„10 mitów II wojny światowej” – A. Isajew – recenzja


Kultura masowa przeszczepiła do naszej świadomości wiele mitów i przekłamań dotyczących II wojny światowej. Polscy ułani pędzący na niemieckie czołgi z szablą w dłoni czy radziecki żołnierz z wiecznie spływającą po plecach peleryną oraz pepeszą w ręku – to tylko niektóre obrazy, które odczarowuje w swej najnowszej książce Aleksiej Isajew.

Autor książki 10 mitów II wojny światowej jest znanym rosyjskim historykiem, naukowcem oraz popularyzatorem wiedzy dotyczącej I poł. XX w., z naciskiem na wydarzenia związane bezpośrednio z teatrem największego w historii międzynarodowego konfliktu – II wojny światowej. Na polskim rynku księgarnianym pojawił się stosunkowo niedawno, choć jest autorem lub współautorem ponad 20 książek z zakresu historii. Jego najnowsze dzieło można poznać dzięki staraniom wydawnictwa Bellona.

Aleksiej Isajew w recenzowanej pozycji traktuje o 10 mitach, które trwale zakorzeniły się w świadomości wielu narodów i dobrowolnie z owej świadomości wyjść nie chcą. Kultura masowa (ze szczególnym wskazaniem na film oraz gry komputerowe) zaszczepiła w nas wizję konfliktu, która niekoniecznie ma związek z rzeczywistością. Autor 10 mitów II wojny światowej wyczerpująco wypunktowuje legendę niemieckiej technologii wojennej, powszechną opinię dotyczącą „wojny zimowej„, straceńczą szarżę polskiego 18. Pułku Ułanów Pomorskich z Pomorskiej Brygady Kawalerii podczas bitwy pod Krojantami, mity dotyczące najbardziej znaczących bitew wojennego teatru oraz wiele innych. Autor sam określił we wstępie: ”Niniejsza książka stanowi próbę rozpoznania mitologii drugiej wojny światowej i w miarę możliwości umieszczenia faktów i wydarzeń na ich właściwych miejscach”1.

Książka została napisana nienaukowym, przyjemnym w odbiorze językiem. Sama struktura techniczna recenzowanej pozycji również zasługuje na pochwałę – zarówno ze strony estetycznej, jak i jakościowej. Dzięki osobistym zbiorom autora, archiwum Bellony, National Archives and Records Administration (USA) oraz – jakżeby inaczej – Wikimedia Commons publikacja została wzbogacona o wiele interesujących zdjęć, choć warto zaznaczyć, że niektóre z nich nie grzeszą jakością. Ponadto należy podkreślić, iż mimo faktu, że książka sama w sobie nie stanowi pozycji naukowej, ogromna ilość treści historycznych, specjalistycznych haseł, nazwisk czy wydarzeń zasługuje na większy aparat naukowy. Publikacja nie posiada bibliografii, indeksu nazw, zaś przypisów jest bardzo niewiele. Niemniej jednak, zważając na samą treść oraz autorytet naukowy autora, skłonny jestem rzec, że książka spodoba się nie tylko niedzielnym miłośnikom historii, ale także doświadczonemu gremium czytelników historii II wojny światowej.

 

Plus minus:

Na plus:

+ prozatorski styl autora

+ duża ilość interesujących, mało znanych faktów

+ dobra jakość techniczna książki

Na minus:

- brak aparatu naukowego

- bardzo niska jakość niektórych zdjęć

 

Tytuł: 10 mitów II wojny światowej

Autor: Aleksiej Isajew

Wydawca: Bellona

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-11-14230-5

Liczba stron: 499

Okładka: miękka

Cena: 33,99 zł

Ocena recenzenta: 7,5/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Jagoda Marek

  1. A. Isajew, 10 mitów II wojny światowej, Warszawa 2018, s. 11. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz