Odeszła legenda bitwy o Anglię. Pułkownik Franciszek Kornicki zmarł w wieku 100 lat.


W ubiegły czwartek zmarł pułkownik Franciszek Kornicki, pilot Dywizjonów 303 i 307, a następnie dowódca Dywizjonów 308 i 317. Legendarny pilot czasów drugiej wojny światowej zwyciężył we wrześniowym plebiscycie na bohatera wystawy stulecia lotnictwa wojskowego, który został zorganizowany przez Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i „The Telegraph”.

 O śmierci pułkownika poinformowała w oświadczeniu jego rodzina –  Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci pułkownika Franciszka Kornickiego, który zmarł w czwartek 16 listopada, miesiąc przed 101 urodzinami. W jego ostatnich chwilach towarzyszyli mu żona Pat, po 69. latach małżeństwa oraz synowie Peter i Richard.

Wyrazy współczucia i żalu wyraził za pośrednictwem Twittera szef MON, Antonii Macierewicz. Swoje kondolencje złożył również ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce – Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Franciszka Kornickiego, ostatniego dowódcy polskiego Dywizjonu z czasów wojny. Cześć jego pamięci.

Pilot na miarę stulecia

 Franciszek Kornicki zwyciężył we wrześniowym plebiscycie zorganizowanym przez Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i „The Telegraph”, stając się tym samym bohaterem wystawy, która uczci stulecie istnienia Royal Air Force w roku 2018.

Dzięki temu zwycięstwu pułkownik Franciszek Kornicki wraz ze Spitfire’em VB BL614 staną się symbolami największych sukcesów RAF na przestrzeni ostatniego stulecia.

Pilot Dywizjonu 303

Franciszek Kornicki przyszłedł na świat 18 grudnia 1916 roku w Wereszynie (woj. lubelskie), jako szósty syn Łukasza i Anieli. Ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, z której przydzielono go do 162 Eskadry Myśliwskiej w III Dywizjonie Myśliwskim 6 Pułku Lotniczego Wojska Polskiego. Po wybuchu drugiej wojny światowej Kornicki został ewakuowany do Rumunii, skąd następnie udał się do Marsylii.

Podczas pobytu we Francji dalej szkolił się w pilotażu myśliwców. W czerwcu 1940 roku odpłynął do Wielkiej Brytanii, gdzie przydzielono go do Dywizjonu 303, a następnie do Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego 307 –  tak zwanych „Lwowskich Puchaczy”. W 1943 roku został awansowany i objął dowództwo nad Dywizjonem 308, stając się tym samym najmłodszym – zaledwie 26-letnim – dowódcą Polskich Sił Powietrznych. W późniejszym okresie dowodził także Dywizjonem 317.

Po wojnie Franciszek Kornicki, nie uznając komunistycznego reżimu w Polsce, zdecydował się pozostać na Wyspach, gdzie do przejścia na emeryturę w roku 1972 służył w RAF.

Pułkownik Franciszek Kornicki został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, a także trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

By Pk104 - Pk104, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60938563

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Zdążył jeszcze wygrać ankietę brytyjską na symbol RAF. Brawo.

Zostaw własny komentarz