Wielki zamek w środku Puszczy Noteckiej. Takiej inwestycji nie było w Polsce od setek lat!


Takiej inwestycji nie było w Polsce od setek lat. W samym sercu Puszczy Noteckiej trwa budowa gigantycznego zamku, którego nie powstydziłby się żaden ze średniowiecznych monarchów. Wielki gmach stylizowany na gotycki zamek ma się stać mieszkaniem dla 100 osób.

Zdjęcie przedstawiające inwestycję / fot. geoportal.gov.pl

Nie wiadomo kto jest inwestorem tej iście królewskiej rezydencji, która powstaje w Stobnicy. Zamek słusznie jest porównywalny do tego w Malborku, jak on budowany jest z cegły, wzbudza również duży szacunek swoim rozmiarem. Na zdjęciach widać, wysokie mury i wieże obronne oraz zarysy strzelistych dachów znanych z gotyckich zamków. Dlatego śmiało można powiedzieć, że takiej inwestycji nie było w Polsce od setek lat. Gdyby powstał w średniowieczu jego zdobycie zapewne musiałoby być poprzedzone długim oblężeniem.

Na razie nie jest wiadomo, kto jest inwestorem tego obiektu, który wymaga nakładów godnych monarchy. Nie wiadomo także kto w nim zamieszka.

Techniczny opis inwestycji znajduje się w Raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia polegającego na wybudowaniu budynków gospodarczego i mieszkalnego wraz z zapleczem na terenach działek 109/2 (zasadnicza część inwestycji - zabudowa mieszkaniowa) i 123/2 w miejscowości Stobnica, gm. Oborniki na obszar Natura 2000 Puszcza Notecka PLB300015 i brzmi on tak:

Inwestycja polega na wykonaniu budynku mieszkalnego i budynku gospodarczego wraz z niezbędną infrastrukturą.

Budynek zlokalizowany zostanie częściowo na terenie istniejącego zbiornika wodnego, na terenie działki nr 109/2. Od strony północnej otoczony będzie pasmem wody w formie poszerzenia istniejącego zbiornika. Nad projektowanym pasmem wody zaprojektowano dwie kładki pieszo-jezdne.

Budynek stanowić będzie formę piętrzącej się bryły zwieńczonej dominantą, z 15 kondygnacjami, w tym 14 nadziemnymi oraz jedną podziemną. Na szerokiej bazie dolnej kondygnacji zaprojektowano zestaw brył piętrzących się w górę i stopniowo wytracających wysokość. Najwyższym akcentem jest smukła dominanta. W niej zaprojektowano małe i średnie okna 0,2 m2 - 2,9 m2 w ilości nie przekraczającej 3% powierzchni elewacji ścian dominanty. Bryła projektowanego budynku, rozłożysta u dołu, pnie się i zwęża ku górze w postaci kompozycji mniejszych form. Budynek zaprojektowano z płaskimi dachami 0 tarasami, w części w formie zielonych dachów, tworzących połączenia z pionowymi elementami budynku złożoną i bogatą kompozycję przestrzenną z dużą różnorodnością form: balkony, wykusze, nadwieszenia, prześwity. Proporcje bryły budynku - masywne w dolnych kondygnacjach oraz wyszczuplone i zanikające ku górze odzwierciedlają charakterystyczne parametry powierzchni zabudowy dla poszczególnych kondygnacji.

W budynku zaprojektowano tradycyjne, niewielkie formy okien; pionowe, o szerokości nie większej niż 2,2 m. W większości są to małe okna o powierzchni przeszklenia nie przekraczającej 1,5 m2. Okna zaprojektowano jako szkolne szkłem zwykłym, z wykluczeniem szkła specjalnego np. refleksyjnego. Dla wszystkich okien zaprojektowano podziały w postaci ramiaków i szprosów dzielących tafle szkła na mniejsze np. o wymiarach 30 x 40 cm, 30 x 50 cm.

Ważną cechą architektury budynku są zaprojektowane głębokie wnęki okienne (od 20 do 35 cm) od zewnątrz, powodujące silniejsze zacienienie okien i zmniejszenie odblasków oraz efektów lustrzanego odbicia nieba i zieleni, jednocześnie podkreślające grubość wykonanych z tradycyjnych materiałów murów budynku.

