Wydarzenie Historyczne Roku. Ostatnie dni na zgłaszania najlepszych przedsięwzięć historycznych roku 2017


Tylko do 31 marca na stronie internetowej www.whr.muzhp.pl można zgłosić projekty do plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2017” organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych zrealizowanych w minionym roku.

Do Plebiscytu można zgłaszać projekty w trzech kategoriach:

WYDARZENIE – tj. festiwal, impreza plenerowa, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www, tablice), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne etc.,

WYSTAWA – tj. nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa, otwarcie muzeum etc.

EDUKACJA I MULTIMEDIA – tj. projekty edukacyjne (np. warsztaty, lekcje, gry edukacyjne etc.), publikacje, komiks, e-wydarzenia/multimedia (np. film, audiobook), strona www, aplikacje mobilne etc.

Zgłoszenia przyjmowane są od 1 marca poprzez formularz dostępny na stronie projektu: whr.muzhp.pl, gdzie również znajduje się regulamin plebiscytu.

„Jest to plebiscyt, w którym do wzięcia udziału zachęcamy wszystkich – osoby prywatne, instytucje, organizacje, biblioteki. Ktokolwiek wie o tym, że miało miejsce ciekawe wydarzenie, ukazała się interesująca publikacja, uruchomiono nową stronę internetową lub zorganizowano wartą zobaczenia wystawę, może je zgłosić. Kładziemy nacisk na to, by szukać historii lokalnych. Historia lokalna wraca do głosu i w wielu miejscach odbywają się fantastyczne rzeczy związane z konkretnym regionem i daną społecznością – mówi kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski Gabriela Sierocińska-Dec.

Zgłoszenia przyjmowane są do 31 marca poprzez formularz dostępny na stronie projektu: www.whr.muzhp.pl, gdzie również znajduje się regulamin plebiscytu.

Następnie jury, w składzie: Lena Dąbkowska-Cichocka (Muzeum Historii Polski), Wojciech Duch (historia.org.pl), Alicja Knast (Muzeum Śląskie), Piotr Legutko (TVP Historia), prof. Wojciech Roszkowski (Polska Akademia Nauk), Mariusz Staniszewski (Polskie Radio), wybierze po pięć projektów z każdej kategorii.

Już od 16 kwietnia, w II etapie plebiscytu, projekty te zostaną poddane głosowaniu internautów, którzy wybiorą trzy zwycięskie przedsięwzięcia. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu 2018 roku.

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Jak podkreślają uczestnicy – „plebiscyt jest dla nich idealną formą promocji i popularyzacji historii oraz ogromnym wyróżnieniem, jeśli projekt zostaje zgłoszony przez osoby, które nie są jego autorami tylko po prostu w nim uczestniczyły”. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono blisko 1000 przedsięwzięć, a w II etapie głosowało już łącznie ponad 50 tys. internautów. W konkursie biorą udział zarówno znane instytucje ogólnopolskie, jak i lokalne stowarzyszenia działające wyłącznie w danym regionie.

„<Wydarzenie Historyczne Roku> to wyjątkowy konkurs, który swoim zasięgiem wykracza poza granice kraju. W minionej edycji mieliśmy projekty m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Gruzji czy Irlandii. Przez 11 lat trwania plebiscytu nagrodzonych i wyróżnionych zostało wiele osób, które mają ciekawe i dobre pomysły. Dzięki udziałowi w konkursie i szerokiej promocji, wiele projektów dociera do nowego grona, do którego nigdy nie dotarliby organizatorzy” – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Laureaci poprzednich edycji:

2016 – wystawa czasowa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach„ (kategoria „Wystawa„), obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 (kategoria „Wydarzenie”), Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich (kategoria ”Edukacja i multimedia”)

2015 – wystawa stała Muzeum Katyńskiego (kategoria „Wystawa„), rekonstrukcja historyczna „Obława Augustowska. Lipiec 1945„ (kategoria „Wydarzenie„), społeczna akcja ”Chwalimy się Powstaniem” (kategoria ”Edukacja i multimedia”)

2014 – wystawa czasowa „Krakowscy Wyklęci„ (kategoria „Wystawa„), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria „Wydarzenie„), ”Projekt: Pilecki” (kategoria ”Edukacja i multimedia”)

2013 – projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów”

2012 – projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”

2011 – uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego

2010 – otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie

2009 – V rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie

2008 – ekshumacja zwłok gen. Władysława Sikorskiego

2007 – uruchomienie TVP Historia

Harmonogram:

1-31 marca 2018 – zgłaszanie projektów (I etap)

do 6 kwietnia 2018 – Jury wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii

16 kwietnia – 17 maja 2018 – głosowanie internetowe na wybrane projekty (II etap)

czerwiec 2018 – oficjalne ogłoszenie wyników

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Beko pisze:

    Brawo, w Polsce tyle się dzieje, nagródźmy ich!

Zostaw własny komentarz