Przyznano nagrody KLIO. Zobacz jakie książki wybrali jurorzy


Przyznano nagrody KLIO. Wyróżnienia tradycyjnie wręczono podczas warszawskich Targów Książki Historycznej. W tym roku w kategorii autorskiej i monografii naukowych zwyciężyli Michał Tymowski za książkę Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty.

W celu przyznania nagrody Porozumienie powołało niezależne Jury, w składzie: prof. dr hab. Halina Manikowska, prof. dr hab. Jan Kieniewicz, prof. dr hab. Maciej Janowski, prof. dr hab. Henryk Samsonowicz, prof. dr hab. Tomasz Szarota, red. Tomasz Łubieński („Nowe Książki„), red. Marian Turski (”Polityka”).

Kategoria autorska i monografii naukowych

Nagrodę główną otrzymał Michał Tymowski za książkę Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty.

Pragnę zbadać, jak Europejczycy i Afrykanie, ludzie tak różnych kultur, zareagowali na owo nieoczekiwane spotkanie. Jakich doznawali uczuć, czego się bali, co budziło ich podziw, zdziwienie i zaciekawienie? Czym się oburzali? Dlaczego podejmowali ryzyko, by lepiej poznać stronę przeciwną? Jak ze sobą walczyli, jak i dlaczego ginęli? Kiedy nawiązali ze sobą pierwsze kontakty, jak się porozumiewali i gdzie organizowali spotkania? W jakich dziedzinach rozpoczęli współpracę? Jaki był los afrykańskiej mniejszości żyjącej w Portugalii oraz los portugalskich zbiegów żyjących w Afryce? Jakie było miejsce i znaczenie kobiet w przebiegu owych kontaktów? Co Europejczycy sądzili o Afrykanach, a co Afrykanie o Europejczykach? Jak długo obustronne opinie wynikały z doświadczeń wzajemnego poznawania się i jakim przemianom ulegały? Po jakim czasie i pod wpływem jakich okoliczności zaczęły się one przekształcać w stereotypy?

Pozostali nominowani:

  • Grzegorz Motyka – za książkę Wołyń’43. Ludobójcza czystka – fakty, analogie, polityka historyczna (Wydawnictwo Literackie)
  • Łukasz Krzyżanowski – za książkę Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta (Wydawnictwo Czarne)

Kategoria edytorska

Przyznano cztery równorzędne wyróżnienia serii „Kresy w polskich pamiętnikach i listach (1795-1918)„, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika za „Katalog rękopisów średniowiecznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu„, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum za książkę „Władza, symbole i rytuały” oraz Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego za książkę ”O tatrzańskich pocztówkach”.

Kategoria varsaviana

Przyznano pięć nagród II stopnia. Otrzymali je: Paweł Fijałkowski za Warszawska społeczność żydowska w okresie stanisławowskim 1764-1795. Rozwój w dobie wielkich zmian, Małgorzata Szafrańska za książkę Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie, Magdalena Stopa za książkę Julian Kulski. Prezydent okupowanej walczącej Warszawy, Andrzej Leon Sowa za książkę Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ-AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji oraz Ośrodek Karta za publikację Niezależni w +świetlicy+ Anny Erdman i Tadeusza Walendowskiego.

Targi Książki Historycznej

XXVI Targi Książki Historycznej odbywają się na Zamku Królewskim w Warszawie w terminie 30 listopada-3 grudnia 2017 r. Na targach swoją ofertę zaprezentuje ponad dwustu wystawców z całej Polski, wydawcy książek historycznych, wydawnictwa muzealne, antykwariaty, instytucje kultury, producenci koszulek patriotycznych, edukacyjnych książek dla dzieci.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz