Od 29 stycznia zdjęcia do Korony królów w Malborku. Krzyżacka twierdza zagra Wyszehrad


Ekipa Korony królów od 29 stycznia będzie realizować zdjęcia na Zamku w Malborku. Krzyżacka twierdza posłuży do nakręcenia scen mających przedstawiać zjazd na Zamku w Wyszehradzie, który odbył się w 1335 r.

Zamek w Malborku / fot. Dawid Galus, CC-BY-SA 3.0

Jak podaje serwis malbork.naszemiasto.pl w twierdzy zostaną nakręcone dwa odcinki dotyczące wyszehradzkiego spotkania władców trzech państw: Polski, Czech i Węgier. Zdjęcia potrwają dwa dni, w trakcie których zostaną nakręcone sceny do dwóch odcinków.

TVP prowadzi także rozmowy z bractwami rycerskimi, których członkowie mogliby zostać statystami w serialu. Telewizja za dzień zdjęciowy oferuje 250,00 zł netto. Poszukiwanych jest ok. 80 odtwórców.

Do tej pory na ekranie można było zobaczyć Zamek w Bobolicach, który w serialu odgrywa rolę Wawelu.

Akcja serialu rozpoczyna się w 1333 r. Król Władysław Łokietek, zmęczony walką o zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski, umiera. Na tronie ma zasiąść jego jedyny, żyjący syn – Kazimierz.

Zamek w Wyszehradzie / fot. Civertan, CC-BY-SA 3.0

Opieka literacka: Ilona Łepkowska Reżyseria: Wojciech Pacyna Operator obrazu: Krzysztof Pakulski Scenograf: Andrzej Haliński Kostiumograf: Elżbieta Radke Dekorator wnętrz: Teresa Gruber Obsada: Halina Łabonarska (Królowa Jadwiga), Wiesław Wójcik (Król Władysław Łokietek), Mateusz Król (Kazimierz Wielki), Marta Bryła (Aldona), Paulina Lasota (Cudka), Piotr Gawron-Jedlikowski (Niemierza), Marcin Rogacewicz (Jaśko), Wojciech Żołądkowicz (Olgierd), Ireneusz Pastuszak (Przemysław Sieradzki), Andrzej Popiel (Bolko), Anna Grycewicz (Kunegunda), Katarzyna Czapla (Elżbieta), Tomasz Sapryk (Kanclerz), Jan Wieczorkowski (Władysław Łęczycki), Robert Gonera (Jan Grot), Andrzej Deskur (Jarosław Bogoria), Sławomir Orzechowski (Spytek), Krzysztof Wrona (Kanclerz Pełka), Mariusz Ostrowski (Charcik), Agata Bykowska (Kucharka Litewska) i inni.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Ewa pisze:

    Byłam w Wyszehradzie i to zdecydowanie nie klimaty krzyżackie. Rozumiem, ze brak funduszy zmusza do tego zastąpienia. Czy na Orlim Szlaku nie było żadnych ruin, które można by wykorzystać? Przecież niektóre plenery zrealizowano w Ojcowskim Parku Narodowym więc na pewno jest dobre rozeznanie tamtych terenów. Chyba idea popularyzowania tego, co pozostało z epoki godna jest, by czasem nagiąć scenariusz?
    A swoją drogą ciekawa jestem jak realizatorzy poradzą sobie z tym problemem.

  2. zwierzyniecki pisze:

    na tzw.szlaku Orlich Gniazd/czyli fortyfikacjach na zachodniej/od Śląska/ granicy budowanych przez Kazimierza Wlk.od połowy XIVw-choć zachowało się ich sporo-nie ma warunków do filmowania wnętrz-wszak to ruiny,a dwor węgierski był bardziej okazały w tym czasie niż Wawel-sam Wawel-wtedy-był inny niż dzisiaj;obecna katedra była w budowie/przebudowie od ok.1320r czyli od koronacji Łokietka;oczywiście Wyszehrad to nie Malbork-ale ‚Korona..‚realizowana w konwencji telenoweli/a więc wieloodcinkowej/rządzi sie swoimi prawami....takich problemów będzie wiecej...też jestem ciekaw....

Zostaw własny komentarz