Piwo z epoki żelaza. Trunkiem z Uppåkra raczyli się przodkowie wikingów


Archeolodzy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund odkryli w osadzie Uppåkra karbonizowany słód, co ma świadczyć o piwowarskich umiejętnościach ludności zamieszkującej Skandynawię już w okresie epoki żelaza.

Słód – główny składnik do produkcji piwa / fot. Wikipedia, CC-BY-SA 3.0

Jak informują naukowcy z Lund oprócz słodu odkryto na tym samym obszarze niskotemperaturowe piece, które mogły służyć do warzenia piwnego trunku. Tym samym Uppåkra stała się jednym z najstarszych ośrodków piwowarskich odkrytych przez archeologów. Skala odkrycia wskazuję, że piwo nie było wykorzystywane przez miejscową ludność, ale jego część zapewne przeznaczano na handel. Odkryte ziarna datuje się na lata 400-600 n.e.

Skiełkowane ziarna zbóż służą jako podstawowy surowiec do produkcji piwa. Słodowanie polega na namoczeniu oczyszczonego ziarna i utrzymania jego wilgotności do czasu kiełkowania. Podczas tego procesu w ziarnie wydzielają się enzymy rozkładające zapasowe białko i cukry.

Piwo z Uppåkry nie jest jednak najstarszym. Naukowcy mają dowody, iż tym tym napitkiem raczono się już w Mezopotamii na 4 000 lat p.n.e. Wczesne ślady słodu związanego z warzeniem piwa odkryto jeszcze w Danii i Eketorp na Olandii.

* * *

Buzz Historia to najciekawsze materiały o historii z całego świata. Codziennie publikujemy dla Was newsy, byście mogli złapać chwilę wytchnienia czytając przygotowane przez nas materiały. Szukamy wiadomości ciekawych, dowcipnych, zaskakujących lub wywołujących w nas emocje. Jeśli znacie historie podobne jak ta, nie wahajcie się tylko powiedźcie nam o nich. Drodzy czytelnicy! Wasz głos jest dla nas najważniejszy dlatego komentujcie lub piszcie do nas na adres redakcja@historia.org.pl.

Źródło: lunduniversity.lu.se

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Anonim pisze:

    Chciałbym w tym miejscu pogratulować pierwszemu piwowarowi, czy to z Mezopotamii czy starszych dziejów. SZACUN

Zostaw własny komentarz