Bóbr pomógł odnaleźć armatę. Niecodzienne znalezisko w świnoujskim Forcie Gerharda


W ubiegły piątek z dna fosy otaczającej świnoujski Fort Gerharda wydobyto dwutonową armatę. Jej pochodzenia i wieku nie udało się dotychczas ustalić, jednak odkrywcy szacują iż może mieć ona nawet kilkaset lat. Po przeprowadzeniu badań armata stanie się eksponatem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Dwutonowy armata odnaleziony na dnie fosy otaczającej fort wykonany jest z żelaza. Stanowiła prawdopodobnie część 12-funtowego działa, które ostatnie kilkaset lat przeleżało pod wodą. Choć wszystkie informacje dotyczące pochodzenia i wieku armaty pozostają na razie w sferze domysłów, archeolodzy szacują, że mogła ona powstać w końcu XVIII lub na początku XIX wieku.

- To sensacyjne znalezisko. Wstępnie datujemy je na koniec osiemnastego lub początek dziewiętnastego wieku. Musimy sprawdzić sygnatury na niej wybite. Wtedy będziemy wiedzieć więcej – ocenia Lech Trawicki, archeolog i płetwonurek, który wziął udział w wydobyciu armaty.

Ponadgatunkowa współpraca archeologiczna 

Radosław Drożdżewski, Centralny Budynek Fortu, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4724279

Do niecodziennego odkrycia doszło przypadkiem, do czego w pewnym stopniu przyczynił się Kaiser – bóbr żyjący w otaczającej fort fosie. – To on przyczynił się do wydobycia naszego znaleziska – śmieje się Piotr Piwowarczyk z Muzeum.

Keiser od pewnego czasu sukcesywnie przyczyniał się do blokowania fosy wznoszoną przez siebie tamą, przez co zarządca fortu zmuszony został do oczyszczenia jej koryta. Podczas prac związanych z usuwaniem gałęzi i drzew przewróconych przez bobra natrafiono właśnie na zatopioną armatę.

Fort Gerharda

Fort Gerharda, zwany także Fortem Wschodnim, stanowi jeden z fortów Twierdzy Świnoujście – pruskiego zespołu fortyfikacji wzniesionego w XIX wieku. Sam Fort Gerharda został wzniesiony w latach 1856-1863.

Fort Gerharda jest obecnie jednym z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortec nabrzeżnych w Europie. Od roku 2010 znajduje się w nim Muzeum Obrony Wybrzeża.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Sebadtoan pisze:

  Bóbr a nie Bór
  A jakies zdjecie armaty?

 2. Bilbo pisze:

  Brawo Bóbr !!!

 3. Ekolog pisze:

  Bo to polski bóbr był!

 4. Krzysiek. pisze:

  Fort jest fantastyczny a ludzie oprowadzający po nim obłędni. Nigdy tak dobrze się nie bawiłem jak w trakcie wędrówki po nim. Byłem tam jakieś 6 lat temu i jak tylko będę znowu w okolicy, wybiorę się ponownie.

Zostaw własny komentarz