„Vaterland” – R. Harris – recenzja


„Żywy i autentycznie przerażający„ – tak pisze o recenzowanej książce ”The Atlanta Journal”. Oczywiście nie daję się nabrać rekomendacjom z okładek książek, ale tym razem muszę przyznać, że trafiła ona w dziesiątkę.

Robert Harris jest pisarzem, którego lubię i cenię, a po każdą kolejną książkę jego autorstwa sięgam z przyjemnością i ciekawością. Tak samo było w przypadku Vaterlandu i po raz kolejny muszę przyznać, że nie zawiodłam się na jego talencie i pomysłowości. A stworzył on historię doprawdy fascynującą i przerażającą.

Co by się stało, gdyby Niemcy wygrały II wojnę światową? Jak wyglądałaby Europa, czy na mapie zostałby chociaż ślad Polski? I przede wszystkim: jak wiele z tego, co działo się za bramami obozów koncentracyjnych ujrzałoby światło dzienne? W swojej książce Robert Harris snuje opowieść przedstawiającą wersję, która powstała – na szczęście tylko i wyłącznie – w jego głowie.

Jest rok 1964, wojna skończyła się dwadzieścia lat temu. Trzecia Rzesza jest niekwestionowaną potęgą, a Adolf Hitler żyje i ma się dobrze, podobnie jak wymyślony przez niego porządek świata, z którym nikt nawet nie próbuje się sprzeczać. Przeciętny Niemiec jest szczęśliwy, wielbi swojego przywódcę, za którego zmawia nawet modlitwę i nie ma zielonego pojęcia o tym, co właściwie stało się z Żydami – choć ma świadomość, że coś stać się musiało, skoro żadnego nie można nigdzie spotkać. Podobno zostali wywiezieni na wschód, tylko czy ktokolwiek naprawdę w to wierzy? Przychodzi jednak czas, w którym głęboko skrywana tajemnica może wyjść na światło dzienne. Byłaby to prawdziwa tragedia, dlatego trzeba zrobić wszystko, by ukryć tajne dokumenty związane z konferencją w Wannsee. Pech chce, że sekret powoli wypływa na światło dzienne, razem ze zwłokami anonimowego początkowo człowieka, które odkryte zostają pewnego dnia na brzegu rzeki. W śledztwo angażuje się Sturmbannführer Kriminalpolizei Xavier March, któremu pomaga piękna i młoda amerykańska dziennikarka.

Nie mogę wyjść z podziwu i piszę to całkiem szczerze. Vaterland zupełnie mnie porwał, choć jest to oczywiście fikcja literacka, alternatywna wersja wydarzeń, która dzięki Bogu się nie spełniła. Nie zmienia to jednak faktu, że książka porywa od pierwszej do ostatniej strony i ciężko się od niej oderwać, gdyż tak dynamicznie rozwija się akcja, a każdy kolejny rozdział niesie za sobą następną niespodziankę. Bohaterowie są interesujący, mają nieoczywiste osobowości, duży bagaż doświadczeń, a cała historia jest po prostu rewelacyjnie stworzona. Ogromnym plusem powieści jest też to, że autor nie skupił się wcale na fikcji i nie do końca dał się ponieść swojej fantazji. Na pierwszy rzut oka widać, że wykonał kawał ciężkiej i dobrej roboty poznając od deski do deski całą interesującą go historię. W książce pojawia się szereg autentycznych postaci i miejsc, a także oryginalnych dokumentów, które udało się Harrisowi wygrzebać. Dzięki temu, pomimo swojej tematyki, książka ta niesie za sobą wartość historyczną, a przede wszystkim może zainteresować czytelników, przez co będą chcieli poznać prawdziwą wersję tego, co Harris przedstawił w swojej opowieści.

Vaterland jest jednym z lepszych thrillerów, jakie czytałam i bardzo się cieszę, że wydawnictwo Albatros zdecydowało się na wydanie tej książki. Z racji tego, że jej premiera pokryła się z ukazaniem się innej powieści Roberta Harrisa pt.: Monachium, promocja skupiła się na tej drugiej. Mam jednak nadzieję, że również Vaterland dotrze do jak największej liczby odbiorców, bo jest równie dobra, o ile nie lepsza od Monachium.

Podsumowując i nie przeciągając, polecam recenzowaną książkę każdemu, kto interesuje się II wojną światową oraz wszystkim fanom thrillerów i pasjonatom historii. Nie będziecie żałować, tego możecie być całkowicie pewni. Właśnie dowiedziałam się, że książka ta została zekranizowana w 1994 r. Vaterland – Tajemnica III Rzeszy to teraz pierwszy punkt na mojej liście filmów do obejrzenia!

 

Plus minus:

Na plus:

+ interesująca historia

+ ciekawy pomysł

+ dużo faktów historycznych

+ dynamiczna akcja

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Vaterland

Autor: Robert Harris

Wydawca: Albatros

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-8125-041-2

Liczba stron: 432

Okładka: miękka

Cena: 35,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak

Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz