Powołano zespół programowo-naukowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie


Minister obrony narodowej wręczył powołania członkom zespołu programowo-naukowego do spraw ekspozycji oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Ossowie.

Wizualizacja Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie / fot. mon.gov.pl

Koncepcja zagospodarowania terenu polega na połączeniu przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkami przyszłego muzeum. Zadaniem zespołu będzie opracowanie założeń i koncepcji przyszłej ekspozycji.

W skład zespołu weszli:

 • prof. dr hab. Jan Żaryn – historyk, senator IX kadencji, wykładowca akademicki;
 • prof. dr hab. Wiesław Wysocki – prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego, wykładowa akademicki, historyk;
 • prof. dr hab. Janusz Odziemkowski – wykładowca akademicki, historyk;
 • dr hab. Sławomir Cenckiewicz– dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, wiceprzewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, wykładowca akademicki, historyk;
 • dr hab. Paweł Hut – dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa, wykładowca akademicki;
 • Łukasz Kudlicki – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej;
 • Agnieszka Glapiak – dyrektor Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej;
 • Paweł Żurkowski – zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego.

Film z wizualizacją:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. Bilbo pisze:

  To, co zrobiono w Ossowie kilka lat temu w przypadku grobu żołnierzy bolszewickich, to był faktycznie totalny skandal. Żeby upamiętniać najpierw bolszewików, to trzeba być wyjątkowym ...
  Oczywiście, obecnie rządzący reprezentują całkowicie odmienne podejście do tematu - najpierw swoi. Mam nadzieję, że muzeum powstanie jak najszybciej.

 2. Komar pisze:

  Co my widzimy na tej wizualizacji? Dla zbudowania takich wielopoziomowych trybun za niska byłaby nawet wiślana skarpa w Warszawie. A przecież teren w Ossowie jest płaski, rzeczka wcina się w teren nie więcej niż metr do dwóch. Wykonanie tych trybun wymaga przeprowadzenia gigantycznych prac ziemnych, które obejmą większą część pola bitwy i zniszczą historyczny krajobraz nieodłącznie związany z pamięcią o bitwie. Wiem, bo w dzieciństwie i młodości mieszkałem kilka kilometrów od Ossowa i kilkakrotnie odwiedzałem cmentarzyk poległych żołnierzy polskich.

Zostaw własny komentarz