Polscy archeolodzy odkryli nieznane inskrypcje hieroglificzne


Do tej pory egipskie wierzenia i kult bóstw znano z oficjalnych (zachowanych) reliefów świątynnych, grobowych, papirusów. Odkrycie polskich archeologów rzuca nowe światło w tej materii.

W kwietniu bieżącego roku w Gebelein koło Luksoru przeprowadzono badania archeologiczne pod kierunkiem Wojciecha Ejsmonda – kierownika Gebelein Archaeological Project i doktoranta w Ośrodku Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W ich efekcie odkryto kilkadziesiąt nieznanych dotąd inskrypcji hieroglificznych pozostawionych na skałach nieopodal świątyni Hathor. Datowane są na XVIII–XV w. p.n.e. Inskrypcje uznano za bezcenne źródło do badań nad religijnością ówczesnych Egipcjan. Najprawdopodobniej pozostawili je pątnicy lub kapłani. Wyryte bądź namalowane zapiski były wyrazem pobożności ich autorów. Niektórzy nawet podpisali się pod nimi imieniem, dziękując lub prosząc o wstawiennictwo u Hathor albo innego bóstwa.

Do momentu odkrycia znano jedynie niewielką część tych inskrypcji, odnotowaną przez innych badaczy. Dostęp do zapisków jest utrudniony lub prawie niemożliwy. Na przestrzeni wieków kształt wzgórza, na którym prowadzono badania, zmienił się znacząco i archeolodzy nie mogli się obejść bez użycia specjalistycznego sprzętu alpinistycznego i wysięgników do aparatów.

Gebelein jest zespołem stanowisk archeologicznych znajdujących się ok. 30 km na południowy zachód od Luksoru. W IV tys. p.n.e. znajdowała się tam stolica jednego z proto-państw poprzedzających państwo faraonów. Miejsce wyróżnia się w krajobrazie dwoma wzgórzami – na jednym z nich znajdowała się świątynia Hathor, na drugim twierdza. Od 2013 r. w ramach Gebelein Archaeological Project (UW) prowadzone są tam badania archeologiczne.

Bibliografia:

  1. Zdziebłowski, Archeolodzy odkryli nieznane inskrypcje hieroglificzne w Egipcie, „Nauka w Polsce” z 18 maja 2018 r., http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,29528,archeolodzy-odkryli-nieznane-inskrypcje-hieroglificzne-w-egipcie.html (dostęp 24 maja 2018 r.).

Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz