Jesienna Akademia Historyczna. „Rzeczpospolita Niepodległa – od idei do urzeczywistnienia”.


W 1918 r. Polska powróciła na mapę Europy po 123 latach zniewolenia. Był to efekt wytężonej pracy, determinacji oraz walki setek Polaków upragnionych wolności i własnego bytu politycznego. W tym roku przypada 100. rocznica tego doniosłego dla Nas wydarzenia.

Jesienna Akademia Historyczna to projekt mający na celu uczczenie wszystkich tych, dla których „Rzeczpospolita Niepodległa” była celem życia i nieustannej pracy. Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej we współpracy z Instytutem Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku przygotowało akademię historyczną, będącą największym wydarzeniem tego rodzaju w kraju, dedykowany wszystkim mieszkańcom naszej lokalnej społeczności. JAH to ciekawe wykłady z ludźmi ze świata historii i nauki, wystawy tematyczne, prezentacje, a także quizy i zagadki dla młodzieży. Będzie to żywa lekcja historii dostępna dla każdego!

Uczcijcie z nami 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Bądźmy razem w listopadzie i grudniu 2018 r.

Pierwszy etap projektu polegać będzie na zorganizowaniu jednodniowego Przeglądu Historycznego dla uczniów szkół średnich w postaci przygotowania serii prezentacji oraz wystaw związanych z obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości na Akademii Pomorskiej w Słupsku, który odbędzie się 16 listopada 2018 r.

Plan prezentacji:

10:00  oraz 12:30 -  Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918-1922. - Prowadzący: Kamil Bierka, sala 53

10:00 oraz 12:30 - „Ambasador Niepodległości” – Prowadzący: Studenckie Koło Politologiczne przy Akademii Pomorskiej w Słupsku, Sala 55

10:00 - Polski wysiłek zbrojny w latach I wojny światowej - atutem w walce o Niepodległość, Prowadzący: dr Tomasz Katafiasz (PTH Słupsk), Sala 36

11:00 – 11:30 -  Quiz Historyczny „Pod biało-czerwonym sztandarem” z nagrodami dla uczniów szkół średnich, Sala 53

11:00 - Dzieci na froncie wrogiej propagandy podczas I wojny światowej. - Prowadzący: dr Wojciech Bejda, Sala 55

11:00 - Motoryzacja polska u progu niepodległości i w dwudziestoleciu międzywojennym. - Prowadzący: Tomasz Częścik, Sala 36

12:00 – Wyniki Quizu Historycznego „Pod biało-czerwonym sztandarem”, Hol Wydziału Filologiczno-Historycznego.

Drugi element projektu polega na  zorganizowaniu seria prezentacji poświęconych obchodom odzyskania niepodległości w 10 najbardziej aktywnych historycznie szkołach podstawowych z terenu Powiatu Słupskiego na przełomie listopada i grudnia. Planuje się zaangażowanie społeczności szkolnej w te wydarzenia. Uczniowie i ich nauczyciele historii zostaną zobligowani do przygotowania odpowiedniej oprawy wydarzenia w tym m.in. znalezienie i zaprezentowanie muzyki z danego okresu, przebranie się niektórych uczniów za postać historyczną.

Prezentacje i warsztaty przygotowane dla uczniów szkół podstawowych

Gdzie i kiedy?

W twojej szkole! W wybranym terminie w listopadzie-grudniu 2018!

Zgłoszenia przyjmujemy na adres e-mail:

knh.ap.slupsk@gmail.com

Ilość organizowanych prezentacji ograniczona!

Ostatnim elementem projektu jest zorganizowanie Debat Historycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku poświęconych pięciu różnym zagadnieniom związanym z odzyskania niepodległości przez Polskę  mających zasadniczy wpływ na odzyskanie państwowości.

Tematy debat:

Zapraszamy na cykl debat poświęconych

100 rocznicy odzyskanie niepodległości przez Polskę

Miejsce:

Czytelnia, I piętro

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku

ul. Grodzka 3, Słupsk

7 listopada 2018, godz. 17:00

Prof. dr hab. Wojciech Skóra, Trzy aspekty odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku (rola przypadku w historii narodów; wydarzenia listopadowe w Warszawie; polityczny profil ojców niepodległości)

14 listopada 2018, godz. 17:00

Prof. dr hab. Piotr Kołakowski, Proces formowania wschodniej granicy państwa polskiego w latach 1918-1921

22 listopada 2018, godz. 17:00

Ks. dr hab. Józef Szymański, Emigracja polska w walce o niepodległość

28 listopada 2018, godz. 17:00

Dr Marek Bednarz, Ustawa scaleniowa a zagadnienie spójności społecznej w Drugiej Rzeczypospolitej

5 grudnia 2018, godz. 17:00

Dr Paweł Nieczuja-Ostrowski, Ormianie w polskich dążeniach niepodległościowych

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach programu PRO DEFENS PRO HISTORIA. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości „Niepodległa” oraz wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz