Korona królów. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 121-130 historycznej telenoweli TVP


Korona królów to nowa telenowela historyczna TVP. Odcinki produkcji są nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30, trwają ok. 30 minut. Natomiast w piątki o 18.30 nadawany będzie program edukacyjny Korona królów - taka historia...

Korona Królów / fot. Marcin Makowski, TVP

Korona Królów odcinek 121
(wtorek 6 listopada, godz. 18:30 TVP1)

Egle rozmawia z Eliaszem o swoim zdrowiu. Domyśla się, że straciła dziecko. Po kolejnym odrzuceniu przez żonę Ligęza postanawia odnaleźć Audre i Gabiję. Obiecuje, że wróci z nimi albo wcale. Elżbieta strofuje Kazimierza. Radzi bratu, by skończył z nieobyczajnymi zachowaniami. Jagna odwiedza Karla w jego komnacie. Wizytę dziewczyny przerywa zdenerwowany Bogumił. Jego żona właśnie umiera przy porodzie. Zawezwany na pomoc Karl ratuje dziecko dzięki nacięciu brzucha matki.

Korona Królów odcinek 122
(środa  7 listopada, godz. 18:30 TVP1)

Przybyli na spotkanie z Kazimierzem goście z niepokojem oczekują królewskiego przekazu. Władca ogłasza, że nie chce angażować się w kolejne wojny, ale w królestwie są potrzebne zmiany. Nagradza Spytka przychodem za zasługi, jednocześnie odbierając mu klucz myślenicki, który dotąd należał do kasztelanii krakowskiej. Spytek czuje się urażony. Trwają poszukiwania Audre i Gabiji. Maciek i Ligęza wspomagani przez Przybeka oraz Niemoję przeczesują las. Wkrótce znajdują Gabiję. Nie ma z nią jednak zaginionej Audre.

Korona Królów odcinek 123
(czwartek 8 listopada, godz. 18:30 TVP1)

Gabija wskazuje miejsce, gdzie Audre została zaatakowana przez wilka. Dziewczyna jest w krytycznym stanie. Straciła dużo krwi. Na Wawelu Karl widząc rozległość obrażeń, postanawia zastosować swoje nowatorskie metody leczenia. Kazimierz martwi się reakcją Spytka na jego decyzję. Podczas konnej przejażdżki z Pełką wspomina dawne lata spędzone w towarzystwie kasztelana. Ilzę dręczą wyrzuty sumienia. Zdradza Dorocie, że zamierza przeprosić Helenę za swoje złośliwe zachowanie.

Korona Królów odcinek 124
(poniedziałek 12 listopada, godz. 18:30 TVP1)

Jagna zarzuca Karlowi brak serca względem potrzebujących. Ma on wielką wiedzę medyczną, ale nie potrafi wczuwać się w sytuację chorych. Dziewczyna postanawia dowiedzieć się, jaki jest stan zdrowia Orsulki, dziecka uratowanego przez medyka podczas nieszczęsnego porodu. Wójt jest uradowany z powrotu Gabiji. Widać, że mają się ku sobie. Spotkanie zakochanych przerywa Femka, która prosi ochmistrzynię o zwolnienie z wykonywanych obowiązków, by móc odwiedzić chorą matkę. Szybko wychodzi na jaw kłamstwo służącej.

Korona Królów odcinek 125
(wtorek 13 listopada, godz. 18:30 TVP1)

Pełkę martwi przedłużający się konflikt króla ze Spytkiem. By rozładować napiętą atmosferę, rozmawia z kasztelanem. Na straganach kupieckich wójt pilnuje porządku. Tam spotyka Filipa, który zalega z zapłaceniem myta. Mężczyzna chcąc uniknąć kary, okłamuje pana, że padł ofiarą kradzieży. Jagna wciąż przeżywa ostatnie wydarzenia. Postanawia spisać na pergaminie wszystkie swoje myśli. Karl obawiając się kary, każe kobiecie zniszczyć zapiski. Ich kłótnię przerywa płacz dziecka. Gabija i Mikołaj zbliżają się do siebie. Dwórka snuje plany o ślubie, co spotyka się z wyraźnym oporem jej ukochanego.

Korona Królów odcinek 126
(środa 14 listopada, godz. 18:30 TVP1)

Na Wawelu krążą plotki o niemowlęciu zrodzonym z martwej matki. Eliasz wypytuje o to Jagnę. Ma za złe dziewczynie, że ślepo ufa zapewnieniom Karla. Następnie zarzuca medykowi szatańskie praktyki i przeszukuje jego skrzynię. Gabija robiąc zakupy, dowiaduje się od Lenki o żonie wójta. Upokorzona widząc ukochanego, wymierza mu policzek. Kazimierz dyskutuje z Elżbietą o nagrobku ich ojca. Adelajda czuje się pominięta przez męża, który nawet nie raczył zapytać jej o zdanie. Na zamek docierają wieści o podbojach Henryka Żagańskiego. W tej sytuacji Kazimierz postanawia zaatakować Wschowę.

