10 zaskakujących zasad, których musi przestrzegać rodzina królewska


Być królową nie jest łatwo… Nikt nie ma chyba wątpliwości, że należenie do rodziny królewskiej wiąże się z przestrzeganiem wielu reguł, ale niektóre z nich mogą naprawdę zadziwić! Czas, by je poznać!

1. Królowa stoi? Stój i ty!

Zacznijmy od jednej z najbardziej oczywistych zasad – zgodnie z protokołem każdy, kto przebywa w towarzystwie królowej, musi stać, gdy stoi Jej Królewska Wysokość. Po zakończeniu rozmowy nie można także zwyczajnie odwrócić się i wyjść. Nigdy nie wolno odwracać się plecami do królowej! Należy poczekać, aż to ona opuści pomieszczenie jako pierwsza.

2. Zdążysz zjeść?

Jeżeli dostąpiłeś zaszczytu spożywania posiłku w towarzystwie królowej Wielkiej Brytanii, musisz uważać. Jeśli monarchini skończy jeść jako pierwsza lub zrezygnuje z dalszego posilania się, zebrani przy stole goście również muszą zakończyć posiłek. Zasada ta dotyczy także przebywających z władczynią przy stole książąt oraz księżnych.

3. Poczekaj na swoją kolej

Podczas oficjalnych kolacji należy przestrzegać szeregu innych zasad. Jedną z nich jest kolejność, w jakiej królowa może rozmawiać ze swoimi towarzyszami. Przyjęte jest, że władczyni rozpoczyna konwersację z osobą po swojej prawej stronie, a z osobą zasiadającą po lewej rozmawia dopiero podczas drugiego dania.

4. Droga na ślubny kobierzec

Członkowie rodziny królewskiej coraz częściej decydują się na ślub z osobami spoza arystokracji, nie zmienia to jednak faktu, że aby do tego doszło, królowa musi oficjalnie wyrazić zgodę. A kiedy ślub ma już miejsce, panna młoda musi pamiętać o tym, by w jej wiązance koniecznie znalazł się mirt. Tradycja ta wywodzi się od samej królowej Wiktorii Hanowerskiej, według której kwiat ten symbolizuje, iż małżonka jest godna zaufania. Ponadto w każdym królewskim weselu muszą uczestniczyć dzieci!

5. Zakazana gra?

Okazuje się, że członkowie rodziny królewskiej muszą uważać nawet na to, przy jakich grach planszowych spędzają czas. Zabroniona jest dla nich bowiem gra w… Monopol! Tajemnicę tę zdradził w 2008 r. książę Andrzej, który stwierdził, że powodem jest to, iż gra ta wymaga od uczestników dozy złośliwości.

6. Przygotowani na wszystko

Nikogo nie zdziwi chyba fakt, że podczas oficjalnych uroczystości kobiety z rodziny królewskiej zawsze noszą kapelusze – często im większe lub dziwniejsze, tym lepiej. Nie każdy jednak wie, że podczas wszelkich zagranicznych wyjazdów członkowie Royal Family muszą mieć ze sobą czarny strój. To na wypadek nagłej śmierci kogoś z rodziny oraz żałoby.

7. Ostrożności nigdy za wiele

Jedną z najistotniejszych zasad jest to, by następcy tronu podróżowali osobno – jeżeli doszłoby do nieszczęśliwego wypadku, sukcesja tronu nadal musi być zabezpieczona. Z tego powodu, gdy mały książę Jerzy skończy dwunasty rok życia, nie będzie mógł lecieć tym samym samolotem co książę Harry.

8. Coś na ząb

Zdziwicie się pewnie, kiedy dowiecie się, co takiego jada na śniadanie Jej Wysokość królowa Elżbieta, gdyż nie są to żadne wykwintne dania. Od lat każdego dnia rano spożywa ona… płatki kukurydziane! Najwyraźniej nie jest zbyt wybredną osobą, choć są także produkty, których nie lubi. Należy do nich m.in. czosnek, który jest w związku z tym zakazaną w pałacu Buckingham przyprawą. Monarchini nie jada także ryżu, makaronu ani ziemniaków.

9. Uwaga, królowa na drodze!

Widzieliście kiedyś Jej Wysokość za kierownicą? Cóż, widok to zapewne rzadki, lecz faktem jest, iż królowa jest jedyną osobą na Wyspach Brytyjskich, która jest upoważniona do prowadzenia samochodu bez posiadania prawa jazdy.

10. Torebka prawdę ci powie

Królowa oraz jej „obstawa” komunikują się za pomocą różnego rodzaju gestów. I tak jeżeli Elżbieta II przełoży swoją torebkę z lewej ręki do prawej, oznacza to, że nadszedł czas, by delikatnie zakończyć przedłużającą się konwersację z danym rozmówcą. Gdy natomiast podczas obiadu lub kolacji położy ona torebkę na stole, jest to znak, że należy zakończyć spotkanie w ciągu najbliższych pięciu minut. Sprytne!

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak
Korekta językowa: Aleksandra Czyż

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. adam pisze:

    bardzo nie mądre zasady lepiej je zmienić

Zostaw własny komentarz