W budynku zaprojektowano 46 lokali mieszkalnych o zróżnicowanym kształcie i wielkości. Kondygnacje podpiwniczenia przeznaczono na garaże dla samochodów osobowych oraz funkcje towarzyszące. W budynku przewiduje się pobyt stały mieszkańców lokali mieszkalnych w liczbie 97 osób oraz czasowy personelu obsługującego w liczbie 10 osób.

* * *

Buzz Historia to najciekawsze materiały o historii z całego świata. Codziennie publikujemy dla Was newsy, byście mogli złapać chwilę wytchnienia czytając przygotowane przez nas materiały. Szukamy wiadomości ciekawych, dowcipnych, zaskakujących lub wywołujących w nas emocje. Jeśli znacie historie podobne jak ta, nie wahajcie się tylko powiedźcie nam o nich. Drodzy czytelnicy! Wasz głos jest dla nas najważniejszy dlatego komentujcie lub piszcie do nas na adres redakcja@historia.org.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

14 komentarzy

 1. Zamkowy pisze:

  Mnie sie bardzo podoba!!!

 2. kTn pisze:

  A gdzie podpis „artykuł sponsorowany”? Na Wykopie już kręci się afera, TVP również pyta, kto wydał zezwolenie, więc trzeba trochę sypnąć kasą na pochwalne peany i komentarze „Zamkowych”?

  • Wojtek Duch pisze:

   Nie ma, bo nikt nie zapłacił. Jak w Polsce będą budować inny zamek to też o tym napiszemy 😉 Za darmo! Staramy się wybierać tematy, które mogą zainteresować naszych czytelników. Widzą popularność tego artykułu temat wywołuje spore emocje 🙂

  • Anonim pisze:

   Jednocześnie zapłacili za rozgłos 20 innym mediom, ta... akurat taka inwestycja potrzebuje ciszy, a trudno by portal historyczny nie pisał o TAKIM ZAMKU xD

 3. Anonim pisze:

  Jak myślicie, dałoby radę go zdobyć szturmem w XV w.?

 4. Bilbo pisze:

  A nie jest to jakaś afera, bo tak jest ta inwestycja opisywana w Internecie?

 5. Hacintho pisze:

  Nie na środku, a na obrzeżu.

  Pomysł świetny, ale przy takim nakładzie środków można by go zrealizować w mniej ryzykownym z punktu widzenia prawa i moralności miejscu.
  Kilkanaście kilometrów na południe jest masa miejsca, wystarczy wykopać jezioro i zasadzić las 😉

 6. Myslacy pisze:

  Jeszcze sie skonczy tak ze zostanie wstrzymana budowa i bedzie nieukonczony prze lata... nikt bie potwierdzil, ze bedzie mial negatywny wplyw ten zamek, a gdzie byli ekolodzy do tego czasu?

 7. Anonim pisze:

  Wielu ludziom ten zamek sie podoba, ocenia go nie pod katem Natura 2000 ale sama bryle, wg mnie jest fajna. Teraz moze byc tak ze budowa zostanie wstrzymana i budynek bedzie straszyl latami...

 8. Bilbo pisze:

  Pomysł świetny? Pomysł totalnie tragiczny. Sztuczna wyspa i dom w kształcie zamku na chronionym obszarze Natura 2000? I jeszcze z podpisem profesora-ekologa, który bronił Puszczy Białowieskiej. Hipokryzja i koszmar do kwadratu.

 9. Bilbo pisze:

  Ludzie zastanówcie się nad tym, co piszecie. Chwalicie bryłę zamku, że fajnie wygląda itd. Ale przecież tam będzie mieszkać iluś ludzi, którzy mają samochody, potrzebują odpowiedniej infrastruktury itd. I to niby ma nie mieć negatywnego wpływu na przyrodę?

 10. Piotr pisze:

  Mam nadzieję, że chwalący budowę zamku chwalili również wycinkę drzew w puszczy białowieskiej. Chociaż wycinka przy tym zamku to pikuś. Ekoterroryści pewnie opłaceni by nie ruszać. Żenada.

 11. Autoinformator.pl pisze:

  Ciekawy komentarz do tej inwestycji dał Sławomir Mentzen na FB:

Zostaw własny komentarz