Internauci mogą kupić krzyżacki zamek. Dołączysz do zbiórki by zostać Dziedzicem?


Wczoraj pisaliśmy o wystawieniu na sprzedaż krzyżackiego zamku w Szymbarku. Dzisiaj Fundacja Twoje Dziedzictwo zbiera chętnych do zakupu twierdzy. Zachęca nadaniem wszystkim biorącym udział w zbiórce tytułu Dziedzica. Dołączycie do zbiórki?

Zamek w Szymbarku / fot. Jerzy Strzelecki, CC-BY-SA 3.0

Zamek trafił na licytację komorniczą, która odbędzie się już 7 marca 2018 r. Fundacja zapowiada, iż jeśli uda się przy pomocy darczyńców ją wygrać to każdemu z nich nada tytuł Dziedzica.

Będzie uprawniał m.in. do: udziału w głosowaniach organów fundacji celowej, prawo do nieodpłatnego zatrzymania w obiekcie, prawo do czerpania zysku, jeśli w obiekcie będzie prowadzona działalność gospodarcza, adekwatne do procentowego udziału w wykupieniu obiektu itp.

Zbiórka jest prowadzona na portalu pomagam.pl. Cena wywoławcza wynosi 1 464 750,00 zł. Obecnie zebrano 7 127,00 zł, ale to dopiero początek zbiórki. Jeśli Fundacja wygra licytację wówczas zadba o odbudowę zabytku i zarządzenie nim, jak oświadcza - respektując przy tym prawa Dziedziców.

Zamek w Szymbarku został zbudowany w XIV w. z inicjatywy proboszcza kapituły pomezańskiej Henryka ze Skarlina. Od 1699 r. był własnością rodu Finck von Finckenstein. Natomiast w 1945 r. zmierzające do Niemiec Armia Czerwona spaliła twierdzę. Zachowały się jednak mury z 10 basztami i bramą z arkadowym mostem. Od 1997 obiekt znajduje się w rękach prywatnego właściciela.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

  1. kTn pisze:

    Czy jeśli fundacja zadłuży się na bilion dolców i wszystko przepije, to współwłaściciele będą musieli tę kasę zwracać, proporcjonalnie do swoich udziałów?

    • Wojtek Duch pisze:

      Myślę, że nie, gdyż darczyńcy nie będą wspólnikami. Tytuł Dziedzica będzie raczej tytułem honorowym - obwarowany umową cywilnoprawną. Ale to pytanie lepiej zadać bezpośrednio Fundacji 😉

  2. barnaby pisze:

    czy 10 zł może być?

  3. Daniel pisze:

    Jaka jest minimalna kwota
    ?

Zostaw własny komentarz