NBP znowu wydaje banknot z Piłsudskim. Tym razem na 100-lecie niepodległości


Narodowy Bank Polski po raz trzeci w ostatnich dziesięciu latach wypuszcza banknot kolekcjonerski z podobizną Józefa Piłsudskiego. Tym razem by uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Na banknocie podobnie jak 10 lat temu brak innych ojców niepodległości.

Pierwszy banknot kolekcjonerski

Polski emitent pierwszy kolekcjonerski banknot wypuścił na rynek kolekcjonerski w październiku 2006 r. W ten sposób uczcił 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Banknot z Piłsudskim z okazji 90-lecia odzyskania niepodległości

Drugim był banknot z roku 2008 r., który upamiętniał 90-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jego przedniej stronie umieszczono, aż dwa wizerunki Piłsudskiego. Na odwrotnej stornie znajduje się wizerunek Orła Białego oraz kieleckiego pomnik Czynu Legionowego.

Banknot z Piłsudskim z okazji 100. rocznicy utworzenia Legionów Polskich

W sierpniu 2014 r. ponownie Józef Piłsudski znalazł się na banknocie wydanym przez NBP. Tym razem z okazji 100. rocznicy utworzenia Legionów Polskich. Na przedniej stronie znajduje się wizerunek marszałka, a na odwrotnej wizerunki: Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari, odznaki I Brygady Legionów Polskich oraz orzełka legionowego.

Na 100-lecie odzyskania niepodległości kolejny banknot z Piłsudskim

W tym roku NBP także wydaje banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Podobnie jak w roku 2008 rocznicę odzyskania niepodległości uosabia wyłącznie marszałek. Brak na nim innych ojców polskiej niepodległości.

Inne banknoty

Pozostałe 6 banknotów upamiętniało: 200. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego, 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, 100. rocznica przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii, 600. rocznica urodzin Jana Długosza, 1050. rocznica Chrztu Polski oraz 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Banknoty kolekcjonerskie

Banknotami kolekcjonerskimi można posługiwać się na takich samych zasadach, jak banknotami obiegowymi, a więc są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Warto jednak pamiętać, że numizmaty (monety i banknoty kolekcjonerskie) osiągają na rynku kolekcjonerskim wartość znacznie wyższą od nominału. Posiadacz banknotu powinien mieć więc na uwadze fakt, że regulowanie płatności banknotem kolekcjonerskim może oznaczać sporą stratę finansową - informuje NBP.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Num pisze:

    Nie mogli zrobić banknotu z Piłsudskim, Dmowskim, Daszyńskim, Witosem? Takiego chętniej bym nabył

Zostaw własny komentarz