„Neymar. Magik z Brazylii” – L. Caioli – recenzja


W sierpniu 2017 r. stał się prawdopodobnie najbardziej znanym piłkarzem na świecie. Niestety nie było to związane z jego boiskowymi wyczynami, ale z rekordowym transferem do francuskiego Paris Saint-Germain. Czy Neymar rzeczywiście wart jest 222 milionów euro? Odpowiedzi na postawione pytanie być może udzieli najnowsza biografia Brazylijczyka.

Nakładem wydawnictwa Sine Qua Non na polskim rynku wydawniczym ukazała się właśnie biografia Neymara zatytułowana Neymar. Magik z Brazylii. Jej autorem jest włoski dziennikarz sportowy Luci Caioli, który powinien być doskonale znany polskiemu czytelnikowi, gdyż spod jego pióra wyszły biografie takich piłkarzy jak: Leo Messi, Cristiano Ronaldo, Luis Suarez, Ronaldinho, Zinedine Zidane oraz właśnie Neymar. Pierwsze wydanie tej ostatniej pochodzi z 2014 r. Obecne jest jego uaktualnieniem.

Biografia Neymara rozpoczyna się od nakreślenia, kto i w jaki sposób zademonstrował Brazylijczykom piłkę nożną, która z czasem stała się w tym kraju niemal drugą religią. Następnie autor zamieszcza wycinek wywiadu z Jose Miguelem Wisnikiem, który stara się wyjaśnić, jaką rolę odgrywa Neymar w historii swojego kraju.

Recenzowana książka nie jest typową biografią, gdzie chronologicznie przedstawia się losy bohatera. Tutaj rozdziały opisujące koleje życia piłkarza przeplatają się z fragmentami archiwalnych wywiadów, w których rozmówcy oceniają i opisują Neymara. Jest to ciekawy zabieg, gdyż dzięki temu możemy się dowiedzieć, jaką opinią cieszył się ten zawodnik i jaką wróżono mu przyszłość na poszczególnych etapach jego kariery, aby następnie skonfrontować to z rzeczywistością.

Szczególne miejsce zajmuje wątek gry Neymara w reprezentacji narodowej. Autor dużo miejsca poświęcił mundialowi rozgrywanemu w Kraju Kawy. Reprezentacja Brazylii przystępowała do tego turnieju z wielkimi nadziejami, których nośnikiem miał być Neymar. Dla kibiców Canarinhos to właśnie ich reprezentacja była głównym faworytem turnieju. Nadzieje brazylijskiego narodu nie znalazły jednak potwierdzenia w jego przebiegu. Dramat rozpoczął się w meczu z Kolumbią, w którym bohater recenzowanej książki doznał kontuzji. Nieobecność najlepszego piłkarza dla wielu była przyczyną półfinałowej klęski z Niemcami. Moim zdaniem nie jest to prawda. Niemcy po prostu byli lepsi w każdym calu. Można jedynie wysunąć tezę, że z Neymarem w składzie rozmiary porażki byłyby mniejsze.

Po nieudanym mundialu przyszedł czas na pierwszy sukces w europejskiej piłce. W 2015 r. FC Barcelona, oczywiście z udziałem Neymara, wygrała Ligę Mistrzów. Całość wieńczy transferowa saga z lata 2017 r. Na okładce książki można wyczytać, że piłkarz już w pierwszym występie udowodnił, że zdecydowanie jest wart 222 milionów euro, które za niego zapłacono. Polemizowałbym jednak z tą tezą, gdyż w mojej ocenie jest tylko jeden piłkarz, na którego można by wydać taką kwotę. Według mnie Neymar obecnie nie jest wart nawet połowy tej sumy. Ale to wyłącznie moja opinia, z którą nikt nie musi się zgadzać.

Podsumowując, należy stwierdzić, że recenzowana książka będzie idealną pozycją dla miłośników futbolu. Chociaż kibice FC Barcelony pewnie po nią nie sięgną. Książka jest napisana płynnym i przystępnym językiem. Czyta się ją dobrze. Jednak jak na biografię nie jest zbyt szczegółowa. Dodatkowo do zalet publikacji można zaliczyć bibliografię, statystyki oraz wkładkę ze zdjęciami. Autor mógł jednak pokusić się o większy obiektywizm.

 

Plus minus:

Na plus:

+ solidna szata graficzna

+ wkładki z ilustracjami

+ płynna narracja

+ przystępny język

+ dodatki w postaci bibliografii i statystyk

Na minus:

- mała objętość

- mało szczegółowa

- miejscami nieobiektywna

 

Tytuł: Neymar. Magik z Brazylii

Autor: Luca Caioli

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-65836-22-9

Liczba stron: 320

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

Redakcja merytoryczna: Iwona Górnicka
Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Helianthus pisze:

    Il nuovo tesoriere 5 stelle ha la terza media e dovrà gestire 6 miliardi di euro e per smistare un po di posta un bel diploma!!

Zostaw własny komentarz