August Emil Fieldorf „Nil” został upamiętniony na monecie NBP


Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę o nominale 10 zł, która upamiętnia Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Została wprowadzona do obiegu w ramach serii „Wyklęci przez komunistów żółnierze niezłomni”.

Na rewersie monety znajdują się wizerunki: Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, orderu Virtuti Militari, biało-czerwonej flagi z symbolem Polski Walczącej oraz napis Zachowali się jak trzeba.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 12 kwietnia. Będzie to srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł – 100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej. Natomiast kolejną monetę z serii Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” Narodowy Bank Polski planuje wprowadzić do obiegu 5 grudnia 2018 r.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Próba: Ag925
Stempel: lustrzany, tampondruk
Wymiary: Ø 32,00
Masa: 14,14 g
Nakład: do 15 000
Data emisji: 23 lutego 2018

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Nil to ZACNY człowiek, ale czy wszystko musi być z ŻW?

  2. Bilbo pisze:

    Zależy, jak definiujemy termin „Żołnierze Wyklęci”. Z jednej strony określa się nim zbrojną partyzantkę komunistyczną, ale z drugiej - wszystkich tych wojskowych, którzy przeciwstawiali się komunie (jak, np. Pilecki).

Zostaw własny komentarz