„Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności” – I. Kienzler – recenzja


Zastanawialiście się kiedyś, jaki wpływ na losy świata miały ludzkie uczucia? Przykładem na to, jak wiele może zmienić miłość dwojga ludzi, jest historia carycy Katarzyny i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Katarzyna II Wielka przeszła do historii jako wybitna, acz bardzo rozpustna władczyni. O jej chuci plotkowało się za jej życia i wspomina do dziś. Caryca miała mieć całe rzesze kochanków, a była przy tym wyrachowana i niezwykle chłodna. Nie wystarczał jej mąż, dzieci nie dawały jej szczęścia. Wszystko wskazywało na to, że Katarzyna była kobietą o wyjątkowo trudnym charakterze i doprawdy ciężko było ją zadowolić.

Pomimo tego, pewnego dnia na jej drodze stanął Stanisław August i wszystko się zmieniło. Namiętność, jaka się pomiędzy nimi zrodziła stała się w końcu jedną z najgorętszych historii w dziejach, a w dodatku zupełnie zmieniła dzieje Polski. Czy gdyby nie to niezwykłe uczucie, wszystko wyglądałoby inaczej?

Iwona Kienzler przedstawia swoich bohaterów jako ludzi z krwi i kości, prawdziwych w swoich czynach oraz pasjach. Nie ocenia przy tym w ogóle ich samych ani relacji, jaka miała pomiędzy nimi miejsce. Przytacza jednak fakty, te mniej i bardziej znane, pozostawiając czytelnikowi miejsce na ocenę. Czy była to miłość, palące pożądanie, a może zwykła gra? Pomimo braku udzielenia konkretnej odpowiedzi na to pytanie, autorka historię tego wielkiego romansu przedstawia w sposób barwny i interesujący, który pobudza wyobraźnię czytelnika.

Ta lektura wciąga – tak po prostu. Jest ciekawa, momentami niesamowita, pasjonująca. Iwona Kienzler umiejętnie prowadzi narrację, stopniuje napięcie niczym w powieści i unika trudnego języka, dzięki czemu książka ta spodoba się nie tylko osobom, które na co dzień czytają książki historyczne. To opowieść lekka i przyjemna i zdecydowanie warta poznania, pokazuje bowiem, że przy tak wielkim natłoku fikcji literackiej, czytelnicy zapominają czasem o prawdziwych, z życia wziętych historiach, które są równie, jeśli nie bardziej, fascynujące. W końcu zdarzyły się naprawdę.

Wspominając zasługi pani Kienzler, nie można zapomnieć o samym wydawnictwie Lira, które zadbało o to, aby książka była doskonale przygotowana i dopracowana. Nic nie można zarzucić korekcie językowej oraz redakcji merytorycznej, a przy tym wszystkim pozycja ta jest po prostu przepięknie wydana. Okładka jest delikatna i elegancka, przyciąga wzrok. W środku zaś znajdziemy dobrej jakości papier i przyjemną dla oka czcionkę.

Polecam!

 

Plus/minus:

Na plus:

+ tematyka

+ dużo interesujących faktów

+ narracja

+ korekta

+ piękne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności

Autor: Iwona Kienzler

Wydawca: Lira

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-65838-08-7

Liczba stron: 320

Okładka: miękka

Cena: 39,99 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz