Historia Bitcoina


W latach 90. XX wieku pojawiła się koncepcja kryptowaluty, ale nie została ona od razu zrealizowana.

Programista Wei Daia w 1998 roku po raz pierwszy opisał koncepcję kryptowaluty. Natomiast koncepcja lidera na rynku kryptowalutowym - Bitcoina, została stworzona na podstawie wcześniejszych opisów w 2008 roku. Jej autorem jest Satoshi Nakamoto. Jak to się stało, że Bitcoin osiągnął szczyty wartości i obecnie jest najbardziej znaczącą na świecie kryptowalutą?

Początki Bitcoina

Na łamach Metzdowd.com programista kryjący się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto opublikował swój manifest, w którym opisał konkretne zasady działania sieci łańcuchów blockchain Bitcoin. Pod koniec 2010 roku Satoshi zdecydował się opuścić projekt. Nigdy nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości.

Do uruchomienia projektu Bitcoin przygotowywano się wiele miesięcy. Wprowadzono go do użytku dopiero 3 stycznia 2009 roku, dokładnie o godzinie 18:25:05. Pierwszy blok wykopał twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto. W zaledwie 9 dni po utworzeniu 50 Bitcoinów (BTC), Nakamoto wykonał pierwszą w historii kryptowalut transakcję Bitcoina pomiędzy własnym komputerem a komputerem Halla Fineya.

We wrześniu 2009 roku Bitcoin miał się na tyle dobrze, że po raz pierwszy został odnotowany na giełdzie New Liberty Standard. Osiągnął wartość 1309 BTC w stosunku do 1 dolara amerykańskiego.

→ Dowiedz się więcej: Bitcoin - inwestowanie w CFD na BTC

W nieco ponad rok po uruchomieniu projektu Bitcoin powstała pierwsza giełda oparta na tej kryptowalucie, pod nazwą Bitmarket. Jednak miała ona swoje wady, takie jak wydłużony czas operacji zamiany fizycznego dolara w internetową walutę. Dlatego 17 lipca 2010 roku Jed McCaleb stworzył stronę Mt.Gox - giełdę kryptowalutową, która w tamtym okresie cieszyła się ogromną popularnością. Była pierwszą giełdą z zapasem własnym Bitcoinów, co przyspieszało zasilanie konta BTC.

Kolejnym krokiem milowym było dokonanie pierwszej w historii płatności z wykorzystaniem Bitcoina. Miało to miejsce 22 maja 2010 roku. Programista Laszlo Haneycz posługując się Bitcoinem, dokonał zakupu 2 pizz w restauracji Papa John‚s pizzas w Jacksonville na Florydzie, w USA.

Bitcoin cały czas się rozwijał i przeszedł od mało skomplikowanych algorytmów obliczanych z użyciem stacjonarnych komputerów, do sieci trudnych zadań, których rozwiązanie wymagało zastosowania bardzo dużej mocy obliczeniowej. Trzeba pamiętać, że system Bitcoin opiera się na blokach, a ich rozwiązywanie pozwala na kolejne transakcje.

Nową metodę kopania BTC zastosowano w lipcu 2010 roku. Wykorzystano karty graficzne GPU, co dawało szersze możliwości rozwiązywania bloków, kopania Bitcoinów oraz czerpania zysków z ich wydobywania. Po dwóch miesiącach od tego wydarzenia, powstała pierwsza na świecie kopalnia BTC „Slush‚s Pool”.

Dopiero pod koniec 2010 roku, 19 grudnia Bitcoin debiutuje w Polsce i powstaje pierwsze polskie forum BTC. W lutym 2011 roku Bitcoin po raz pierwszy osiąga cenę 1 dolara, co jest dużym sukcesem. W kolejnych miesiącach Bitcoin odnotowywał coraz większe zyski, osiągając wartość 32 dolarów.

Problemy Bitcoina

Kiedy w 2011 roku z projektu Bitcoin wycofał się jego twórca, kryptowaluta przeżyła poważny kryzys. Masowo zaczęły upadać duże giełdy. W Polsce było podobnie - upadek bitomat.pl pociągnął za sobą straty 17 000 BTC. Upadła giełda Bitcoinica, co było spowodowane włamaniem na serwery firmy hostingowej Linode. Hakerzy ukradli wówczas ponad 46 tys. Bitcoinów.

Na szczęście problemy te szybko zażegnano. Zmieniono zasad wynagradzania górników za kopanie BTC, czyli rozwiązywanie łańcuchu kodów. Zamiast 50 BTC otrzymywali oni 25 BTC. W II kwartale 2013 roku Bitcoin wyceniany był na 266 dolarów, a kapitalizacja przekraczała 1 mld dolarów.

Droga do szczytów

W kolejnych miesiącach i latach Bitcoin cały czas notował wzrosty wartości. We wrześniu 2013 roku został uznany za pełnoprawny pieniądz prywatny w Niemczech, a jego wycena wahała się w granicach 1000 dolarów. Po chwilowych spadkach związanych z upadkiem największej na świecie giełdy kryptowalut Mt. Gox, Bitcoin musiał znów odbudowywać swoją pozycję. Z początkiem stycznia 2015 roku firma overstock zaczęła akceptować płatności Bitcoinem, co dało mu siłę rozpędową.

Inne wiodące firmy na rynku zaczęły wykorzystywać tę kryptowalutę. Rządy wielu państw zaczęły interesować się Bitcoinami i rozpoczęła się trudna droga do ich regulacji. W listopadzie 2015 roku za 1 BTC płacono 500 dolarów. Rok kalendarzowy 2016 zakończył się z kolei wyceną BTC na poziomie 960 dolarów. W 2017 roku obserwowano na rynkach kryptowalut rajd Bitcoina, który pokonywał kolejne psychologiczne granice wartości. W grudniu 2017 roku Bitcoin otarł się o granicę 20 000 dolarów za 1 BTC.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Anonim pisze:

    Bańka spekulacyjna kto wszedł pierwszy mógł zarobić sporo

Zostaw własny komentarz