„Frida Kahlo prywatnie”– S. Barbezat – recenzja


Skandalistka i indywidualistka, komunistka i biseksualistka, kobieta wrażliwa i nieszczęśliwa. Dla jednych wizjonerka, wyprzedzająca czas, w którym żyła, dla innych dziwadło, chodzące w niemodnych meksykańskich sukniach Tehuan, kaleka i beztalencie żyjące w cieniu sławnego męża. To tylko niektóre słowa określające Fridę Kahlo. Do dziś jednych fascynuje, innych odrzuca. Co takiego miała w sobie ona i jej malarstwo, że budzi tak sprzeczne emocje?

Jeżeli ktoś nie zdążył zwiedzić wystawy „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” prezentowanej do niedawna w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu może spokojnie nadrobić zaległości i przeczytać Fridę Kahlo prywatnie. Pięknie wydana na kredowym papierze w dużym formacie publikacja przyciąga także wyglądem. Dodatkowo autorka pisze dość prosto i przystępnie. Nawet dla czytelników nie znających za bardzo malarki, książka będzie przyjemna w odbiorze i być może zachęci do dalszego badania jej twórczości.

Pozycja nie jest bardzo obszerna, jak niektóre biografie artystów, co stanowi kolejny plus. Autorka w zwięzły sposób przedstawia najważniejsze wątki z życia malarki. Wplata interesujące fragmenty korespondencji, a duża ilość fotografii sprawia, że czyta się ją bardzo szybko.

Dużym atutem jest to, że tam, gdzie znajduje się opis jakiegoś dzieła czy sytuacji z życia malarki, zamieszczony jest obraz lub zdjęcie. Takie zestawienie na pewno utrwali w pamięci czytelnika twórczość i życie Kahlo. Walorem są zdjęcia z prywatnych kolekcji i zbiorów rodzinnych oraz piękne, kolorowe i dobrej jakości reprodukcje obrazów, zachęcające do interpretacji dzieł. Plusem będą także przedstawienia meksykańskich pejzaży oraz dobrze podana biografia niezwykłej artystki. To chyba wystarczająca zachęta, aby sięgnąć po tę książkę.

Pozycja będzie na pewno rarytasem dla miłośników Fridy Kahlo, nie tylko ze względu na informacje z życia prywatnego, ale przede wszystkim liczne ciekawostki dotyczące jej malarstwa. Można się dowiedzieć m.in. o tym, kto stał się inspiracją do przejścia od malarstwa realistycznego do symbolicznego. Powszechnie wiadomo jak wielki wpływ miał na nią Diego Rivera oraz komunizm. Mało kto jednak wie, że olbrzymią inspiracją był dla niej ojciec, zdolny fotograf, który pokazał jej jak inaczej patrzeć na świat. Niewątpliwie to od niego nauczyła się także artystycznej wrażliwości. Autorka podejmuje próbę zrozumienia niejednokrotnie dość drastycznych scen, które malowała Frida. Przeżyty w młodości wypadek, kalectwo, ból oraz pragnienie i niemożność posiadania potomstwa, zdrady męża to zapewne główne przyczyny zagubienia i nieszczęścia bohaterki – a co za tym idzie – dość mroczna twórczość.

Minusem dla jednych, a plusem dla drugich mogą być często poruszane wątki polityczne. W dużej mierze ułatwiają one zrozumienie działalności męża Fridy, Diego Rivery. Jego mecenasami byli głównie politycy, a podejmowane przez niego motywy, związane były z sytuacją polityczną Meksyku i USA (bo tutaj również pracował). Polityka i działalność męża nie pozostawała bez wpływu na twórczość żony. Była ona również czynnie zaangażowana w różnego rodzaju akcje polityczne. Jednak gdy opisywane są dość szczegółowo zawiłe i jakże odległe dla czytelnika polskiego szczegóły zmian na stanowiskach państwowych Meksyku, staje się to nużące.

Reasumując:omówiona pozycja stanowi uzupełnienie wystawy goszczącej do 21 stycznia bieżącego roku w CK Zamek w Poznaniu pt. „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”. Zobaczyć tam można było kilka obrazów Fridy i Diego, niestety dosłownie kilka, resztę można w doskonałych reprodukcjach obejrzeć w książce lub w Niebieskim Domu Fridy w Meksyku. Jednak w CK Zamek zobaczyć można było coś, czego nie oddaje publikacja, mianowicie filmy z udziałem Fridy: jak się poruszała, zachowywała, jak pracowała. Zachęcam do sięgnięcia po książkę tych, którym udało się zwiedzić wystawę oraz tych, którzy nie zdążyli. Warto poznać tę niezwykłą kobietę.

 

Plus minus:

Na plus:

+ wydanie albumowe

+ dobrej jakości reprodukcje obrazów

+ archiwalne zdjęcia

+ przystępny język

Na minus:

- przypisy na końcu książki

- sporo wątków politycznych

 

Tytuł: Frida Kahlo prywatnie

Autor: Suzanne Barbezat

Wydawca: Marginesy

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-657-8049-2

Liczba stron: 176

Okładka: twarda

Cena: 59,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz