Fundacja ojca Rydzyka z milionami na Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II [wizualizacje]


W Toruniu powstanie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Na budowę i wyposażenie instytucji założonej przez Fundację Lux Veritatis, której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczy 70 milionów złotych.

Toruńskie muzeum będzie jedną z 45 instytucji kultury współprowadzonych przez MKiDN. Na inwestycję z budżetu państwa przewidziano w 2018 r. 5 mln zł dotacji, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł. Dyrektora muzeum będzie powoływał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego po uzgodnieniu kandydatury z Fundacją Lux Veritatis. Obiekt zostanie zlokalizowany pomiędzy sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II a akademikami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” będzie opowiadać o chrześcijańskiej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem nauk przekazywanych przez św. Jana Pawła II. Innym celem placówki będzie upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej.

Wizualizacje:

Koncepcja architektoniczna:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

21 komentarzy

 1. Anonim pisze:

  70 000 000+

 2. Waldek.Kecki pisze:

  Poprzedni rząd wybudował muzeum poświęcone ludności pochodzenia żydowskiego a ten ludności poświęconej pochodzenia katolickiego na czele z papieżem Polakiem. Jedni budują takie muzea, a inni drugie. Jeśli się krytykuje ten rząd za to muzeum to i poprzedni powinno się krytykować za tamto muzeum, choć ja uważam, że muzeów nigdy za wiele i każde jest potrzebne.

 3. Archimedes pisze:

  Nie wiem kto tu krytykuje, uderz w stół a odezwą się nożyce? Jak dla mnie finansowanie jednego i drugiego, gdzie nadal nie ma Muzeum Historii Polski (TAK WIEM BĘDZIE) to nieporozumienie. Ale może mnie przekonacie?

 4. Ryszard Bell pisze:

  Prawda jest taka, że wszyscy dostają pieniądze i dofinansowania, ale tylko lewactwo i ludzie, którzy nie mają własnego rozumu „płaczą” najbardziej jak usłyszą, że o. Rydzyk ma otrzymać jakiekolwiek środki. Ba nawet artykuł opisuje, że pieniądze są na muzeum, a nie dla ojca Tadeusza.

 5. MarlenaKon pisze:

  czepianie się o. Rydzyka nie ma końca...dajcie już spokój

 6. Piter pisze:

  A geotermia będzie ogrzewała Muzeum? Pytam, bo nie wiem jaki jest etap prac. Zmieni się władza to obetnie finansowanie pod byle pretekstem, kiedyś znowu się zmieni i do projektu powrócą. Polska właśnie...

 7. Maria pisze:

  Dlaczego wśród wszystkich POlityków z PO, Nowoczestej itd. jest taka nienawiść? Jak p. Trzaskowski jawnie przyznaje się do konspirowania z Brukselą, to nikt nie wnosi obiekcji, a tutaj będziemy mieli coś dla dobra wszystkich!

 8. Mieszkaniec pisze:

  Czy Polacy czasem coś umieją docenić ? Kupiono za ułamek wartości najwspanialsze artefakty z dawnych czasów m.in. obraz Dama z Gronostajem - krzyk. Teraz budowa muzeum jednego z najważniejszych Polaków w historii - krzyk. Po katastrofie smoleńskiej, że samoloty rządowe przestarzałe - krzyk, jak rząd kupił nowe samoloty - krzyk. Zawsze tylko krzyk, a czy czasem nie może być brawo ? Czy my Polacy musimy być tylko pesymistycznym Narodem i cały czas musimy krytykować ? Nie możemy być czasem optymistami i czasem coś pochwalić ?

 9. Serio? pisze:

  Naprawdę myślicie, że Jan Paweł II chciałby żeby go wykorzystywano do nadawania imion takim inwestycjom i chciałby budowy tylko pomników? Te pieniądze lepiej dać niepełnosprawnym. Nagroda jest w Niebie, tutaj jesteśmy tymczasowo.

 10. Magda pisze:

  Czepianie się tylko o Rydzyka i nic więcej, jakoś takiego typu dofinansowania to rzecz powszednia. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, a ludzie się czepiają jak nie wiadomo kogo. To zacznijcie też tak krytykować wszystkie inne placówki i organy, które podobne dofinansowania dostają, a nie się uwzieliście na jednej.

 11. Agnieszka pisze:

  Prawda jest taka, że trzeba wspierać takie inicjatywy! Zobaczcie sami jak profesjonalnie ma być to wykonane. A PO co zrobiło? Finansowało muzeum Żydów i to kwotą 180 mln. a tutaj nie ma pieniędzy. Oczywiście, że są i na to trzeba je wykorzystać!

 12. Anonim pisze:

  BOTY TORUŃSKIE ATAKUJĄ? ha ha ha
  Ale róbcie tak dalej do kościoła będzie jeszcze mniej ludzi chodzić, to się skończą polityczne umizgi do kleru i wtedy skończy się rumakowanie.

 13. Waldek.Kecki pisze:

  70 mln zł wyłoży państwo a 110 mln Fundacja, to chyba uczciwa zasada budowy tego muzeum. Wszystko napisane jest w tekstach na ten temat które można znaleźć w internecie (w innych bo w tym redaktorzy zapomnieli o tej informacji wspomnieć). Wystarczy czytać ze zrozumieniem. Przypomnę tylko że muzeum to nie tylko budynek ale też i eksponaty.

 14. Bilbo pisze:

  Ksiądz Rydzyk reprezentuje ten nurt katolicyzmu, który mi nie pasuje, ale tyle pomyj, które na niego i jego zwolenników wylano, tyle kłamstw, które powiedziano to zwyczajne sk...syństwo.

 15. wacek pisze:

  niech się klecha wezmnie za modlitwę a nie na wyciąganie kasy od Narodu pazernośc tego dziada nie zna granic i dziwic się ze ludzie odchodzą od koscioła

 16. Anonim pisze:

  Podobne muzeum powstaje w Świątyni Opatrzności, a i chyba w Krakowie również. W każdym mieście będzie Muzeum JPII?

 17. Marlenaa pisze:

  to muzeum to szczytny cel, przynajmniej będzie to muzeum wspaniałego papieża polaka a nie żydów polskich na które poszło ponad 300mln

 18. Mieszkaniec pisze:

  Moim zdaniem muzeum Jana Pawła II jest bardzo potrzebne. Potrzebne jest po to by pokazywać młodym pokoleniom dorobek papieża - Polaka !!!

 19. Agnieszka pisze:

  Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości co będzie w muzeum, to proszę się zapoznać z materiałem z programu #RozmowyNiedokończone, które były wczoraj na antenie #TvTRWAM. Wyjaśnione tam jest po co muzeum jest budowane i co w nim będzie się znajdować!
  https://www.youtube.com/watch?v=29-MLtcBNnw

 20. Waldek.Kecki pisze:

  Każdy może założyć fundację i składać wnioski o dotacje, no ale trzeba złożyć wniosek, a jak widać łatwiej siedzieć na czterech literach i krytykować ! A co do muzeum to myślę, że to dobra inicjatywa. Wszelkie inicjatywy patriotyczne i historyczne są ważne i potrzebne. Nikt nie będzie przecież nikogo zmuszał by tam chodzić, ale są tacy co bardzo chętnie tam pójdą by obejrzeć eksponaty i całe muzeum.

 21. Bilbo pisze:

  Myślę, że gdyby to muzeum nie tworzył ojciec Rydzyk, zdecydowanie nie byłoby takiego bicia piany.

Zostaw własny komentarz