Premiera książki „Oblicza Niepodległej”


W stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości Muzeum Historii Polski oddaje do rąk czytelników książkę „Oblicza Niepodległej” – zbiór dziewięciu tekstów przybliżających różne dziedziny życia w II Rzeczypospolitej.  Spotkanie promocyjne publikacji odbędzie się 7 listopada 2018 r. w pawilonie na Placu Teatralnym w Warszawie.

Znakomici znawcy epoki  – Andrzej Chojnowski, Andrzej Chwalba, Jan Kęsik, Cecylia Leszczyńska, Adam Lityński, Włodzimierz Mędrzecki, Katarzyna Nowakowska-Sito, Paweł Skibiński i Janusz Żarnowski – w przystępny sposób opisali w publikacji m.in. życie gospodarcze w dwudziestoleciu międzywojennym, ówczesne stosunki społeczne, w tym relacje z mniejszościami narodowymi, zagadnienia związane ze scalaniem systemu prawnego, a także nurty w sztukach plastycznych.

„Jest to próba podsumowania osiągnięć II Rzeczypospolitej, niepodległego państwa polskiego, odrodzonego po 123 latach niewoli. Choć niepodległość trwała tylko 20 lat, to był to okres ożywionej aktywności zarówno na polu tworzenia instytucji państwowych, jak i kultury” – podkreśla pomysłodawca i współredaktor tomu dr hab. Michał Kopczyński.

Ważnym dopełnieniem tekstów są archiwalne ilustracje między innymi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Biblioteki Narodowej – zdjęcia postaci i miejsc powszechnie kojarzonych z epoką II Rzeczypospolitej, ale też mniej znanych lub zupełnie zapomnianych. W książce zaprezentowane są też eksponaty ze zbiorów Muzeum Historii Polski – m.in. wyroby prezentowane w 1939 roku na Wystawie Światowej w Nowym Jorku, zakupione następnie na aukcjach przez Jerzego S. Starczewskiego i podarowane w 2018 roku MHP przez jego bratanicę Marię Starczewską-Lambasę.

Spotkanie odbędzie się 7 listopada o godzinie 18:30 w pawilonie na Placu Teatralnym w Warszawie. Rozmawiać na temat premierowej książki będą prof. Antoni Dudek, prof. Michał Kopczyński, dr hab. Paweł Skibiński oraz redaktor Mikołaj Mirowski. Wstęp wolny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz