„Wielka wojna Polaków 1914-1918” Andrzeja Chwalby - nowa publikacja niepodległościowa PWN


Wielka wojna Polaków 1914-1918 to pozycja, w której prof. Andrzej Chwalba w przystępny i niezwykle ciekawy sposób przedstawia całościowy obraz zmagań i losów milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku. Opowieść nie koncentruje się tylko na dziejach militarnych i politycznych, znajdziemy tu także obrazki z życia codziennego: problemy z aprowizacją, higieną, demoralizacją zawsze towarzyszącą okresom wojennym.

28 czerwca 1914 roku ofiarą zamachu w Sarajewie padł następca tronu austro-węgierskiego, arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Jego śmierć stała się iskrą, która wysadziła beczkę prochu, na której już do lat siedziała cała Europa. Skomplikowany układ sojuszy i powiązań międzynarodowych, rywalizacja mocarstw nie tylko na arenie europejskiej, lecz także na obszarze posiadłości kolonialnych, kryzysy dyplomatyczne i krzyżujące się interesy – to wszystko sprawiało, że wojna od jakiegoś czasu wisiała w powietrzu. Chociaż państwa polskiego nie było wtedy na mapie, na ziemiach polskich pilnie śledzono rozwój sytuacji i wiązano z nią spore nadzieje. Po raz pierwszy od czasów napoleońskich zaborcy mieli stanąć naprzeciw siebie w krwawym konflikcie...

„Wielka wojna Polaków„ w przystępny i ciekawy sposób przedstawia całościowy obraz zmagań i losów Polaków w latach 1914–1918. Autor prezentuje losy milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku, daty symbolicznej, gdy na froncie zachodnim doszło do zawieszenia broni i zakończenia wojny, a w Polsce do przekazania władzy wojskowej przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu. Opowiada o losach trzech zaborów i trzech obszarów okupowanych, praktykach okupantów, które później zostały powtórzone w większej skali i w brutalniejszej formie podczas II wojny światowej, o aktywności najwybitniejszych polskich polityków i wojskowych, wysiłku politycznym i militarnym, który doprowadził do ”polskiego listopada” 1918 roku i odzyskania niepodległości, a także o umęczonych przez wojnę bezimiennych świadkach i uczestnikach historii.

Opowieść nie koncentruje się tylko na dziejach militarnych i politycznych, znajdziemy tu także obrazki z życia codziennego: problemy z aprowizacją, higieną, demoralizacją zawsze towarzyszącą okresom wojennym. Do tej pory brakowało tak wielostronnej syntezy. Przez prawie 100 lat historycy w swoich badaniach nad ziemiami polskimi w Wielkiej Wojnie ograniczali się najczęściej do kwestii politycznych i wojskowych, a z ujęciami całościowymi mogliśmy się zapoznać jedynie w podręcznikach akademickich i syntezach historii Polski. Wielka Wojna Polaków z powodzeniem zapełnia tę lukę.

Praca wręcz oszałamia erudycyjnością autora. Jednak nie przytłacza on nią czytelnika, a wykorzystuje dla bardzo umiejętnego oprowadzenia go po skomplikowanych ścieżkach losów społeczeństwa i polityki polskiej lat 1914–1918. Składa się na ten efekt perfekcyjna wręcz znajomość tematu, a także świetne pióro autora. Lekkość i wdzięk narracji w niczym nie ujmuje jej uczoności i kompetencji.

Dr hab. Tomasz Nałęcz, Uniwersytet Warszawski

Andrzej Chwalba z powodzeniem rysuje obraz Wielkiej Wojny Polaków, przybliżając czytelnikowi praktycznie wszystkie ważne wątki z tym zagadnieniem związane. Książka podsumowuje dotychczasowe badania dotyczące I wojny światowej na ziemiach polskich, jest w niej jednak dużo nowej myśli, świeżego spojrzenia badawczego.

Prof. dr hab. Marek Przeniosło, Uniwersytet Jana Kochanowskiego

Tytuł: Wielka wojna Polaków 1914-1918
Autor: Andrzej Chwalba
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Liczba stron: 452
ISBN: 9788301197827
Data premiery: marzec 2018 r.
Cena: ok. 50,00 zł (kup tutaj)

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało cztery publikacje rocznicowe.

Wielka wojna Polaków 1914-1918 to pozycja, w której prof. Andrzej Chwalba w przystępny i niezwykle ciekawy sposób przedstawia całościowy obraz zmagań i losów milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku. Opowieść nie koncentruje się tylko na dziejach militarnych i politycznych, znajdziemy tu także obrazki z życia codziennego: problemy z aprowizacją, higieną, demoralizacją zawsze towarzyszącą okresom wojennym.

Książka Ku jedności. Listopad 1918 roku została przygotowana we współpracy Wydawnictwa Naukowego PWN i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Przedstawia okres poprzedzający wydarzenia 11 listopada – czas działań militarnych podczas I wojny światowej, punkt kulminacyjny – sam dzień odzyskania niepodległości, a także pierwsze tygodnie następujące po nim. Wszystko opatrzone unikalnymi cytatami oraz niepublikowanymi materiałami ilustracyjnymi ze zbiorów Muzeum.

Polska niepodległa. Encyklopedia PWN wszechstronnie pokazuje dzieje II Rzeczypospolitej i wydarzenia z pierwszych dekad XX wieku, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości (życie polityczne pod zaborami, działania polskich formacji wojskowych w czasie I wojny światowej, formowanie się zalążków państwa polskiego pod rządami Rady Regencyjnej).

Ostatnia propozycja to Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018 , autorstwa prof. Andrzeja Piaseckiego. Dla każdego roku autor wybrał jedno ważne wydarzenie, które staje się pretekstem do ukazania szerszego tła i tamtego okresu – nie tylko dziejów politycznych, lecz także gospodarczych, społecznych i kulturalnych, mających istotne znaczenie dla historii Polski, wspomina też wiele postaci, które odcisnęły piętno na naszej przeszłości.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Książka naprawdę jest pokazem erudycji autora. Polecam!

  2. Piotr pisze:

    Książka to profesorski gniot bazujacy na ogólnie dostepnych opracowaniach i na wikipedii. Nic odkrywczego. Brak pracy badawczej, brak pracy na źródłąch archiwalnych, do tego irytujące błędy merytoryczne. Rozdział „Sochaczew Ypres Wschodu” sprawia wrażenie przepisanego ale niezbyt dokładnie z artykułów zamieszczanych na portalu „do broni”.Owocuje to rażącymi jak na poziom profesorski błędami.

  3. karel pisze:

    |To wykaż te błędy?

Zostaw własny komentarz