Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Katowicach 2018


Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz ósmy jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Zygmunt Szendzielarz, ps. „Łupaszka”

Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Zapraszamy na wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które odbędą się w dniach 1 i 2 marca 2018 r.

1 marca 2018 r.

Główne uroczystości odbędą się 1 marca 2018 r. o godz. 11.00 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, pl. Ks. Emila Szramka 1. W programie: koncert pedagogów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach,  msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka w intencji wszystkich bohaterów podziemia niepodległościowego, Apel Pamięci. O godz. 18.00 Monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego, reż. Sławomir Gaudyn (wejście za zaproszeniami) Studio Koncertowe Radia Katowice, ul. Ligonia 29.

Na obchody zapraszają: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urząd Miasta Katowice, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach oraz Polskie Radio Katowice.  Współpraca: Boguszowickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ślady” oraz 34 Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej.

2 marca 2018 r.

Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. „O wolną Polskę”, który odbędzie się 2 marca 2018 r. o godz. 12.00, w sali koncertowej w Katowicach, przy pl. Sejmu Śląskiego 2.

Będzie to muzyczna wędrówka przez historię zmagań o wolną Polskę. W repertuarze odnajdziemy nie tylko akcenty walk o odzyskanie niepodległości, ale także późniejsze losy naszej Ojczyzny. Szczególnie podkreślony zostanie wątek  żołnierzy drugiej konspiracji.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz