„Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721–1921” – A. Nowak – recenzja


Imperialno-kulturowe dziedzictwo Rosji stanowi niezwykle interesujący temat badawczy. Jak narodziło się jedno z największych imperiów tzw. Eurazji oraz czym stawało się ono na przestrzeni dziejów? Powyższe zagadnienie stanowi motyw przewodni najnowszej książki profesora Andrzeja Nowaka.

Profesor Andrzej Nowak (ur. 1960) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie znawców historii Europy Wschodniej. Wśród jego licznego dorobku naukowo-pisarskiego można wymienić m.in. założenie i redagowanie dwumiesięcznika „Arcana” do 2012 r., kierownictwo w Zakładzie Dziejów Europy Wschodniej w Instytucie Historii UJ oraz liczne publikacje, w tymPierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement (2015) czy Filary niepodległości (2018). NatomiastpracaMetamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921. Geopolityka, Ody i Narody stanowi niezwykle ciekawy materiał nie tylko dla amatora historii dziejów Europy Środkowo-Wschodniej, ale także dla świadomych politycznie czytelników, których interesuje historyczny fundament ideologiczny Rosji współczesnej, kierowanej przez prezydenta Władimira Putina.

Autor stara się odpowiedzieć w Metamorfozach…na pytania dotyczące pochodzenia potęgi imperialnej Rosji, natury nieustannej potrzeby zdobywania i konfrontowania się ze światem czy też metod geopolityczno-ideologicznych, mających uskuteczniać „dziejową misję Imperium Rosyjskiego”. Wnioski wysuwaneprzez Nowaka zostały przez niego podparte ogromną bazą źródłową, na którą składają się dziesiątki wizyt w archiwach państw Europy Wschodniej, setki publikacji naukowych, artystycznych. Ponadto każda informacja mogąca wzbudzić konsternację u czytelnika została wzbogacona o przypis odwołujący do źródła, dzięki czemu, zapoznając się z lekturą, wiemy, iż treść nie stanowi jedynie domysłów bądź niepodpartego dowodami gdybania autora, lecz konstruktywny, merytoryczny tekst naukowy.

Metamorfozy Imperium Rosyjskiego… zawierają nie tylko spisany lekkim, przyjemnym w odbiorze piórem zarys dziejów Rosji, ale przede wszystkim różne kulturowe niuanse, pozwalające lepiej zrozumieć, czym było i do czego doprowadziło imperium carów. Wśród wspomnianych wyżej „niuansów„ wymienić należy m.in. niezwykle interesujące spojrzenie na tzw. ”geopoetykę”, tj. poezję mającą na celu przede wszystkim gloryfikowanie osiągnięć narodu. Intrygujące są także opisy biograficzne różnych bohaterów polsko-rosyjskich, na podstawie których autor tłumaczy geopolityczne procesy, teorie czy oblicza ówczesnej rzeczywistości.

Książka Andrzeja Nowaka została pięknie wydana przez Wydawnictwo Literackie– doskonały papier, przyjemna dla oka czcionka, interesujące ilustracje, wyjątkowa okładka (niezwykle trafnie wykorzystano słynną ilustrację satyryczną Serio-Comic War Map for the Year 1877). Warto także wspomnieć, że mimo iż recenzowana praca jest dziełem naukowym, napisana została w bardzo przyjemny sposób, dzięki czemu odbiór treści nie powinien stanowić problemu dla czytelnikówniezajmujących się profesjonalnie historią, literaturą piękną czy politologią.Metamorfozy Imperium Rosyjskiego… w moim odczuciu stanowią jedną z najciekawszych i najlepiej napisanych prac prof. Nowaka wśród innych jego szeroko dostępnych i poczytnych książek. Szczerze polecam.

 

Plus minus:

Na plus:

+ interesująca treść

+ bogaty aparat naukowy

+ piękne wydanie

+ „lekkie pióro” autora

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921. Geopolityka, Ody i Narody

Autor: Andrzej Nowak

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-08-06569-3

Liczba stron: 458

Okładka: twarda

Cena: 59,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta: Klaudia Orłowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Profesor Nowak to faktycznie wybitny znawca Rosji.

Zostaw własny komentarz