„Królowa w Tower. Upadek Anny Boleyn” – A. Weir – recenzja


Jedno z najpoważniejszych pytań epoki Tudorów brzmi: dlaczego Anna Boleyn musiała umrzeć? Czy chodziło o niechęć jej męża-króla, a może stała się zagrożeniem dla innych faworytów monarchy? Na próżno szukać jednej, właściwej odpowiedzi, jednak próbę przedstawienia każdego punktu widzenia podjęła w swojej książce wybitna historyczka, Alison Weir.

Na tę książkę w polskim wydaniu czekałam od lat – The Lady In the Tower swoją premierę miała jeszcze w 2009 r., więc na naszym rodzimym rynku wydawniczym trochę jej brakowało. Na szczęście jest Wydawnictwo Astra, które stopniowo decyduje się publikować sztandarowe książki dotyczące Anglii Tudorów – a do takich z pewnością można zaliczyć recenzowaną pozycję.

Na pierwszy rzut oka książka przyciąga pięknym wydaniem – twarda oprawa z obwolutą, piękna okładka i dopracowane szczegóły to rzeczy, które w książkach tego wydawnictwa są już wręcz oczywistością i nikogo nie dziwią, warto jednak o tym wspomnieć.

Królowa w Tower nie jest typową biografią Anny Boleyn, gdyż nie skupia się na jej całym życiu, a jedynie na ostatnich miesiącach, które były szybką drogą z samego tronu Anglii na szafot. Alison Weir przedstawia więc swoiste studium przypadku, analizuje wszelkie symptomy, powody i relacje, jakie doprowadziły królową do śmierci. Trzeba posiadać naprawdę ogromną wiedzę i talent, by napisać tak dokładną książkę, która obejmuje swoją treścią zaledwie cztery miesiące.

Niewątpliwą zaletą jest  fakt, iż Weir nie ocenia niczego i nikogo wprost. Wyraża co prawda swoje zdanie i przypuszczenia, jednak stara się pokazać cały obraz sytuacji, analizując i drążąc historię, jednocześnie pozostawiając czytelnikowi pole do własnej oceny i wyciągnięcia wniosków. W owej analizie najwięcej miejsca poświęca oczywiście namiętnej relacji Anny z Henrykiem VIII – czy to możliwe, że mocny charakter Anny stał się dla króla z czasem męczący i doprowadził, wspólnie z brakiem męskiego potomka, do tego, że zapragnął pozbyć się żony? A może za całym spiskiem mającym na celu zdyskredytować Annę Boleyn stał Thomas Cromwell, którego denerwował wpływ, jaki ta miała na króla? Dzięki stawianym pytaniom i próbom odpowiedzi na nie autorka maluje nie tylko dokładny obraz angielskiego dworu, ale także centralnych jego postaci.

Jaka jest Anna w książce Alison Weir? Niezwykle prawdziwa, bo autorka przede wszystkim pokazuje ją jako człowieka. Jedni widzą drugą żonę Henryka VIII jako męczennicę, inni mają ją za wiedźmę, Weir natomiast nie pomija żadnego z tych skojarzeń. Ciężko mi jest też określić, jaki stosunek ma ona sama do swojej bohaterki. Z jednej strony nie pozwala sobie na zbyt wielką ocenę, przez co momentami można odnieść wrażenie, że autorka nie darzy swojej bohaterki sympatią, jednak w moim odczuciu Alison Weir traktuje ją z ogromnym szacunkiem – może nawet podziwem – i absolutnie nie chce jej oczerniać, a jedynie pokazać wszystkie „twarze” Anny, które znają ludzie interesujący się jej historią. Dzięki Królowej w Tower nawet najzagorzalsi zwolennicy jednej ze stron znajdą chwilę na zastanowienie się, czy aby na pewno Anna Boleyn była taka, za jaką ją uważają.

Narracja Alison Weir jest bardzo przyjemna, książkę czyta się więc lekko, a przewracając kolejne strony ciężko jest się od niej oderwać. Jednak nie jest to chyba wyłącznie zasługa pisarki, gdyż sam temat jest tak wdzięczny i bogaty, że chce się go poznać jeszcze lepiej i dowiedzieć kolejnej rzeczy, o której się wcześniej nie słyszało. Mimo to Weir należy się wielki szacunek za ogrom pracy włożony w napisanie Królowej w Tower oraz za jej podejście do zagadnienia, respekt dla opinii czytelnika i sumienność w odtworzeniu postaci głównej bohaterki. Lektura była dla mnie wielką radością i ani przez chwilę nie pomyślałam, że zmarnowałam czas (mimo że wiele książek o Annie już przeczytałam). Dla książki Alison Weir warto go poświęcić.

 

Plus minus:

Na plus:

+ interesujący temat i jego ujęcie

+ dokładność

+ duża wiedza historyczna autorki

+ miejsce dla interpretacji czytelnika

+ lekki styl autorki

+ piękne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Królowa w Tower. Upadek Anny Boleyn

Autor: Alison Weir

Wydawca: Astra

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-65280-32-9

Liczba stron: 508

Okładka: twarda z obwolutą

Cena: 59,99

Ocena recenzenta:10/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz