Pojedynki stulecia - nowy program w TVP Kultura


W czwartki od 6 września TVP Kultura zaprasza na przygotowany z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości nowy cykl Pojedynki stulecia, w którym będą się ścierać życiorysy, dzieła, postawy, pomysły na Polskę i świat najwybitniejszych pisarzy XX wieku.

Pojedynki stulecia

W każdym odcinku skonfrontowana zostanie para czołowych twórców polskiej literatury i życia intelektualnego, zaś zaproszeni do udziału w programie historycy, kulturoznawcy, pisarze, reżyserzy, aktorzy i socjologowie spróbują odpowiedzieć na pytania o ocenę ich postaw i twórczości ze współczesnej perspektywy.

Obchody stulecia niepodległości dają doskonałą okazję do przyjrzenia się różnym podejściom i poglądom osób, które poprzez swoje dzieła kształtowały światopogląd polskiego społeczeństwa. Wypowiedzi zaproszonych do programu gości będą przeplatane unikalnymi archiwaliami i animacjami.

Sienkiewicz vs Żeromski

Bohaterami pierwszego programu (6 września o godz. 22:45) będą Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski. Twórca monumentalnych, pisanych „ku pokrzepieniu serc” powieści historycznych naprzeciw wrażliwego społecznika, autora pełnej realizmu i naturalizmu prozy. Podróżnik, globtroter i autor reportaży z Afryki i Ameryki Północnej kontra entuzjasta tatrzańskiej przyrody i wczasów nad Bałtykiem. Laureat Nagrody Nobla i reżyser zbiorowej wyobraźni Polaków – Henryk Sienkiewicz oraz kandydat do Nobla, krytyczny obserwator polskości – Stefan Żeromski. Polska husaria naprzeciwko szklanych domów. Kmicic w starciu z Baryką.

Kto wygra ten pojedynek stulecia? O dwóch spojrzeniach na literaturę, Sienkiewiczowskiej mitologizacji historii, z którą dyskutował w swoich utworach i dziennikach m.in. Witold Gombrowicz oraz budzeniu sumień, ostrej krytyce, pokazywaniu prawdy jako przesłaniu twórczości Żeromskiego wypowiadać się będą: reżyser Krzysztof Zanussi, dr Łukasz Jasina – historyk, filmoznawca, prof. dr hab. Jadwiga Staniszkis – socjolog, Jakub Majmurek – filmoznawca, publicysta, „Krytyka Polityczna„, dr hab. Marcin Napiórkowski – semiotyk kultury, Uniwersytet Warszawski, Michał Szułdrzyński – redaktor ”Rzeczpospolita Plus Minus”, L.U.C. – muzyk, tekściarz, producent, Tomasz Grzywaczewski – reporter, pisarz, podróżnik, dr Adam Ostolski – socjolog, publicysta, dr Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, Muzeum Historii Polski oraz Marcel Woźniak – pisarz, autor biografii Leopolda Tyrmanda.

Dołęga-Mostowicz vs Gombrowicz

W kolejnym odcinku (13 września o godz. 23:05) w szranki o rząd dusz Polaków staną Tadeusz Dołęga-Mostowicz i Witold Gombrowicz. Gdy książki jednego rozchodziły się w wielotysięcznych nakładach, drugi pozostał kompletnie niezrozumiany. Gdy jeden pisał ostre filipiki przeciwko sanacji, drugi zajmował się maskami, gębami i meandrami ludzkiej natury. Gdy jeden zdecydował się ochotniczo zaciągnąć do Wojska Polskiego, drugi wybrał się w emigracyjną podróż.

Czy łączyło ich cokolwiek poza stolikiem w Ziemiańskiej? Zapraszamy na starcie dżentelmenów przedwojennej Warszawy. Zaproszeni do udziału w programie goście wypowiadać się będą o posądzanym o pisanie literatury „dla kucharek” Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu i literackim geniuszu Witolda Gombrowicza.

Następne pojedynki

Bohaterami następnych „Pojedynków stulecia” będą: Marek Hłasko i Leopold Tyrmand, Karol Wojtyła i Leszek Kołakowski, Stanisław Reymont i Antoni Słonimski, Władysław Broniewski i Julian Tuwim, Tadeusz Konwicki i Jarosław Iwaszkiewicz, Gustaw Herling–Grudziński i Leon Kruczkowski, Marek Nowakowski i Roman Bratny, Melchior Wańkowicz i Miron Białoszewski, Zbigniew Herbert i Czesław Miłosz, Agnieszka Osiecka i Jacek Kaczmarski, Krzysztof Kamil Baczyński i Zuzanna Ginczanka, Tadeusz Borowski i Zofia Kossak–Szczucka, Stefan Kisielewski i Ryszard Kapuściński, Aleksander Wat i Stanisław Cat–Mackiewicz, Maria Janion i Jarosław Marek Rymkiewicz. 

„Pojedynki stulecia” na antenie TVP Kultura w czwartki od 6 września o godz. 22:50 oraz na platformie TVP VOD.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Literka pisze:

  Herbert vs Miłosz, to byłby pojedynek! 😉

 2. Bilbo pisze:

  Rozumiem, że pojedynek na słowa.

  • MD pisze:

   Właśnie nie do końca. Trudno powiedzieć na co. Gdyby był to pojedynek na słowa, to powinni się pojedynkować równi sobie, a nie np. Dołęga-Mostowicz z Gombrowiczem.
   To jest w ogóle bardzo ubogi merytorycznie program, w którym „specjalista” oddaje głos na Sienkiewicza, bo jest piękny dzień i świeci słońce, a „specjalistka” twierdzi, że najchętniej nie czytałaby ani jednego pisarza, ani drugiego, ale z dwojga złego wybiera Sienkiewicza.

 3. MD pisze:

  Dodam jeszcze, że dobór nazwisk jest miażdżący. Gratuluję autorowi fantazji i odwagi, choć nie wiedzy i rozsądku.

Zostaw własny komentarz