„Alfabet Polski” – A. Skowrońska – recenzja


Historia Polski dla dzieci i młodzieży w niecodziennym wydaniu pewnego rodzaju słownika, który zawiera ciekawe pojęcia z nią związane. Brzmi ciekawie? To zajrzyjcie do środka!

Alfabet Polski możecie czytać w całości albo w zależności od nastroju lub potrzeby na wyrywki, bo w żadnym wypadku nie jest to zwykła książka, którą trzeba przeczytać od deski do deski. To zbiór definicji, dat i wydarzeń ściśle związanych z historią Polski. Z pozycji tej każdy czytelnik, zarówno młodszy, jak i starszy, dowie się wielu ciekawostek. O niektórych może nawet nie słyszeliście!

Główną zaletą książki jest jej szeroka tematyka. Oczywiście całość ma wydźwięk mocno patriotyczny, dzięki czemu każdy, kto po nią sięgnie, poczuje właśnie takiego ducha i zobaczy, jak bardzo kraj ten bogaty jest w wybitnych ludzi i wspaniałą kulturę oraz tradycję. W książce zawarte są niezbyt długie opisy tego, co autorka w swojej opinii uznała za najciekawsze i najbardziej warte poznania – czyli to, z czego każdy Polak może być dumny. Nie mogło zabraknąć zatem haseł związanych z hymnem narodowym, Matką Boską Częstochowską, Wawelem i słynnymi postaciami: od Jana Pawła II po… Gosię Baczyńską. Nie zabrakło także mniej znanych ciekawostek oraz opowieści i legend; niejedna z nich z pewnością Was zdziwi. Przede wszystkim jednak książka ta niesie za sobą naukę, że Polacy mają wspaniałą, choć często trudną i naznaczoną cierpieniem historię i absolutnie nie mają się czego wstydzić w świecie.

Recenzowana pozycja od samego początku zachwyca oryginalnym pomysłem, lekkością (użyty język jest bardzo prosty i przyjemny w odbiorze, dzięki czemu definicje będą zrozumiałe dla młodszych czytelników) oraz fantastycznymi ilustracjami i grafikami. Te, podobnie jak w innych książkach wydawnictwa Muchomor, są zabawne, interesujące i nieoczywiste, przez co przykuwają uwagę i ubarwiają całość.

Po lekturze Alfabetu Polski przyszła mi do głowy myśl, że książka ta powinna trafić do szkół, na lekcje historii, ponieważ dzięki niej na pewno stałyby się ciekawsze, ale także bardziej wartościowe dla dzieci. Skowrońska uczy zarówno ważnych dat i wydarzeń, jak i patriotyzmu, a robi to z taką lekkością i luzem, że nie wiadomo kiedy, a do głowy wpadają pewne fakty, które dzięki zabawnej całości mają szansę pozostać tam na dłużej. Życzyłabym sobie i Wam, drodzy czytelnicy, aby na polskim rynku wydawniczym ukazywało się coraz więcej takich pozycji i, co być może ważniejsze, aby zostały zauważone przez tych, którzy przekazują wiedzę młodszym pokoleniom. Po co ich zanudzać, skoro można wiedzę przekazać w sposób, który do nich dotrze, a nawet sprawi przyjemność?

Książkę polecam serdecznie wszystkim. Po prostu koniecznie po nią sięgnijcie.

 

Plus minus:

Na plus:

+ oryginalny pomysł

+ proste definicje

+ szeroka tematyka

+ interesujące ilustracje

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Alfabet Polski

Autor: Anna Skowrońska

Wydawca: Muchomor

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-89774-85-9

Liczba stron: 92

Okładka: twarda

Cena: 29,00 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta: Klaudia Orłowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz