Pamiętniki Daszyńskiego i wspomnienia Wojciechowskiego. Nowości z serii na 100-lecie niepodległości


Muzeum Historii Polski opublikowało kolejne dwie książki z serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki”. Tym razem są to pięknie wydane opowieści Ignacego Daszyńskiego i Stanisława Wojciechowskiego.

Pamiętniki Ignacego Daszyńskiego to polityczna autobiografia autora i zarazem kronika ruchu, który współtworzył.

Swoje wspomnienia pisał tak, jak przemawiał: w sposób klarowny i uporządkowany, a jednocześnie z pasją, nie stroniąc od złośliwej aluzji czy ironicznego komentarza pod adresem ideowych oponentów. Początkowe fragmenty tekstu, poświęcone latom młodzieńczym, pozwalają najlepiej poznać Daszyńskiego od strony prywatnej; w dalszej narracji natomiast doświadczenia jednostki przesuwają się na drugi plan, stają się punktem wyjścia do opowieści o postępach galicyjskiej socjaldemokracji, a później – o dziejach całego obozu lewicy niepodległościowej. Opowieść kończy relacja z pamiętnych listopadowych dni 1918 roku.

Moje wspomnienia Stanisława Wojciechowskiego to polityczna autobiografia prezydenta odrodzonej Rzeczypospolitej. Książka, opracowana przez Jerzego Łazora, ukazuje się po raz pierwszy w pełnym kształcie, łącznie z pozostawioną w rękopisie drugą częścią. Autor opowiedział swoje życie jako walkę o byt państwowy Polski.

To starannie dobrany zbiór kilkunastu nigdy nieopublikowanych lub dawno niewznawianych wspomnień i pamiętników czołowych postaci polskiego życia publicznego. Pokazują kulisy życia politycznego i intelektualnego zwłaszcza międzywojennego dwudziestolecia, ale także czasów pierwszej i drugiej wojny światowej.

Dzięki odpowiedniemu opracowaniu te ważne źródła historyczne będą mogły służyć nie tylko badaczom historii, ale i szerszemu gronu czytelników.

„100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki” to seria wydawnicza przygotowana przez Muzeum Historii Polski z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Muzeum pragnie w ten sposób uczcić pamięć zasłużonych świadków, budowniczych II RP. Do tej pory ukazały się już: Dziennik 1918–1921 Władysława Konopczyńskiego, Liga Narodowa (1893–1928). Wybór relacji, Przewrót w Polsce Jędrzeja Moraczewskiego oraz Piłsudski jakim Go znałem Leona Wasilewskiego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Jeju, jak się to pięknie prezentuje!

  2. Bilbo pisze:

    Super, że takie publikacje są wydawane.

Zostaw własny komentarz