Ciemnoskórzy przodkowie. Naukowcy udowodnili, że skóra pierwszych Brytyjczyków była niemal czarna.


W ostatnich dniach wiele europejskich środowisk szczycących się swoją jasną karnacją przeżywać musi światopoglądowy kryzys, a wszystko to za sprawą najnowszych badań naukowców z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i University College London. Badacze dowiedli, że pierwsi Brytyjczycy zdecydowanie różnili się od swoich potomków. Mieli oni ciemne, kręcone włosy, a ich skóra była niemal czarna.

Badania przeprowadzone zostały na próbce materiału genetycznego człowieka z Cheddar – najstarszego układu kostnego człowieka znalezionego w Wielkiej Brytanii. Człowiek z Cheddar odnaleziony został na początku ubiegłego wieku, w roku 1903, a jego wiek szacuje się na około 10 000 lat. Wskazuje to, że był on jednym z pierwszych ludzi, którzy dotarli w tamte rejony Wysp z Europy kontynentalnej.

Prawda zapisana w genach

C. G. Seligman and F. G. Parsons, Czaszka człowieka z Cheddar, Domena Publiczna, https://www.jstor.org/stable/2843352, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38889029

W ramach badań człowieka z Cheddar naukowcy, pod przewodnictwem Chrisa Stringera z Muzeum Historii Naturalnej, wywiercili niewielki, dwumilimetrowy otwór, który umożliwił im pobranie materiału genetycznego. Materiał ten został następnie poddany badaniu. Dzięki niemu udało się ustalić pełny genom przodka Brytyjczyków, a wiadomości w nim zapisane okazały się burzyć część dotychczasowych teorii.

Początkowo badacze zakładali, że podobnie do współczesnych mieszkańców Wysp Brytyjskich, jedne z jej pierwszych osadników także miał jaską skórę i jasne włosy. Wyniki badań dowiodły jednak, że naukowcy byli w błędzie. Człowiek z Cheddar, tak jak zakładali, miał niebieskie oczy, ale jego włosy były ciemne i kręcone, skóra natomiast – niemal czarna.

Właśnie zakończone badania były drugimi, których cel stanowiła rekonstrukcja wyglądu człowieka z Cheddar. Uprzednio posłużono się jednak błędnymi przesłankami, a wyniki rekonstrukcji w niczym nie przypominały tych obecnych, uzyskanych z wykorzystaniem badań genetycznych i trójwymiarowych skanów czaszki, które podziwiać można w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej.

Człowiek z Cheddar

Szkielet człowieka z Cheddar odnaleziono w roku 1903. Znajdował się on w jaskini Gough’s Cave, w wąwozie Cheddar Groge. Szkielet jest najstarszym układem kostnym odkrytym w Wielkiej Brytanii.

Człowiek z Cheddar żył na Wyspach niedługo po tym,  gdy pierwsi osadnicy z Europy kontynentalnej dotarli w tamte okolice wykorzystując istniejące wówczas połączenie lądowe.

Według ustaleń naukowców, Brytyjczycy są potomkami właśnie tej grupy osadników. Uważa się, że nawet jeden na dziesięciu współczesnych mieszkańców Wielkiej Brytanii jest potomkiem człowieka z Cheddar, czego potwierdzeniem mogą być badania przeprowadzone na mieszkańcach okolicy Cheddar Gore, które potwierdziły te twierdzenie.

Nagranie prezentujące zrekonstruowaną głowę człowieka z Cheddar

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Marek pisze:

    dlaczego jak chce się wylansować jakąś bzdurę to za jej autorów podaje się naukowców, napiszcie uczciwie że fantaści znowu wyssali z palca nową teorię i wtedy będzie uczciwie

  2. Dobre brednie pisze:

    Co za brednie, to gdzie są ci murzyni z niebieskimi oczami? I jak to się stało, że z tych niebieskich murzynów powstali biali brytyjczycy? No cud panie...

Zostaw własny komentarz