Korona Królów odcinek 127
(poniedziałek 19 listopada, godz. 18:30 TVP1)

W Świdnicy Bolko rozmawia z bratem na temat sytuacji w Głogowie. Okazuje się bowiem, że Żelazny może wygrać bitwę. Krewni wspólnie zastanawiają się nad poczynaniami Kazimierza. Polski władca tymczasem potrzebuje pieniędzy na ewentualne działania zbrojne. Królewski skarbiec jest pusty, co skłania Kazimierza do zapożyczenia się u lichwiarza Lewka. Pijany wójt wraca do domu przez targowisko. Wkrótce kat wymierza mu sprawiedliwość, uderzając go w głowę. Eliasz zaniepokojony tragiczną sytuacją małej Orszulki modli się żarliwie w kaplicy. Dla dobra dziecka obiecuje, że nie wyda Karla przed Kazimierzem, a porzuconą przez ojca dziewczynkę umieści w klasztorze.

Korona Królów odcinek 128
(wtorek 20 listopada, godz. 18:30 TVP1)

Gabija nie potrafi zaakceptować faktu, że jej ukochany kłamał w kwestii swojego stanu wolnego. Wyżywa się na służących, ganiąc Femkę i Kachnę za żarty na temat ślubu. Eliasz odmawia jedzenie, by odpokutować za grzech Karla. Kundzia i Elżbietka martwią się o Jolentę. Dziewczyna niechętnie opuszcza dom i wciąż chodzi smutna. Kazimierz porusza z Wacławem i Hermanem temat w sprawie zbudowania drogi rzecznej potrzebnej do transportowania soli. Przerażona Bogna alarmuje wszystkich dworzan o zbyt wcześnie rozpoczynającym się porodzie Ofki. Wkrótce na świat przychodzi syn Jaśka. Dziecko jest jednak zbyt maleńkie, by mogło przeżyć. Niezbędna jest pomoc Eliasza.

Korona Królów odcinek 129
(środa 21 listopada, godz. 18:30 TVP1)

Korona Królów odcinek 130
(czwartek 22 listopada, godz. 18:30 TVP1)

Korona królów - taka historia...
(w piątki, godz. 18:30 TVP1)

Cykl o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, który przybliża tło historyczne, zawiłości polityczne i realia życia codziennego, w jakich rozgrywa się akcja „Korony królów”. Widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się m.in., jak wyglądały średniowieczny handel czy medycyna, a także jak bawiono się na wydawanych przez króla ucztach. W rolę prowadzącego wciela się Wojciech Żołądkowicz, serialowy Olgierd, ale w poszczególnych odcinkach pojawiają się także inni aktorzy, którzy wypowiadają się na temat spraw będących specjalnością ich postaci.

Streszczenie następnych odcinków dostępne będzie wkrótce.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. zwierzyniecki pisze:

  dużo nowych wątków.....ale i stare są kontynuowane;Spytek nie był ożeniony z Pilecką/w serialu/;jego żoną/drugą/była Stanisława z Bogoriów,krewna arcybiskupa gnieznieńskiego/który występuje w serialu/ Jarosława Bogorii;Jaśko-Jan z Melsztyna/syn Spytka/miał syna Spytka II/w serialu z Ofką?/,ktory był obecny przy zawieraniu unii z Litwą w Krewie/1385/i zginął w bitwie z Tatarami/ok.1399/;jego siostra-czyli córka Jaska- była matką chrzestną Jagiełły,ktory przed slubem i koronacją przyjął chrzest....

 2. zwierzyniecki pisze:

  Akcja posuwa się wolno;mamy ok 1343r;Kazimierz chce odzyskać ostatni skrawek Wielkopolski- Wschowę-utraconą przez Łokietka na rzecz książąt śląskich,żagańsko-głogowskich;Poróżniony z Bolkiem Małym/Swidnickim/,książe Henryk V Żagański szturmuje Głogów-zagarnięty przez Jana Luksemburskiego,po smierci Przemka Głogowskiego/stryja Henryka/;wtedy Kazimierz-nie narażając się Luksemburgom- zajmuje Wschowe,a po kontrataku sojuszników Henryka-także księstwo Żagańskie;uznaje jednak prawa Henryka Żagańskiego i oddaje mu jego posiadłości z wyjątkiem Wschowy...póżniej poślubi jego córkę/ok.1363/Jadwigę Żagańską,po oddaleniu żony Adelajdy Heskiej i unieważnieniu małżenstwa!

 3. Ewa pisze:

  Świetny, polski serial historyczny. Oglądamy z mężem niemal codziennie. Brawo Telewizja Polska.

 4. Malgorzata pisze:

  Pieknyn serial,dzieki.

Zostaw własny komentarz