Rok 2019 Rokiem Marii Szymanowskiej


Senat RP postanowił uhonorować Marię Szymanowską nazywając Rok 2019 Rokiem Marii Szymanowskiej, która była pierwszą zawodową pianistką o europejskiej sławie.

Aleksander Kokular, Portret Marii Szymanowskiej przy fortepianie

Maria Szymanowska urodziła się 14 grudnia 1789 r. w Warszawie. Do historii przeszła jako uznana pianistka i kompozytorka. Szymanowska koncertował niemal w całej Europie, nie wyłączając królewskich dworów.

„Dzięki niezwykłemu kunsztowi pianistycznemu i ekspresji artystycznej stała się powszechnie cenioną, wręcz podziwianą w całej Europie pianistką, występowała w największych europejskich salach koncertowych, a skomponowane przez nią utwory drukowały najbardziej prestiżowe wydawnictwa muzyczne” - podkreślili w uchwale senatorowie.

Ostatnie lata życie spędziła w Petersburgu, gdzie komponowała i udzielała lekcji. Prowadziła także salon, w którym bywali Puszkin, Mickiewicz czy Karamazin.

Obchodom Roku Marii Szymanowskiej towarzyszyć będzie bogaty progam imprez i przedsięwzięć kulturalno-historycznych.

Źródło: senat.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Chopin pisze:

    Chopin w spódnicy 😀 podobno był na niej koncercie sam wirtuoz.

Zostaw własny komentarz