Replika bomby Rejewskiego na nowej wystawie w Bletchley Park


Jego Królewska Wysokość Książę Kentu otworzył nową wystawę w Muzeum Bletchley Park poświęconą historii łamania szyfrów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma oraz tzw. bombom kryptologicznym. Dzięki staraniom Ambasady RP w Londynie i umieszczeniu wśród eksponatów repliki tzw. bomby Rejewskiego ekspozycja przyczyni się do popularyzacji w Wielkiej Brytanii wiedzy na temat wybitnych dokonań polskich kryptologów.

Replika bomby Rejewskiego / fot. bletchleypark.org.uk

Bomba Rejewskiego przyczyniła się złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i rozwoju maszyn deszyfrujących, tzw. bomb kryptologicznych, które zautomatyzowały proces dekryptażu i umożliwiły odczytywanie niemieckich szyfrogramów na masową skalę.

Na wystawie oprócz repliki bomby Rejewskiego znajdują się również informacje dotyczące znaczącego wkładu w prace nad złamaniem kodu Enigmy, jaki wniosło polskie Biuro Szyfrów i zespół wybitnych kryptologów, w skład którego weszli obok Mariana Rejewskiego także Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

Rysunek przedstawiający bombę Rejewskiego

Mówiąc o wystawie, Ambasador RP Arkady Rzegocki powiedział: „Jesteśmy dumni, że po wielu latach starań, Ambasada RP w Londynie może w końcu zaprezentować replikę Bomby Rejewskiego na wystawie Bletchley Park poświęconej historii łamania szyfrów Enigmy. Cieszę się, że muzeum w widoczny sposób włączyło polski wkład do tej narracji historycznej, wskazując osiągnięcia Polskiej Szkoły Matematyki i wkład polskich kryptologów w prace Alana Turinga. Mam nadzieję, że wystawa przyczyni się do popularyzacji w Wielkiej Brytanii wiedzy o wybitnych osiągnięciach Polaków w tej dziedzinie.”

Podczas otwarcia obecni byli także wiceminister spraw zagranicznych Polski Bartosz Cichocki, krewna polskiego kryptologa Henryka Zygalskiego - Anna Zygalska-Cannon, polscy i brytyjscy eksperci od historii Enigmy, bratanek Alana Turinga - Dermot Turing, a także przedstawiciele władz lokalnych i weterani wojenni.

Wystawa została zaplanowana na 10 lat, do marca 2028 roku. Szczegóły tutaj.

Źródło: bletchleypark.org.uk; londyn.msz.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz