir Leliwita
Urodzony: ok. 1300 r.
Zmarły: ok. 1352 r.
Żona: Stanisława z Bogoryi i Skotnik h. Bogoria
Dzieci: Czuchna z Tarnowa, Niewstęp z Tarnowa, Pakosław z Tarnowa, Wojciech z Tarnowa, Jan z Melsztyna i Rafał z Tarnowa
Był doradcą i dyplomatą Władysława Łokietka oraz wychowawcą Kazimierza Wielkiego. Kasztelan sądecki od 1317 r., wiślicki od 1319 r., krakowski od 1331 r., a od 1320 r. wojewoda krakowski. Dokonał lokacji Tarnowa na podstawie dokumentu wystawionego przez Władysława Łokietka 7 marca 1330 r.
W Koronie królów w jego rolę wcielił się Sławomir Orzechowski.
Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak
Korekta: Jagoda Marek
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
I to się nazywa misja. Zarówno Wasza jak i TVP!
Ciekawi mnie jak przedstawione zostaną wątki romansów Kazimierza. Czy będzie autocenzura czy nie?
Cudka z Kazikiem albo ta wegierska ksiezniczka to by byly odcinki. A pewnie krol bedzie w kaplicy siedzial zamiast w alkowach 😉
Jej jakie to były ciekawe czasy. W szkole o tym nie mówiono, bo taki jest program
Nie wiem ile masz lat ale moja wiedza historyczna i późniejsze zainteresowanie datuje się jeszcze z podstawówki. Teraz wiem,że najważniejszy jest nauczyciel, który potrafił zainteresować tematem właśnie opowiadając różne ciekawostki, legendy (słuchało się „z otwartymi ustami”) i przemycał wiedzę na miarę wieku dzieci (w późniejszym wieku już jest trudno).Do dzisiaj „mam poukładane” podstawowe okresy panowania królów, postaci historycznych im towarzyszących.
Teresa bardzo zazdroszczę ci tak doskonałego nauczyciela historii. Ja, niestety, miałam takich, co uczyli innych przedmiotów a historii dodatkowo - jakby w biegu, bez polotu, bez zainteresowania. Historia przez to była okropnie nudna.
historia Polski szczególnie okres piastowski jest bardzo ciekawa, barwnych postaci z piastowskiego rodu było bardzo wiele np Bolesław Rogatka, ten to dopiero miał fantazje, warto o tym poczytać.Siostra Kazimierza królowa Węgier była bardzo wpływową osobą w ówczesnej Europie, nawet papież się z nią liczył
Dobrze, że taki film powstał. Wielkie dzięki pomysłodawcom filmu „Korona królów”.
Nareszcie Telewizja Publiczna spełnia role misyjne.Zamiast „Nasze matki, nasi ....„itd. „Korona Królów” Tak trzymać!Jest teraz wiele innych b.ciekawych pozycji(Wojenne Dziewczyny) i w przyszłosci duży serial o naszej historii.Bez zrozumienia przeszłości naród nie ma przyszłości
zmarł prof.J.Wyrozumski-wybitny historyk/UJ/specjalista od polskiego średniowiecza;autor m.in.podstawowej książki p.t.„Kazimierz Wielki”- dla tych,którzy poważnie interesują sie dziejami Polski w tamtym czasie.....