Korona królów. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 85-90 historycznej telenoweli TVP


Korona królów to nowa telenowela historyczna TVP. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30, trwają ok. 30 minut. Natomiast w piątki o 18.30 nadawany będzie program edukacyjny Korona królów - taka historia...

Korona Królów / fot. Marcin Makowski, TVP

Korona Królów odcinek 85
(poniedziałek 1 września, godz. 18:30 TVP1)

Rok 1342. Kazimierz i jego druga żona Adelajda otrzymują wiadomość o poważnej chorobie króla Węgier, Karola Roberta. Mimo to nie rezygnują oni ze swoich planów i udają się do Świdnicy na spotkanie z Bolkiem II Małym. W tym czasie na Wawel przybywa Niemierza, który przywozi ze sobą złe wieści na temat Krzyżaków. Okazuje się, że nowy papież, Klemens VI, jest nieprzychylnie nastawiony do Polski. Mija kilka lat. Na dworze pojawia się Jolenta, domniemana córka króla i Cudki, wychowywana przez matkę i Niemierzę. Starsza córka Kazimierza, Elżbieta, wydaje się o nią zazdrosna. Zaczyna intrygować.

Korona Królów odcinek 86
(wtorek 2 września, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz i Bolko udają się na spotkanie z księciem żagańskim Henrykiem V. Liczą, że sprzymierzy się z nimi przeciwko Czechom. Mężczyzna zaczyna jednak stawiać im warunki. Król zamierza zdobyć Wschowę - ostatni fragment Wielkopolski, którego nie udało się odzyskać Władysławowi Łokietkowi. Chcąc dokończyć dzieło ojca, gotowy jest wiele poświęcić. Najpierw jednak Kazimierz wyrusza do Wyszehradu, gdzie ma się odbyć pogrzeb Karola Roberta. Niemierza ustala z biskupem Grotem dalsze postępowanie dotyczące Krzyżaków. Decydują, że należy natychmiast działać.

Korona Królów odcinek 87
(środa 3 września, godz. 18:30 TVP1)

Na Wawel przybywa Hińcza. Mężczyzna utrzymuje, że jest krewnym Nekandy i domaga się spadku po nim. Uznana przez króla za wdowę Bożena Tęczyńska jest zdruzgotana tą sytuacją. Ligęza spotyka na ulicy Bellę, piękną Włoszkę, w której był zakochany podczas swojego pobytu w Italii. Wydaje się, że dawne uczucie może pokrzyżować wspólne plany matrymonialne jego i Egle. Księżna świdnicka Agnieszka troskliwie opiekuje się małą Anną, bratanicą Bolka. Matka dziewczynki zmarła kilka lat temu, a ojciec nie interesuje się dzieckiem.

Korona Królów odcinek 88
(czwartek 4 września, godz. 18:30 TVP1)

Po powrocie na Wawel Adelajda poznaje Jolentę. Wydaje się nią zauroczona. Zachowanie macochy wzmaga gniew Elżbiety. Poproszony przez Bożenę Tęczyńską o pomoc Ligęza przeprowadza rozmowę z Hińczą. Jest przekonany, że nowo przybyły jest oszustem. Na zamku zjawia się czeski szlachcic Arnost. Mężczyzna chce rozmawiać z Kazimierzem. Gdy spotyka Jolentę, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia.

Korona królów - taka historia... odcinek 1
(piątek 5 września, godz. 18:30 TVP1)

Cykl o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, który przybliża tło historyczne, zawiłości polityczne i realia życia codziennego, w jakich rozgrywa się akcja „Korony królów”. Widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się m.in., jak wyglądały średniowieczny handel czy medycyna, a także jak bawiono się na wydawanych przez króla ucztach. W rolę prowadzącego wciela się Wojciech Żołądkowicz, serialowy Olgierd, ale w poszczególnych odcinkach pojawiają się także inni aktorzy, którzy wypowiadają się na temat spraw będących specjalnością ich postaci.

Korona Królów odcinek 89
(poniedziałek 8 września, godz. 18:30 TVP1)

Kazimierz wysyła biskupa Grota i Niemierzę z misją do Avinionu. Na dworze pojawia się Wacław z Balic, z rodziny śp. Nekandy. Okazuje się, że Hińcza nie kłamie i spadek należy się właśnie jemu. Ligęza jednak nie daje za wygraną. Wójt po rozmowie z Arnostem planuje wystawić straże przy okradanych składach z piwem. Wywołuje to bunt kupców. Egle porządkując ubrania Mikołaja znajduje grzebień, który zgubiła Bella.

Korona Królów odcinek 90
(wtorek  9 września, godz. 18:30 TVP1)

Król ze swoim orszakiem dociera spóźniony do Wyszehradu, gdzie ma spotkać się z Ludwikiem i swoją siostrą Elżbietą. Kazimierz stracił nadzieję na uznanie przez papieża wyroku warszawskiego i dlatego liczy na poparcie nowego władcy węgierskiego. Niespodziewanie sytuacja staje się napięta. Na Wawelu Jasiek z kanclerzem radzą jak rozwiązać problem napływających do Krakowa uciekinierów z Prus, napadanych przez Litwinów. Jolenta wypytuje Cudkę o swoje pochodzenie.

Streszczenie następnych odcinków dostępne będzie tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Anonim pisze:

  Z opisów wynika, że tym razem będzie więcej polityki i historii a mniej miłostek. Jak to zniesie widownia? 😉

  • francopilot pisze:

   zobaczymy....dwór królewski prowadził „politykę”,był jej centrum a król był władcą-w dosłownym znaczeniu-nie panował ale rządził;miłostki były-choć czasy były obyczajowo surowsze,w porównaniu do dzisiejszych;ale możnym/także królowi/więcej uchodziło niż „zwykłemu’człowiekowi;zrodła historyczne bardziej zwracały uwagę na politykę;od niej zalezały dzieje narodów,panstw...„romansom” poświecano mniej uwagi;ale małżeństwa władców były wtedy rodzajem działalnosci politycznej....a przy okazji wychodziły inne sprawy...scenariusz telenoweli historycznej rządzi sie innymi prawami niż typowy film historyczny,stąd wiele „ubarwień”,postaci fikcyjnych,czy zdarzeń/także „romansowych”-mających uatrakcyjnić akcję i przyciągnąc masowego widza....zobaczymy jak się rozwinie 2 gi”sezon’?

 2. zwierzyniecki pisze:

  wydawało mi się,że Jolenta,z poprzedniej cześci serialu-była przywieziona na królewski dwór przez zakonnicę Klaryskę jako nieślubne dziecko Kazimierza i węgierskiej dwórki?.../Kazimierz bywał u swojej siostry Elżbiety-królowej Węgier/;w początkowych odcinkach Jolenta przebywała razem z córkami króla?oczywiście to postać fikcyjna....piątkowa wstawka „edukacyjno-rozrywkowa”przypomina niektóre postacie występujące w serialu-po wakacyjnej przerwie-także tamten-niestety- mało znany okres historii Polski,a nawet epoki średniowiecza

Zostaw własny komentarz