„Rosja–Zachód. Walka o wpływy” – M. Minkina – recenzja


Czym jest współczesna Rosja? Jaką rolę pełni w świecie? Dlaczego nie może istnieć bez Zachodu? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć Mirosław Minkina. Zatem autor postawił przed sobą nie lada wyzwanie.

Autor książki polskiemu czytelnikowi jest już doskonale znany. Na rynku ukazały się jego następujące publikacje: FSB. Gwardia Kremla; Sztuka wywiadu w państwie współczesnym; Wywiad Federacji Rosyjskiej; Stosunki wojskowo-polityczne NATO–Unia Europejska, oraz dwie współautorskie: Imperialna gra Rosji oraz Kłamstwo i podstęp we współczesnym świecie. Natomiast na co dzień jest wykładowcą na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, zatrudnionym na stanowisku profesora. Ponadto pełni tam następujące funkcje: prorektora ds. nauki oraz kierownika Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych w Instytucie Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Wydziału Humanistycznego UPH. Tym razem dr hab. Mirosław Minkina oddał do rąk czytelnika książkę Rosja–Zachód. Walka o wpływy.

Wbrew tytułowi publikacja traktuje nie tylko o relacjach na linii Rosja – Unia Europejska, względnie USA, ale także o polityce wewnętrznej. Właśnie jej poświęcony jest cały pierwszy rozdział, z którego czytelnik dowie się także o najbliższym otoczeniu Władimira Putina, podejmowanych przez niego działaniach, mających odrodzić Rosję (m.in. poprzez odwoływanie się do dziedzictwa Związku Radzieckiego, wielkich rosyjskich przywódców/dowódców), roli służb specjalnych i kompleksu naftowo-gazowego.

Kolejne rozdziały (a jest ich trzy) traktują o Rosji w globalnym świecie, mianowicie o jej pozycji, wizji na przyszłość, imperialnych marzeniach, sąsiadach traktowanych jako strefa wpływu Rosji, ale także o działaniach podejmowanych w celu ponownego uzyskania statutu niekwestionowanego mocarstwa. Ostatni, czwarty rozdział to podsumowanie relacji Rosji z Zachodem i wzajemnych powiązań, które są nie do przeskoczenia, a przez samego autora określane mianem „małżeństwa z rozsądku”. Czyli chociaż stosunki nieraz są bardzo napięte, to żaden podmiot nie ma wyboru, Zachód oraz Rosja są na siebie skazane – na dobre i na złe. Przysłowiowy Zachód stanowi główny rynek zbytu surowców z państwa Putina, a z kolei nasz wschodni sąsiad jest zależny od technologii. Ponadto na wschodzie wyrasta znacznie potężniejszy gracz – Chiny, z którymi w walce gospodarczej Rosja nie ma szans, pomimo podejmowania przez Moskwę prób podpisywania umów z Państwem Środka, czasami nawet skutecznych. Jednak Pekin ma alternatywę i znaczenie większe powiązania gospodarcze również z Zachodem, w którego technologiach i finansach, a nie w zacofanej i niedoinwestowanej Rosji, widzi przyszłość.

Przechodząc do fizycznej strony książki, to należy zwrócić uwagę na porządne wydanie tj. twardą okładkę, pomimo tylko 200 stron. Jednak niech objętość nie zwiedzie potencjalnego czytelnika, ponieważ M. Minkina zanalizował syntetycznie wszystkie elementy stosunków na linii Kreml–pozostałe stolice państw Unii Europejskiej. Zresztą należy przypomnieć, że tytuł wpisuje się w zbiór pozostałych publikacji autora, który w swoich książkach przedstawia obraz współczesnej Rosji. Zauważyć też warto, że profesor przypomina, czym kierują się i dlaczego tak, a nie inaczej postępują przywódcy tegoż kraju, a o czym Zachód często zapomina. Mianowice część Rosjan i sam Władimir Putin mają pewien sentyment do kraju swojej młodości tj. ZSRR, którego upadek uważają za największą katastrofę XX w.

Na szczególną uwagę zasługuje również obszerna bibliografia na prawie 20 stronach. Co prawda autor nie korzystał z wielu monografii (raptem 35), ale oparł swoją publikację na wielu artykułach (w wersji papierowej i elektronicznej) oraz źródłach publikowanych w Internecie, jak np. różnego rodzaju ustawy, strategie itd., najczęściej obcojęzycznych, nie tylko w języku angielskim, ale też rosyjskim.

Z pewnością tytuł zasługuje na uwagę każdej osoby zainteresowanej współczesną Rosją oraz stosunkami międzynarodowymi. Ponadto książki M. Minkiny rzucają nowe światło na relacje Rosji z Zachodem oraz są nielicznymi publikacjami traktującymi o Rosji w czasach czytelnikowi współczesnych. Ale warto po nie sięgnąć również po to, aby w przyszłości przekonać się, czy przewidywania autora były słuszne.

 

Plus minus:

Na plus:

+ tematyka nam współczesna

+ obszerna bibliografia

+ syntetyczne ujęcie tematu

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Rosja–Zachód. Walka o wpływy

Autor: Mirosław Minkina

Wydawca: Rytm

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7399-749-3

Liczba stron: 198

Okładka: twarda

Cena: 29,40 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta językowa: Aleksandra Czyż

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz