Kapelusz za 400 000$. We Francji sprzedano dwuróg Napoleona


Kapelusz, który miał być noszony przez Napoleona Bonaparte w trakcie bitwy pod Waterloo, został sprzedany za ponad 400 000 $ na aukcji we francuskim Lyonie.

Wylicytowany kapelusz Napoleona / fot. De Baecque, debaecque.fr

Według ustaleń historyków ponad 200-letni kapelusz był jednym z ok. 100 kapeluszu noszonych przez Cesarza Francuzów. Do naszych czasów zachowało się jedynie 19 z nich. Jednym z nich był sprzedany w Lyonie dwuróg. Jak podał dom akcyjny De Baecque kupującym był europejski kolekcjoner, który pasjonuje się I Cesarstwem Francuskim.

Kapelusz nie przyniósł pod Waterloo Napoleonowi szczęścia. Po przegranej bitwie francuski wódz abdykował i został zesłany na Wyspę Świętej Heleny, z której już nigdy nie powrócił. Sprzedany egzemplarz z pola bitwa miał zabrać holenderski kapitan, baron Arnouta Jacquesa van Zuijlena van Nijevelt.

Napoleon pod Waterloo, Joseph-Louis-Hippolyte Bellangé

* * *

Buzz Historia to najciekawsze materiały o historii z całego świata. Codziennie publikujemy dla Was newsy, byście mogli złapać chwilę wytchnienia czytając przygotowane przez nas materiały. Szukamy wiadomości ciekawych, dowcipnych, zaskakujących lub wywołujących w nas emocje. Jeśli znacie historie podobne jak ta, nie wahajcie się tylko powiedźcie nam o nich. Drodzy czytelnicy! Wasz głos jest dla nas najważniejszy dlatego komentujcie lub piszcie do nas na adres redakcja@historia.org.pl.

Źródło: debaecque.fr

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Anonim pisze:

    To nie jes tyle warte, szaleństwo!

Zostaw własny komentarz