Podczas rekonstrukcji historycznej w Skawinie został postrzelony uczestnik


Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Krakowie podczas rekonstrukcji historycznej w Skawinie doszło do postrzelenia jednego z uczestników rekonstrukcji przez innego rekonstruktora biorącego udział w imprezie.

Defilada oddziałów Polskiego Korpusu Posiłkowego przed płk. Józefem Hallerem, 1917-1918 r.

W Skawinie, 15 sierpnia 2018 r., odbywała się rekonstrukcja historyczna bitwy pod Kaniowem. Jak podaje prokuratura z relacji świadków wynik, że postrzelony w ostatnich minutach trwania rekonstrukcji bitwy zachowywał się inaczej, niż było to zaplanowane w scenariuszu.

Pozostali uczestnicy byli z tego powodu zdezorientowani i nie wiedzieli jak mają się zachować. Podczas próby wyrwania postrzelonemu broni, przez innego uczestnika rekonstrukcji bitwy, doszło do niekontrolowanego wystrzału, który zranił znajdującego się bardzo blisko postrzelonego.

Niniejsze zdarzenie zostało nagrane przez jednego ze świadków i zostało zabezpieczone dla potrzeb prowadzonego postępowania. Przybyła na miejsce zdarzenia załoga karetki pogotowia ustaliła, że doszło do uszkodzenia wątroby i zabrała postrzelonego do szpitala. Jego stan uznano za ciężki.

Technicy kryminalni KMP w Krakowie zabezpieczyli dwie sztuki broni rekonstrukcyjnej, trzy naboje, siedem łusek oraz odzież obu uczestników zdarzenia. Trwają czynności mające na celu odtworzenie przebiegu zajścia i udziału w nim poszczególnych osób.

Bitwa pod Kaniowem rozegrała się w maju 1918 r., pomiędzy oddziałami II Korpusu Polskiego a oddziałami niemieckimi dążącymi do jego rozbrojenia. Dowódcą polskich oddziałów był gen. Józef Haller.

Film z rekonstrukcji

Trwa zbiórka na rzecz postrzelonego rekonstruktora, więcej tutaj.

Źródło: krakow.po.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Reko pisze:

  Rekonstrukcja z ostrą bronią?

 2. rebeliant80 pisze:

  A od kiedy to używa się ostrej amunicji podczas rekonstrukcji?

  • Jacek pisze:

   Nigdy? Chłopak został postrzelony, ale z tego co mi wiadome ślepakiem, tj. z przyłożenia. Wówczas nawet same sprężone gazy wylotowe mogą siać takie spustoszenie. Przy strzale z przyłożenia tak może być. Nikt z ostrej amunicji nie strzela

Zostaw własny komentarz