758 Jarmark Św. Dominika w Gdańsku 2018


Jarmark Św. Dominika w Gdańsku to 758 lat tradycji. W tym roku targować będzie trwał od 28 lipca do 19 sierpnia. Jarmarkowi towarzyszy bogaty program kulturalny, by handel smakołykami, rękodziełem, biżuterią i pamiątkami połączyć z dobrą zabawą. 

Historia

Tradycja Jarmarku Św. Dominika sięga roku 1260, gdy swoją papieską bullą ustanowił go Aleksander IV na wniosek dominikanów, stąd wywodzi się jego nazwa. Jarmark św. Dominika rozpoczyna się zawsze w ostatnią sobotę lipca i trwa 23 dni. Obok Weihnachtsmarkt i Oktoberfest jest uznawana za największa tego typu imprezę plenerową w Europie.

W XVI w. nuncjusz apostolski bogactwo gdańskiego jarmarku tak opisywał:  „W miesiącu sierpniu odbywa się tu wielki Jarmark od św. Dominika czternaście dni i dłużej trwający, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim.”

Jarmark dziś

Współcześnie Jarmark Św. Dominika w Gdańsku podzielony jest na kilka tematycznych stref handlu:

  • artyści i rzemieślnicy
  • regionalne przysmaki
  • antykwariusze i kolekcjonerzy
  • kramu jednodniowe, rękodzieło, artyści
  • kramy jednodniowe kolekcjonerskie

Targ odbywa się na ulicach gdańskiego Starego Miasta, co ilustruje poniższa grafika:

Mapa Jarmarku św. Dominika 2018

Na stoiskach wystawione są towary i potrawy z całego świata. Ofertę prezentują jubilerzy, antykwariusze, rzemieślnicy i artyści. Mnóstwo jest także stoisk gastronomicznych, gdzie można spróbować typowo polskich potraw lub zakupić produkty z całego świata. Są litewskie wędliny i kiełbasy, belgijskie piwo, podpłomyki alzackie i węgierski langosz. Ofercie kulinarnej towarzyszy wiele wydarzeń kulturalnych, artystycznych i sportowych. Wymienić można chociażby Święto Chleba i Bieg Św. Dominika.

Miejsce: Gdańsk
Data i godzina:  28 lipca-19 sierpnia 2018 r.
Szczegóły: jarmarkdominika.pl

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Anonim pisze:

    Teraz jest trochę zbyt przaśnie, ale są perełki!

Zostaw własny komentarz