„Tron królowej” – E. Chadwick – recenzja


Królowa Francji i Anglii Eleonora Akwitańska powraca, aby opowiedzieć dalszy ciąg historii swojego życia – fascynującego, naznaczonego bólem i namiętnością, lecz przede wszystkim dążeniem do władzy.

Alienor, bo tak nazywa swoją główną bohaterkę autorka i tak królowa mówiła sama o sobie, fani powieści historycznych poznali w poprzednich częściach sagi, czyli Pieśń królowej oraz Serce królowej. Dopełnieniem opowieści o losach tej wyjątkowej kobiety jest recenzowana pozycja, stanowiąca jednocześnie jej zakończenie.

W omawianej książce bohaterka jest już dojrzałą kobietą, której życie wcale nie oszczędzało. Choć zdążyła być już królową Francji, a później wyjść za mąż za innego mężczyznę i stać się królową Anglii, a także doczekała się gromadki dorosłych dzieci, doznała też wiele cierpienia i smutku. Marzenie o stworzeniu ze swym ukochanym duetu niepokonanych władców legło w gruzach, gdy mąż władczyni, Henryk II, dał do zrozumienia swojej małżonce, że jej miejsce jest gdzie indziej. Kiedy Alienor usiłowała udowodnić, że sama, jako księżna Akwitanii z urodzenia, jest panią swojego losu, Henryk pokazywał jej, że bez niego – i dla niego – niewiele znaczy. Urażona ambicja i niemożność dotarcia do celu, jakim było sprawowanie władzy, wywoływało u energicznej kobiety ogromną irytację, z którą usiłowała walczyć – często bezskutecznie. Jej jedyną pociechą byli synowie, z których jeden (a być może nie tylko) zasiądzie pewnego dnia na tronie Anglii.

Tron królowej absolutnie nie odbiega literacko od poprzednich części sagi Chadwick, a nawet przewyższa drugą, która momentami była nieco nudna i brakowało w niej akcji. Natomiast trzecia część jest jej pełna, wiele się dzieje, a autorka daje szansę lepszego poznania innych bohaterów, przede wszystkim dorastających synów Alienor, z których żaden nie ma zamiaru siedzieć bezczynnie i każdy powoli staje się rządny władzy.

Elizabeth Chadwick ma bardzo duży talent literacki. Lekka narracja sprawia, że książka wciąga od pierwszej strony. Wszyscy bohaterowie są przedstawieni w sposób interesujący, a średniowieczny świat został odtworzony naprawdę dobrze. Książka ma klimat, przenosi czytelnika do ówczesnej Anglii oraz na królewski dwór pełen intryg, spisków i romansów. Czego więcej potrzeba?

Publikacja została bardzo ładnie wydana – okładka pasuje do całej serii, a papier jest dobrej jakości. Jedyne, do czego można by się przyczepić, to momentami kulejąca korekta językowa – bystre oko wyłapie kilka błędów interpunkcyjnych czy ortograficznych (np. „l„ zamiast ”ł” itd.). Nie są to może rażące błędy, ale jednak niektórym mogą nieco przeszkadzać.

 

Plus minus:

Na plus:

+ ciekawy temat

+ wartka akcja

+ interesujący bohaterowie

+ lekka narracja

Na minus:

- kilka błędów interpunkcyjnych i ortograficznych

 

Tytuł: Tron królowej

Autor: Elizabeth Chadwick

Wydawca: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-8123-128-2

Liczba stron: 472

Okładka: miękka

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Steffen pisze:

    Dziękuję i wzajemnie 🙂custom written essays

Zostaw własny komentarz