„Monachium” – R. Harris – recenzja


Robert Harris, okrzyknięty przez „The Times„ ”mistrzem inteligentnego thrillera”, jest w fantastycznej formie – jeśli nie wierzycie, koniecznie przeczytajcie tę recenzję.

Latem ubiegłego roku w moje ręce wpadła powieść zatytułowana Konklawe, którą wręcz pochłonęłam w ciągu niecałych dwóch dni. Od tego momentu pragnęłam przeczytać kolejną książkę Harrisa, który potrafi tak umiejętnie przedstawić historię, by nie można się było od niej oderwać. Gdy więc dowiedziałam się, że Wydawnictwo Albatros przygotowuje jego nową powieść, wprost nie mogłam się doczekać, kiedy ją zdobędę.

Nie zawiodłam się. Harris tym razem sięgnął po bardzo ciekawy i wdzięczny temat, który z pewnością zainteresuje wielu czytelników, i naprawdę nie ma tu wielkiego znaczenia, czy dana osoba interesuje się historią, czy też nie. Aby przeczytać Monachium nie trzeba posiadać szerokiej wiedzy, choć z pewnością osoby, które ją mają, wyłowią wiele interesujących „smaczków”, czyniących przedstawioną historię jeszcze ciekawszą.

Układ monachijski z 1938 r. miał rozwiać widmo wojny, na którą od jakiegoś czasu szykował się niemiecki kanclerz i dyktator, Adolf Hitler. Co działo się w trakcie tych dwóch długich, wrześniowych dni? W swojej nowej powieści Harris stara się zajrzeć za kulisy owego wydarzenia i tworzy fascynujący i trzymający w napięciu thriller historyczny na najwyższym poziomie.

Akcja książki rozgrywa się w przeciągu zaledwie czterech, lecz jakże intensywnych dni. Głównymi bohaterami są dawni przyjaciele ze studiów: trzeci sekretarz premiera Wielkiej Brytanii Hugh Legat oraz należący do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Trzeciej Rzeszy Paul Hartmann. Los sprawił, że ich drogi rozeszły się kilka lat temu, by móc nagle połączyć się ponownie, gdy do Monachium zjeżdżają brytyjski premier Neville Chamberlain, premier Francji Edouard Deladier oraz sam Benito Mussolini, mający prowadzić negocjacje z Hitlerem. Dwóch starych znajomych, pragnących nie dopuścić do rozpoczęcia wojny, staje przed wielkimi dylematami i ciężkim zadaniem. Czy uda im się zapobiec nieszczęściu?

Robertowi Harrisowi należą się wielkie brawa za pomysł, inwencję i fantastyczne poprowadzenie powieści. Jest intensywna, w ogóle nie nudna, a akcja rozgrywa się szybko, tak, że aż żal odkładać książkę na bok. Jej wielkim atutem jest też to, że autor gdzie tylko mógł nie tyle inspirował się historycznymi wydarzeniami, co starał zostać im wierny i oddać je najlepiej jak tylko się da. Oczywiście nie można podchodzić do Monachium jak do kompendium wiedzy na temat układu z 1938 r. – należy pamiętać, że jest to jednak thriller – jednak istnieje spora szansa, że dzięki tak ciekawej powieści wiele osób będzie chciało pogłębić swoją wiedzę. Harris natomiast wypełnił historyczne luki i niedopowiedzenia literacką fikcją, bo któż może wiedzieć, co tak naprawdę działo się za zamkniętymi drzwiami i jakie myśli przemykały przez głowy obecnych tam polityków? Bardzo ciekawie opisane są też m.in. sytuacje znane z fotografii, jak np. ta ze zdjęcia, które zostało zrobione tuż przed podpisaniem układu przez Hitlera, Chamberlaina, Daladiera i Mussoliniego. Dzięki Harrisowi fotografie te ożywają i czytelnik może sobie wyobrazić, jak naprawdę zachowywali się wtedy główni zainteresowani czy jak wielkie wątpliwości im wówczas towarzyszyły.

Mnie powieść napisana przez Roberta Harrisa zupełnie porwała. Autor wiele lat poświęcił na zgłębianie tematu, będąc tak bardzo nim zafascynowanym, że postanowił poświęcić mu książkę, która ostatecznie przyjęła formę thrillera na światowym poziomie. Nie mam wątpliwości, że Monachium spodoba się wielu z Was, dzięki czemu sięgniecie po inne książki Harrisa. A Wydawnictwo Albatros przygotowało nie lada niespodziankę, gdyż wraz z premierą Monachium na rynku pojawia się jeszcze jedna powieść Harrisa pt. Vaterland. Ja już zabieram się do lektury! 

Plus minus:

Na plus:

+ bardzo interesujący temat

+ zgodność historyczna

+ wartka akcja

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Monachium

Autor: Robert Harris

Wydawca: Albatros

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-8125-177-8

Liczba stron: 400

Okładka: miękka

Cena: 35,00 zł

Ocena recenzenta: 10/10

Redakcja i korekta: Adrianna Szczepaniak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz