„Wersal. Etykieta na dworze Króla Słońce” – D. Galateria – recenzja


Czy potrafiłbyś żyć według ściśle określonych reguł, używać jedynie dozwolonych słów i gestów? Tak właśnie wyglądał każdy kolejny dzień na dworze Ludwika XIV Francuskiego, który stworzonymi przez siebie zasadami etykiety regulował życie otaczających go ludzi.

Etykieta za rządów Króla Słońce była niezwykle rozbudowana i skomplikowana – aż dziw, że dworzanie potrafili poruszać się między zawiłymi regułami, pamiętać jak się zachowywać i co mówić. Dlaczego Ludwik stworzył takie zasady? Podobno miał obsesję na punkcie odpowiedniego zachowania, chciał, by wszyscy tańczyli, jak im zagrał i nie znosił, gdy ktoś wyłamywał się z przygotowanego przez niego schematu. Za nieprzestrzeganie etykiety należała się kara, jaką była utrata przywilejów pochodzących od monarchy. Nic więc dziwnego, że wszyscy starali się króla zadowolić i słuchać jego nakazów.

Na każdym europejskim dworze panowały najróżniejsze zasady, co do tego nie ma wątpliwości. Ich najważniejszym zadaniem było określenie hierarchii i relacji między poszczególnymi osobistościami i dworzanami. Takie reguły wprowadzały ład i porządek, jednak w momencie, w którym pozbawiały ludzi swobody, zastępowanej przez wystudiowane gesty, można się było czuć źle, pozostając pod nieustającą kontrolą. Najwyraźniej jednak Ludwikowi XIV to nie przeszkadzało.

W swojej książce Daria Galateria przedstawia wszystkie zasady rządzące dworskim życiem za panowania Króla Słońce, jest to więc ich dokładna analiza. Jeśli jednak myślicie, że oznacza to nudną treść, jesteście w błędzie. Ta pozycja jest wypełniona różnymi, niezwykle ciekawymi i zabawnymi anegdotami, które nadają książce życia. Nie ma mowy, że odłożycie ją na półkę nieprzeczytaną do końca.

Wersal podzielony jest na dwie części. W pierwszej autorka opisała okoliczności, które przyczyniły się do stworzenia tak ścisłych zasad etykiety. Okazuje się, że w dużej mierze oparte zostały one na regułach i ceremoniałach wprowadzonych jeszcze przez Katarzynę Medycejską, matkę trzech królów Francji i kobietę posiadającą ogromny zakres władzy. W drugiej części natomiast Galateria zamieściła spory spis haseł związanych z obyczajami Wersalu, daleko im jednak do suchych definicji i według mnie są dużą zaletą książki.

Narracja autorki jest bardzo przyjemna i lekka, co chwali się przy takiej bądź co bądź nietypowej pozycji. Ogromną zaletą jest także typowe dla Wydawnictwa Astra piękne wydanie – wszystko jest tu na najwyższym poziomie i w najmniejszym szczególe dopracowane. Życzyłabym sobie, by każda książka na polskim rynku wydawniczym przygotowywana była na tak wysokim poziomie.

 

Plus minus:

Na plus:

+ tematyka

+ lekka narracja

+ spis haseł

+ dokładność

+ piękne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Wersal. Etykieta na dworze Króla Słońce

Autor: Daria Galateria

Wydawca: Astra

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-65280-34-3

Liczba stron: 272

Okładka: twarda z obwolutą

Cena: 49,99 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta językowa: Wiktoria Wojtczak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz