Rycerska Kadra Polski. Oni walczą naprawdę


Rycerskie walki sportowe to młoda, ale niezwykle widowiskowa dyscyplina. Polska Kadra Narodowa, podobnie jak niegdyś rycerze Jagiełły, odnosi sukcesy w rywalizacji z innymi narodami. Natomiast w Polsce walki toczą się w ramach Polskiej Ligi Walk Rycerskich. Rywalizujący zawodnicy walczą naprawdę, każdy z zakutych w zbroje uczestników walczy używając pełni swoich sił.

Zostać rycerzem

Polska Liga Walk Rycerskich, turniej we Wrocławiu / fot. Bartosz Janiczek

Dziecięce marzenie by w lśniącej zbroi wygrywać rycerskie turnieje jest bliżej niż mogłoby się wydawać. Wystarczy zostać członkiem jednej z drużyn lub założyć własną. Obecnie w Polsce w ramach Polskiej Ligi Walk Rycerskich (PLWR) rywalizuje 9 zespołów, z różnych stron kraju. Warunkiem dołączenia do ligi jest stworzenie co najmniej ośmioosobowej drużyny, która mogłaby uczestniczyć w kategorii walk 5 na 5. Mniejszy skład miałby małe szanse wytrzymać bez zmian obciążenia całego turnieju.

Próg finansowego wejścia do gry zaczyna się od kwoty ok. 6 500,00 zł, za którą można kupić komplet bezpiecznego uzbrojenia. Niemniej kluby dysponują już własnymi zbrojami, które mogą wypożyczyć nowemu adeptowi rycerstwa, by ten miał szansę sprawdzenia się bez konieczności inwestowania w ciemno. Oczywiście, przed wyjazdem na turniej, w klubach odbywają się regularne treningi. Przy czym zawodnikami są zarówno juniorzy oraz kobiety - walczący w swoich kategoriach.

Oni walczą naprawdę

Sportowe walki rycerskie to nie wrestling. Nikt tutaj nie pozoruje, nie udaje, nie reżyseruje. Każdy naprawdę chce wygrać. By odnieść zwycięstwo, w walkach drużynowych należy przewrócić rywali. Jeśli przeciwnik podeprze się ręką, uklęknie, przewróci się na ziemię to zostaje wykluczony z rywalizacji w danym starciu. Walka toczy się do momentu, aż wszyscy zawodnicy jednej z drużyn zostaną wykluczeni.

Ciosy można zadawać prawie dowolnie. Można uderzać mieczem, tarczą, dwuręcznym toporem i żelazną pięścią. Można także używać technik zapaśniczych, czy po prostu podstawić nogę rywalowi, by ten się przewrócił. Ograniczenia dotyczą ciosów zadawanych w stopy, krocze, kark i kręgosłup. Nie można także zadawać pchnięć mieczem. Zawodnicy w ramach tych reguł walczą na tyle mocno, na ile starcza im siły. Dlatego czasem zdarzają się kontuzje. Są to najczęściej skręcenia i otarcia, sporadycznie wstrząśnienia mózgu lub złamania. Jednak takie ryzyko niesie za sobą każdy sport walki.

Rycerze rywalizują w ważących 20 kg zbrojach, które są wzorowane na wyrobach średniowiecznych mistrzów. Wzrastająca popularność rycerskich walk sportowych napędza klientów osobom wykonujących zapomniane zawody - płatnerzom, miecznikom i zbrojmistrzom.

Polska Liga Walk Rycerskich, turniej we Wrocławiu /

Gdy nie są rozgrywane starcia ligowe, ani finały mistrzowskie, wielu zawodników nie odpoczywa, biorąc udział w historycznych rekonstrukcjach, których latem w Polsce nie brakuje.

Polska Liga Walk Rycerskich

Gdy zawodnik z giermka stanie się rycerzem, może wziąć udział w turniejach PLWR. To też jedyna droga by zostać dostrzeżonym przez kapitana reprezentacji i wyjechać na rycerskie mistrzostwa świata. Zmagania PLWR odbywają się od września do marca, gdy w różnych miastach polski rozgrywanych jest 5-6 turniejów. Kadrę Narodową tworzą głównie zawodnicy najlepszych drużyn, ale i wyróżniający się zawodnicy innych ekip mają prawo oczekiwać powołania.

Sportowy charakter zmagań podkreśla członkostwo Rycerskiej Kadry Polski (RKP) w Polskim Komitecie Sportów Nieolimpijskich. Zadaniem RKP będącej ogólnopolskim stowarzyszeniem jest koordynacja wyjazdu zawodników reprezentujących nasz kraj na międzynarodowe zawody mistrzowskie. Jej prezesem jest Damian Łakomski, a wiceprezesami: Krzysztof Olczak, Łukasz Celej i Tomasz Deptuch. Wszyscy są jednocześnie czynnymi zawodnikami.

Co ważne wszystkie turnieje PLWR nie są biletowane. Zatem zupełnie za darmo można oglądać zmaganie najlepszych rycerzy w kraju.

Mistrzostwa

Obecnie są dwie liczące się federacje międzynarodowe, które organizują imprezy rangi mistrzowskiej, uznawane przez środowisko rycerskich walk sportowych. Pierwsza z nich to Historical Medieval Battle „Battle of the Nations” (HMBIA), a druga International Medieval Combat Federation (IMCF). Polscy zawodnicy biorą udział w zmaganiach obu federacji, przywożąc z finałowych imprez wiele medali. W rywalizacji bierze udział 30 narodowych reprezentacji. Polska Kadra Narodowa liczy 50 zawodników, którzy by podjąć rywalizację, muszą z całym sprzętem dojechać nawet na drugi kraniec Europy. W 2016 r. finały IMCF odbywały się w Portugalii. Natomiast w tym roku mistrzostwa IMCF organizuje Szkocja (Scone Place), a HMBIA Włochy (Rzym).

Polacy należą do ścisłej światowej czołówki. W ubiegłorocznych finałach IMCF w Danii Polska zajęła 2., a w finałach HMBIA w Hiszpanii 3. miejsce w kategorii medalowej.

Walka o sponsora

Polska Liga Walk Rycerskich, turniej we Wrocławiu / fot. Bartosz Janiczek

Rycerska Kadra Polski nie tylko walczy o zwycięstwo na arenach, ale też o pozyskanie sponsorów. Tych nadal brakuje. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To wspaniała okazja by zawodnicy Rycerskiej Kadry Polski mogli zaprezentować nas na dwóch największych imprezach międzynarodowych. Jedna z nich w odbędzie się w Rzymie, druga tydzień później w Szkocji. Są to odpowiednio Bitwa Narodów - Rycerskie Mistrzostwa Świata federacji HMBIA oraz Rycerskie Mistrzostwa Świata federacji IMCF. By polskie rycerstwo sportowe mogło nawiązać do sukcesów spod Grunwaldu, Chocimia, czy Obertynu, potrzebuje wsparcia. Rycerska Kadra Polski jest organizacją utrzymującą się z darowizn. Wszyscy, którzy chcą wesprzeć naszą kadrą mogą zrobić to poprzez portal polakpotrafi.pl lub przekazując na jej rzecz 1% podatku.

Nasi zawodnicy należą do ścisłej światowej czołówki, ale mimo tego, obecnie nie mogą liczyć na wsparcie finansowe, jakie otrzymują rosyjskie kluby i kadra. Jest jeszcze czas by wesprzeć polską kadrę. Mogą to zrobić sponsorzy, np. firmy przewozowe, a na pewno powinno to zrobić nasze państwo, chociażby poprzez Polską Fundację Narodową. 

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

7 komentarzy

 1. Anonim pisze:

  To trochę takie połączenie MMA, zapasów i średniowiecznej walki. Oglądałem parę filmów na YT i dziwię się, że tego nie pokazuje jeszcze Polsat! 🙂

 2. Rycerz pisze:

  Czy ich to boli? Pytanie na serio? Ja rozumiem, że nie będą pchać mieczem żeby się nie przebić, ale jak człowiek czuje się w takiej zbroi? 😀

  • Anna pisze:

   Tak,boli. Zbroja nie tłumi wszystkiego, czasem broń się „omsknie” i trafi gdzie nie powinna. Rozcięte nosy lub obite palce są na porządku dziennym. Co do odczuć - czuje się jak w saunie, z zawodników można wyżymać.

 3. bartek pisze:

  Jakie są zasady? Rozumiem nie można dźgać. Te toporki mają jakieś ograniczenia co do masy?

  • Wojtek Duch pisze:

   Tak. Pchnięcia są zabronione. Podobnie zabrania się używania niektórych rodzajów broni białej. Można używać broni jedno jak i dwuręcznej. W kwestii wagi broni nie znam odpowiedzi na to pytanie.

 4. Kasa pisze:

  Dla mnie szok, że jakieś firmy nie chcą wejść w sponsoring i jednocześnie wykorzystać rycerstwo wizerunkowo np. do jakiejś reklamy. Dla np. firmy transportowej to świetna reklama.

 5. Gienek Pompka pisze:

  Dlaczego wszyscy w koło jarają się piłką nożną;/, gdy takie walki są o wiele ciekawsze ogolnie sporty walki są zajebiste ale to naparzanie się w zbrojach już naprawde mega ;D

Zostaw własny komentarz