100 lat Marynarki Wojennej RP


Rok 2018 to rok jubileuszy. Dziś mija wiek od chwili, gdy 28 listopada 1918 roku utworzona została Marynarka Wojenna Rzeczpospolitej Polskiej. W świętowanie włącza się także wydawca gry marynistyczno-wojennej World of Warships, firma Wargaming.net

Odrodzenie

Marynarka Wojenna miała zapewnić Polsce suwerenność jej niezbyt długiej granicy morskiej, będącej oknem na świat. Jej tworzenie przebiegało dość mozolnie, gdyż przywrócenie do służby okrętów niemieckich, utrzymanie ich w służbie i budowa nowych jednostek były bardzo poważnym obciążeniem dla dopiero odradzającego się państwa. Dodatkowym problemem była konieczność utworzenia od podstaw regulaminów i wyszkolenia kadr w oparciu o tych Polaków, którzy służyli wcześniej w marynarkach państw zaborczych. Wszystko to zaczęło się równo 100 lat temu.

W ciągu Dwudziestolecia międzywojennego osiągnięto naprawdę wiele, jak na możliwości, którymi dysponowano. Świadomość konieczności dostosowania się do realiów nowoczesnego morskiego pola walki oraz chłodna kalkulacja doprowadziły do stworzenia lekkich sił o dużym potencjale bojowym. Cztery kontrtorpedowce - Błyskawica, Wicher, Burza i Grom, pięć okrętów podwodnych Wilk, Żbik, Ryś, Orzeł i Sęp oraz inne jednostki, głównie pomocnicze, były na swoje czasy nowoczesne i doskonale uzbrojone. Nie dane im było jednak skutecznie obronić polskiego morza, choć większość z nich walczyła dzielnie przez całą II wojnę światową.

Po wojnie marynarka odrodziła się na bazie okrętów, które wróciły z Anglii i z internowania w Szwecji. Przejęto też kilka okrętów radzieckich. Przygotowywana do wsparcia desantu na Danię MW PRL na szczęście nie wzięła nigdy udziału w tej operacji. Obecnie główną siłą są odkupione od US Navy dwie fregaty typu Oliver Hazard Perry. Sprzęt ten jednak starzeje się i Marynarka przechodzi kryzys sprzętowy, choć prowadzone są ciągłe postępowania przetargowe.

Wargaming włącza się w świętowanie

Potentat e-gamingu do produkcji wojenno-morskiej World of Warships już 3 lata temu wprowadził polski okręt - ORP Błyskawicę. Organizując misje specjalne, turnieje i konkursy włącza się też w upamiętnienie tego ważnego dla Polski wydarzenia. Dla graczy - nie tylko polskich - przygotowano:

  • misję specjalną z nagrodą w postaci naszywki Marynarki Wojennej - wziąć w niej udział mogą okręty poziomów V-X, a polega na zdobyciu do 30 listopada 10,000 pkt doświadczenia. Gracze chcący wziąć udział w misji proszeni są o potwierdzenie tutaj.
  • finał turnieju o Koronę Bałtyku - tylko dla polskich klanów w grze.
  • konkurs na najlepszy kamuflaż dla ORP Błyskawica - nagrodą będzie umieszczenie go w grze.
  • transmisja live wydarzenia rocznicowego. O 17:00 TUTAJ można będzie oglądać specjalny stream, w trakcie którego będą do wygrania atrakcyjne nagrody, m.in. zestawy klocków COBI. W programie uczestniczyć będą specjalni goście, np. Polak pracujący przy produkcji WoW, Artur Płóciennik.

Dla zapalonych e-sportowców i miłośników historii może to być okazja do zdobycia ciekawych wiadomości i interesujących nagród. Zachęcamy do udziału.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz