„Coco i jej mała czarna sukienka” – A. van Haeringen – recenzja


Historia dla najmłodszych? Nie ma sprawy! Wydawnictwo Muchomor ma coś specjalnego dla czytelników sięgających po swoje pierwsze historyczne książki. Jedną z ich propozycji jest historia dziewczynki o imieniu Coco, którą świat zna jako ikonę mody i stylu.

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, kim była Coco Chanel. Ta słynna projektantka dosłownie zrewolucjonizowała modę, wprowadzając proste, lecz bardzo kobiece fasony. To właśnie ona jako pierwsza odważyła się pokazać światu kobiece nogi, promując swoją sławną, klasyczną już „małą czarną”.

To wiemy my, dorośli. Ale co o Coco Chanel wiedzą dzieci? Jeśli małe dziewczynki (ale także i chłopcy) nie poznali jeszcze tej fascynującej postaci, czas szybko nadrobić zaległości, bo przecież historia projektantki jest bardzo ciekawa, wręcz niezwykła. To opowieść o skromnej dziewczynie, która szturmem wdarła się na salony, a wszystko, co osiągnęła, było wynikiem ciężkiej pracy – jest to doskonała lekcja dla dzieci, które zrozumieją, jak ważny jest wysiłek i dążenie do celu.

Książka Coco i jej mała czarna sukienka zaskoczyła i zachwyciła mnie jednocześnie swoją oprawą graficzną. W publikacji dominuje nietypowa jak dla dziecięcej książki kolorystyka, w której przeważa czerń będąca nawiązaniem do owej sukienki. Mimo to ilustracje wcale nie są ponure, wręcz przeciwnie – patrzy się na nie z dużą przyjemnością, gdyż zostały naprawdę starannie wykonane, a równocześnie są zabawne. Moim zdaniem to właśnie obrazki stanowią największą zaletę książki. One zresztą przeważają w tej publikacji, gdyż tekstu jest dużo mniej. Narracja jest prosta, lekka i zwięzła, w związku z czym nadaje się dla najmłodszych czytelników – podana kategoria wiekowa to 5+, ale myślę, że z tą pozycją można zapoznawać także młodsze dzieci, czytając im na głos. Mimo tego, że tekstu jest niewiele, bez problemu przybliża on drogę Coco Chanel na sam szczyt, dzięki czemu niesie za sobą wartość edukacyjną.

Jeśli nie macie pomysłu, jaką książkę kupić swojemu dziecku, to z całą pewnością możecie sięgnąć po Coco i jej małą czarną sukienkę – lektura będzie czystą przyjemnością i fajnym sposobem na spędzenie wolnego czasu zarówno dla niego, jak i dla Was.

 

Plus minus:

Na plus:

+ interesujący temat

+ atrakcyjne wydanie

+ ciekawe ilustracje

+ lekka narracja

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Coco i jej mała czarna sukienka

Autor: Annamarie van Haeringen

Wydawca: Muchomor

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-65650-12-2

Liczba stron: 40

Okładka: twarda

Cena: 29,00 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz