Świetna akcja edukacyjna. IPN szuka zapomnianych bohaterów niepodległości


Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zainaugurował kolejną edycję projektu „Kamienie Pamięci”. Zadaniem uczestników będzie odszukanie i opisanie w postaci portfolio wybranego przez siebie nieznanego bohatera walk o niepodległość Polski.  

Uczestnicy i idea

Projekt adresowany jest do młodzieży szkolnej, drużyn i zastępów harcerskich, kół naukowych, grup rekonstrukcyjnych, kół kombatantów oraz uczestników indywidualnych – pasjonatów historii.

Ideą projektu jest upamiętnienie osób, nieznanych bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości w latach 1914 - 1918, włożyli wkład w obronę granic II Rzeczypospolitej Polskiej i budowę jej struktur w okresie międzywojennym, poprzez działania zwłaszcza na płaszczyźnie lokalnej i regionalnej.

Warunki

Odnalezienie  bohatera zasługującego na szczególne upamiętnienie, najlepiej  ze swojego regionu (bohatera lokalnego), wpasowującego się w temat projektu, który:

 • działał na rzecz niepodległości w latach 1914-1939,
 • brał udział w walkach wojsk polskich lub działał na rzecz społeczności lokalnej w latach 1914-1918,
 • brał udział w kształtowaniu się granic II Rzeczypospolitej w latach 1918 - 1921,
 • brał udział w budowie II Rzeczypospolitej.

Etapy zadania

 1. Odnalezienie osoby, która przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości w latach 1914–1918, brała udział w kształtowaniu i obronie granic II Rzeczypospolitej Polskiej oraz budowie jej państwowości w okresie międzywojennym, zwłaszcza poprzez działania na płaszczyźnie lokalnej i regionalnej;
 2. Opracowanie portfolio tej postaci (odtworzenie życiorysu, fotografie, pamiątki, dokumenty, wywiady);
 3. Upowszechnianie wiedzy o niej w wybrany przez siebie sposób (przykłady: wystawa, wydanie gazetek i broszur, napisanie artykułu, przygotowanie stron internetowych, nagranie filmu, organizowanie spotkań z kombatantami, debaty, wystawianie spektakli, rekonstrukcja historyczna, happening itd.);
 4. Przygotowanie projektu upamiętnienia tej postaci oraz zgłoszenie go lokalnym władzom samorządowym(przykłady: nadanie imienia danego bohatera ulicy, czy innemu miejscu, postawienie pomnika, posadzenie drzewa, poświęcenie miejsca tej postaci w muzeum regionalnym, szkolnej izbie pamięci, namalowanie graffiti, zaprezentowanie filmu na YouTube, umieszczenie hasła na Wikipedii);
 5. Przesłanie organizatorom materiałów na stronę internetową i raportu końcowego ze wskazaniem wykorzystanych źródeł.

Uczestnicy, wykonując zadania projektu, wskazują konkretne osoby i utrwalają pamięć o nich. Podobnie jak w poprzednich edycjach, każdy bohater zostanie upamiętniony wirtualnym kamieniem na mapie pamięci, która powstanie na stronie projektu.

TERMIN NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ
31 stycznia 2018 r.

TERMIN WYKONANIA ZADAŃ ORAZ PRZESŁANIA WYMAGANEJ DOKUMENTACJI
31 marca 2018 r.

FINAŁ PROJEKTU
koniec maja 2018 r. w Krakowie

Kontakt

Karta zgłoszenia, szczegółowe informacje i materiały dla uczestników będą do pobrania na stronie internetowej: www.krakow.ipn.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. Kmin89 pisze:

  Powinii się zaktywizować lokalsi. Bardzo dobra akcja

 2. Bilbo pisze:

  IPN ma wiele fajnych pomysłów, choćby projekt Archiwum Pełne Pamięci, który polega na przyjmowaniu do zasobu archiwalnego tzw. materiałów rodzinnych. Nota bene, gdyby ktoś posiadał u siebie w domu ciekawe dokumenty, fotografie czy jakieś inne materiały to można je przekazać do IPN. Instytut zapewnia profesjonalne porządkowanie takich materiałów, przechowywanie ich w odpowiednich warunkach, a gdyby przekazujący życzył sobie pozostawić kopię, to Instytut bez problemów i za darmo może sporządzić kopie cyfrowe dla przekazującego. Naprawdę warto.

Zostaw własny komentarz