Podstawy historii sztuki – jak zdać maturę i przygotować się do egzaminu na studiach?


Matura z historii sztuki jest wysoko punktowana przy rekrutacji na studia artystyczne – malarstwo, wzornictwo i grafikę komputerową. Oprócz tego historia sztuki jest obowiązkowym przedmiotem na większości studiach artystycznych, a jej zaliczenie jest konieczne do ukończenia kierunku. Nauka historii sztuki jest zadaniem trudnym, ponieważ oprócz epok i kierunków w sztuce, należy również przyswoić nazwiska malarzy i ich najsłynniejsze dzieła.

Historia sztuki – jak zacząć się uczyć?

Historia sztuki jest trudnym i obszernym zagadnieniem, dlatego na samym początku warto wyodrębnić odpowiedni zakres materiału, który wraz z upływem czasu można poszerzać. Osoby, które decydują się na zdawanie matury z historii sztuki mają utrudnione zadanie z tego względu, że tego przedmiotu nie ma w podstawie programowej (podstawy historii sztuki pojawiają się jedynie na wiedzy o kulturze). Najlepiej zacząć od nazw epok w sztuce, których można się nauczyć, np. za pomocą fiszek multimedialnych lub tradycyjnych (papierowych). Następnie można płynnie przejść do wyodrębnienia najważniejszych kierunków w sztuce wraz z przedstawicielami i ich reprezentatywnymi dziełami.

Historia sztuki – teksty źródłowe

Ważnym zagadnieniem w historii sztuki są teksty źródłowe, które pojawiają się zarówno na maturze, jak i egzaminie z tego przedmiotu na studiach. Z tego powodu warto wcześniej przeczytać dzieła najwybitniejszych historyków sztuki – ważną pozycją jest „Historia estetyki” Tadeusza Tatarkiewicza, a także książka o sztuce średniowiecznej Umberto Eco. Przeczytanie najważniejszych dzieł z historii sztuki pozwoli oswoić się z terminologią architektoniczną i plastyczną, a także poznać kontekst kulturowy, filozoficzny i religijny sztuki.

Korepetycje z historii sztuki

Korepetycje z historii sztuki to opcja dla osób, które nie potrafią same się zdyscyplinować do nauki tego przedmiotu, a bardzo zależy im na dobrym wyniku z matury lub egzaminu na studiach. Warto przy tym poszukać dobrego korepetytora – najlepiej z kilkuletnim stażem w nauczaniu i z pasją do historii sztuki. Jednakże korepetycje, nawet pod okiem, najlepszego nauczyciela, nie zastąpią pracy własnej, którą należy włożyć. Ciekawą opcją jest czytanie powieści z historią sztuki w tle.

Artykuł powstał we współpracy z fiszkoteka.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Krzysztof pisze:

    Na większości poważnych uczelni artystycznych żadna matura nie jest punktowana. Musi być po prostu zdana. O dostaniu się na studia decydują tam egzaminy wstępne, które wyglądają trochę inaczej na każdej z nich 🙂

Zostaw własny komentarz